Н ай-малко десет души загинаха при ракетен обстрел на "Хизбула" срещу Северен Израел в неделя, съобщиха световните агенции. Няколко ракети поразили жилищна сграда в селището Кфар Гилади, северно от град Кирият Шмона.

Повечето загуби на израелските войски в жива сила и бронирана техника се дължат на действията на специални противотанкови подразделения на "Хизбула", използващи модерно руско оръжие, твърди израелският в. "Аарец", като се позовава на източници от разузнавателните среди.

Според вестника бойците на "Хизбула" използват срещу Израел ръчни противотанкови гранатомети РПГ-29. Първоначално те били продадени от Русия на Сирия, а после с тях се сдобила радикалната шиитска групировка.

В неделя израелски въздушни сили и артилерийски части обстрелваха позиции на "Хизбула" в източната част на Южен Ливан, по течението на р. Литани.

През нощта израелската авиация бомбардира пътя между планините северозападно от Бейрут и долината Бекаа. Обстрелвани бяха още покрайнините на гр. Тир (83 км южно от Бейрут) и съседния палестински бежански лагер "Рашидие".

Деветима мирни граждани и просирийски палестински активист били убити при израелските въздушни атаки.

Израел ще спре бойните действия в Южен Ливан едва след като международен контингент бъде подготвен да заеме позиции в региона, заяви израелският правосъден министър Хаим Рамон. Той не коментира проекторезолюцията за спиране на бойните действия в Ливан, обсъждана в Съвета за сигурност, и подчерта, че "това е само проект".

Държавният секретар на САЩ Кондълиза Райс каза, че е важно проекторезолюцията за Ливан да бъде приета от Съвета за сигурност до ден или два, за да започнат усилия за спиране на бойните действия в Южен Ливан, предаде Ройтерс. Тя обаче предупреди, че резолюцията ще е само първа стъпка към трайно решение на конфликта.

От Ню Йорк беше съобщено, че дипломатите в Съвета за сигурност внасят последни уточнения в текста, подготвен от Франция и САЩ. Той предвижда спиране на сраженията между израелската армия и бойците от "Хизбула" и определяне на условия за трайно мирно решение.

Ако резолюцията бъде гласувана бързо, Райс се надява големите военни операции скоро да бъдат прекратени, за да може в Южен Ливан да се разположат международни сили. Тя обаче подчерта, че "тези неща не могат да станат изведнъж" и добави, че известно време престрелките ще продължат.

Обаче председателят на ливанския парламент Набих Бери, лидер на шиитската партия "Амал" и посредник в отношенията с "Хизбула", заяви, че френско-американският проект за резолюция на ООН противоречи на интересите на страната му.

Бейрут отхвърля всякакви преговори или проект за резолюция, които не включват правителствения план за незабавно прекратяване на огъня и изтегляне на израелските войски от Ливан, категоричен бе той.

А израелският вицепремиер Шимон Перес коментира, че ще е необходимо търпение за прилагането на резолюция на Съвета за сигурност на ООН за прекратяване на огъня в Ливан.

"Проектът за резолюция предвижда прекратяване на бойните действия, след това прекратяване на огъня и разполагане на многонационални сили. Следователно трябва да бъдем търпеливи. Става дума не за дни, а за седмици", заявил Перес по израелското обществено радио.

По думите на Перес не само Израел, а целият свят трябва да реагира срещу "Хизбула", която обстрелва безпричинно с ракети "Катюша" цивилното население.

"Хизбула" обслужва една чужда сила, Иран, за да разруши Ливан, отбелязал израелският вицепремиер. Той уверил, че ливанците не са врагове на Израел, но ако ливанското правителство отстъпи пред "Хизбула", страната ще затъне в насилие и самоунищожение.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Мистериозна смърт в Хонолулу - откриха мъртва 50-годишна стюардеса

Свят Преди 54 минути

Джени Лъптън е била в Хавай по време на престой, а полицията преглежда записи и разпитва свидетели

Задържаха наркодилърка с фентанил в София

Задържаха наркодилърка с фентанил в София

България Преди 1 час

По искане на прокуратурата Софийският градски съд е определил най-тежката мярка за неотклонение

Разследват блудство с малолетно дете в Струмяни

Разследват блудство с малолетно дете в Струмяни

България Преди 1 час

Досъдебното производство е образувано след подаден сигнал

Ново тревожно явление в TikTok: Снимане на екстремно шофиране в крадена кола

Ново тревожно явление в TikTok: Снимане на екстремно шофиране в крадена кола

Свят Преди 1 час

Предизвикателството „joyriding“ кара тинейджъри да крадат коли, да се снимат с висока скорост и да постват в социалната мрежа за лайкове

,

Как да се събуждаме без аларма: Експеримент, който променя съня

Любопитно Преди 1 час

Едноседмичен експеримент показва как проста промяна в вечерните навици и излагането на утринна светлина могат да ни научат да се събуждаме естествено без аларма. Вижте съветите на водещи сомнолози за рестарт на циркадния ритъм

Русия удари товарен кораб с военни стоки за Украйна край Одеса

Русия удари товарен кораб с военни стоки за Украйна край Одеса

Свят Преди 1 час

Москва съобщи и за унищожени 148 украински дрона през нощта и за превземането на село в Донецка област

Фридрих Мерц

Нов дрон с експлозив е открит край летището в Лайпциг

Свят Преди 2 часа

Първият безпилотен апарат беше намерен на 5 август с устройство, чийто детонатор очевидно не е сработил

КЗК проверява концентрацията на над 1 млрд. лв. за помощни средства за хора с увреждания

КЗК проверява концентрацията на над 1 млрд. лв. за помощни средства за хора с увреждания

Свят Преди 2 часа

Над 1,4 млрд. лв. публичен ресурс са били изплатени през 2024 - 2025 г., като значителна част е концентрирана в малък брой доставчици.

Пожар избухна край Кавала: Огнеборци гасят огъня по земя и въздух

Пожар избухна край Кавала: Огнеборци гасят огъня по земя и въздух

Свят Преди 2 часа

В операцията са включени десетки пожарникари, самолети и хеликоптери, следи се и с дрон с термална камера

Нови правила за университетите: Ограничават ръста на студентските такси

Нови правила за университетите: Ограничават ръста на студентските такси

България Преди 2 часа

Комисията по образование прие на първо четене промени, които предвиждат по-голяма предвидимост на таксите и повече свобода за университетите

Просветният министър: Новата учебна година ще започне на 15 септември

Просветният министър: Новата учебна година ще започне на 15 септември

България Преди 2 часа

Проф. Георги Вълчев заяви, че вариантът за старт на 14 септември не може да бъде приет, тъй като законът определя 15 септември като начало на учебната година

Сирия след „черния списък“: Какво печели страната от решението на Тръмп

Сирия след „черния списък“: Какво печели страната от решението на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Вашингтон отваря вратата за инвестиции и връщане на Дамаск към световната икономика, но пред новото сирийско ръководство остават сериозни предизвикателства

На "сафари" за хора: Как руската армия тероризира Херсон

На "сафари" за хора: Как руската армия тероризира Херсон

Свят Преди 2 часа

Жителите на Херсон ежедневно се борят за оцеляване под ударите на руските дронове, които организират "лов на хора", превръщайки ги в подвижни мишени

Разбиха схема за фалшиви пари и подготовка за грабеж

Разбиха схема за фалшиви пари и подготовка за грабеж

България Преди 2 часа

Полицията е предотвратила подготвян грабеж на частен дом във Видин

Разводи, забранени смартфони и контрол: BBC разказва за „новия“ Афганистан

Разводи, забранени смартфони и контрол: BBC разказва за „новия“ Афганистан

Свят Преди 3 часа

В азиатската страна мъже, които някога са планирали самоубийствени атентати или са прекарали години в тайни укрития, днес са длъжностни лица и войници

„Бонус-малус“ за „Гражданска отговорност“ влeзe в сила: Кой ще плаща повече и кой по-малко

„Бонус-малус“ за „Гражданска отговорност“ влeзe в сила: Кой ще плаща повече и кой по-малко

България Преди 3 часа

Новите правила обвързват цената на полицата с историята на щетите на водача през последните пет години