Н а Аруба постоянно гъмжи от туристи. Карибският остров се намира в тропиците, само на десетина градуса северно от екватора, и на практика там е вечно лято. Повечето пристигащи на почивка в холандската отвъдморска територия са с тлъсти портфейли и банкови сметки.

Не липсват и мафиоти, затова

полицията е винаги нащрек.

Още повече че испанските и българските власти вече са ги уведомили, че нашенци точат чрез фалшифицирани кредитни карти чужди сметки от редица екзотични острови, сред които и Аруба. Служителите в хотелите са възнаграждавани щедро щедро от местните власти за всяка информация за подозрителни туристи.

През юни т.г. там пристигат трима българи. И тримата отсядат в баровския курорт Плая Линда, в пределите на столицата Ораниестад. Те веднага привличат вниманието, че са по-небрежно облечени и очевидно не толкова заможни, че да си позволят такава дълга почивка на остров, където най-евтината нощувка е 180 долара на вечер. Отгоре на всичко всеки от тримата се настанява в единична стая.

Всичките носят фалшиви български документи. Според паспортите си те се казват Панер Салиев Ибрахимов, Калин Чавдаров Мамаров и Васил Петров Данаилов, на по 28 години.

Истинското име на Мамаров всъщност е Тихомир Христов Иванов, научи "24 часа" след разпознаването му от службите в София.

Той и още един от българите се готвят да напуснат Аруба вечерта на 27 юни със самолет в посока съседния остров Кюрасао от Холандските Антили. И точно на летище "Кралица Беа-трикс" полицията

им щраква белезниците.

Оказва се, че двамата изтеглили доста големи суми от банкоматите в Плая Линда. Те обаче не подозират, че поради особеностите на Аруба тези устройства са оборудвани с видеокамери, които не пропускат да заснемат всеки, приближил се до тях.

Третият българин е заловен в хотела. За двама от измамниците има оперативна информация, че се издирват за финансови престъпления от полицията на САЩ. Това разказаха за "24 часа" полицейски източници от Аруба.

Те обаче отказаха да уточнят кой е бил заловен на летището заедно с Иванов и кой е бил спипан в хотела. Именно от тези арести започва разкриването на българска международна банда, успяла да източи 5 милиона евро.

На 28 септември в португалската столица Лисабон бяха заловени още осем нашенци. Последните четирима бяха хванати на 11 октомври в Мадрид. Залавянето им провали планираната от фалшификаторите "среща на върха", която трябвало да се състои в испанската столица.

Членовете на бандата живеели в България, Испания и Германия. Те

гастролирали из екзотични държави

на Карибите и в Индийския океан като Аруба, Антигуа и Барбуда, Вирджинските острови, Барбадос, Сейшелските острови, Малдивските острови и Мавриций.

Там те набелязвали жертвите си - западни туристи с тлъсти суми в кредитните карти. Българите научавали номерата на сметките на туристите, след което ги копирали на банкомати с помощта на специално донесени четец и фалшиви клавиатури. Следвало копиране на кредитните карти чрез заготовки, електронни части, скиминг устройства и двойни клавиатури.

След сглобяването на двойната клавиатура, която позволява придобиването на ПИН кода на картата, тя била монтирала на банкови автомати в Европа и на островите. Първоначално сумите били теглени от банкомати в Лисабон, а след активизирането на следенето в Португалия - в Мадрид.

Нашенците действали почти винаги колективно. Няколко души теглили от банкомати по едно и също време. Смята се, че така те успявали да извършват ужилвания между 400 000 и 600 000 евро.

Причината за големия интервал между арестите в Аруба и последвалите ги задържания в Испания и Португалия е фактът, че само главатарят на бандата - заловеният в Лисабон Пламен Добрев, знаел всички свои подчинени, казаха запознати на карибския остров.

От съображения за сигурност той се движил с няколко фалшиви паспорта. Когато го арестували, измамникът носил в себе си подправен хърватски документ за самоличност на името на Митко Джелич.

Бандата се деляла на "тройки".

Всяка от тях си имала свой отговорник, пращан от шефа. Няколко дни след залавянето на арубската група на острова пристигнал Васил Люцканов, изпратен от Пламен Добрев.

Той потърсил "тройката" в Плая Линда, но намерил бележка, че на хората му се наложило спешно да напуснат острова. Разбира се, тя била оставена от ченгета на Аруба и техни колеги от Испания.

Люцканов се хванал на въдицата и останал няколко дни на острова. За арубските и испанските служби вече не представлявало проблем да проследят контактите му, телефонните му разговори, които водил от острова, както и пътя му към Европа.

Така те бързо успели да се доберат до останалите. МВР вече проверява дали откраднатите пари от кредитните карти на европейци се прехвърлят в България по престъпни канали и къде ги инвестира бандата, съобщиха запознати с разследването.

Подобни издирвания били предприети и от партньорите от Испания и Португалия, които уточнявали каква част от източените 5 млн. евро

са изпрани на тяхна територия

и къде са инвестирани.

Спецслужбите в София уточняват и локализират и самоличността на задържаните български фалшификатори. Повечето от тях са се представяли с фалшива самоличност при пребиваването си в чужбина, като са ползвали имена и данни на граждани от родината си, категорични са от МВР.

Според извършените досега проверки на вътрешното министерство в София повечето от измамниците са познати на службите и имат

богати криминални досиета.

Преди осем месеца българските полицаи засичат първите активни пътувани зад граница на хора от бандата. Анализите показали, че майсторенето на фалшиви кредитни карти и точенето на пари от богати европейци е основната цел на престъпната дейност.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МААЕ прие резолюция за урана на Иран, внесена от САЩ

МААЕ прие резолюция за урана на Иран, внесена от САЩ

Свят Преди 4 часа

Според наблюдатели това решение може да усложни продължаващите преговори между Вашингтон и Техеран

Япония се договори със САЩ за вноса на руски газ

Япония се договори със САЩ за вноса на руски газ

Свят Преди 4 часа

Плащанията, свързани с проекта „Сахалин-2“, се извършват основно чрез „Газпромбанк“

Гълъб Донев: Държавата може да изплаща пенсии и заплати

Гълъб Донев: Държавата може да изплаща пенсии и заплати

България Преди 4 часа

Правителството поема ангажимент да не увеличава данъците, включително да запази действащия плосък данък

САЩ стреляха и спряха танкер, нарушил блокадата на Иран

САЩ стреляха и спряха танкер, нарушил блокадата на Иран

Свят Преди 5 часа

Танкерът е превозвал петрол от Иран

<p>Рокас: Няма нови условия, впишете българите в Конституцията</p>

Посланикът на ЕС в Скопие: Няма нови условия, впишете българите в Конституцията

Свят Преди 5 часа

Предложеният от Германия и Франция нонпейпър не предвижда нови условия за преговори с ЕС

Около 20 000 са без вода след ударите на САЩ в Иран

Около 20 000 са без вода след ударите на САЩ в Иран

Свят Преди 5 часа

Подземните запаси от вода са недостатъчни

България купува седем нови 3D радара

България купува седем нови 3D радара

България Преди 5 часа

Става въпрос за два договора - първият е между България и военното министерство на Франция, а вторият е между Министерството на отбраната и компания "Талес"

Почина DJ Steven - Стефан Крачанов

Почина DJ Steven - Стефан Крачанов

България Преди 6 часа

Смъртта му е настъпила след кратко боледуване

Обвиниха Илон Мъск за бунтовете в Северна Ирландия

Обвиниха Илон Мъск за бунтовете в Северна Ирландия

Свят Преди 6 часа

Сър Ед Дейви: Правителството трябва да предприеме действия срещу технологични милиардери като Илон Мъск

Вучич: Планирам да подам оставка

Вучич: Планирам да подам оставка

Свят Преди 7 часа

Вучич: Започнах да събирам книгите си от президентството

Тежка катастрофа между два камиона, трактор и кола край село Тракия

Тежка катастрофа между два камиона, трактор и кола край село Тракия

България Преди 7 часа

Водачите са тествани за употреба на алкохол, отчетени са отрицателни резултати за всички

Премиерът на Молдова покани Румен Радев на посещение

Премиерът на Молдова покани Румен Радев на посещение

България Преди 8 часа

Александру Мунтяну определи България като традиционен и надежден партньор

СДВР проверява заплахи срещу пострадали на “Челопешко шосе”

СДВР проверява заплахи срещу пострадали на “Челопешко шосе”

България Преди 9 часа

Служители на полицията са посетили пострадал в болница

Икономическа полиция провери избора на фирма за храни за детски градини в Кърджалийско

Икономическа полиция провери избора на фирма за храни за детски градини в Кърджалийско

България Преди 9 часа

В хода на проверката е установено, че е упражнено влияние да бъде избрана определена фирма за изминалата учебна година