И сландски милиардер купи БТК и "Вивател", извежда "Дневник".
18 месеца след като беше приватизиран, бившият държавен телеком БТК отново сменя основния си акционер.

В четвъртък от компанията официално потвърдиха слуховете, че исландският милиардер Тор Бьорголфсон се е споразумял с американския фонд "Адвент интернешънъл" да купи дяловете му във виенската "Вива Венчърс", която държи 65% от БТК.

Така новият собственик ще има контрол и в новия мобилен оператор на БТК - "Вивател".

България плаща предсрочно дълг на МВФ, информира изданието.
България ще погаси предсрочно част от дълговете си към Международния валутен фонд (МВФ) и Международната банка за възстановяване и развитие.

Това стана ясно от доклад на финансовия министър Пламен Орешарски за предсрочно погасяване на външен държавен дълг, който беше разгледан на заседание на правителството в четвъртък.

Въпросът с предсрочното погасяване на външни държавни задължения беше обсъден при редовната мисия на МВФ през октомври, когато правителството пое този ангажимент.

Със 766 задачи се нагърби правителството до членството в ЕС, пресмята вестникът.
Поне по две задачи на ден трябва да изпълнява България през следващата година, за да е готова за членство в Европейския съюз на 1 януари 2007 г., става ясно от приетия в четвъртък от правителството план за подготовката на страната за влизане в ЕС.

Мерките, които София трябва да изпълни през следващата година, са 766, или с близо 160 повече в сравнение с 2005 г. Задачите за тази година бяха 609, като според министъра по европейските въпроси Меглена Кунева до този момент са изпълнени около 80% от тях.

Кунева се надява, че в оставащите до края на годината 30 дни ще бъдат изпълнени още 10-15% от мерките.

Правителството "отпуши" контрабандата на цигари, четем в "Сега".
След година либерализация на пазара, през която производители и вносители само регистрираха продажните цени на цигарите във финансовото министерство, кабинетът реши да върне административната регулация в сектора.

Идеята е да се компенсира "Булгартабак" заради шоковото увеличаване на акцизите от 1 януари 2006 г., но според всички експерти това ще развихри контрабандата.

КЗК отново благослови сделката за "Тракия", отбелязва вестникът.
За втори път вчера Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) официално даде зелена светлина на концесионния договор за автомагистрала "Тракия", който предишното правителство подписа с българско-португалския консорциум "Магистрала Тракия" без търг или конкурс.

Всички членове на КЗК са гласували единодушно "за" сделката въпреки различната си партийна окраска. Решението бе взето още във вторник, но бе огласено частично два дни по-късно.

Пазарът ще определя цените по "Гражданска", пише ежедневникът.
Минималните цени по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" със сигурност отпадат от догодина, дори и Кодексът за застраховането да отложи либерализацията им за 2007 г.

Вчера правителството поиска от Комисията за финансов надзор (КФН) да премахне минималните прагове по "Гражданска" от наредбата за задължителното застраховане, където в момента те са определени.

До края на 2006 г. ще има нов закон за банките, твърди изданието.
До края на 2006 г. ще се направят промени в нормативната уредба на банковата несъстоятелност и ще бъде приет нов закон за банките.

Това каза подуправителят на БНБ Цветан Манчев, който откри Първото национално финансово изложение "Финанси за всеки" в НДК.

33 банки и финансови институции участват в него. Целта на промените за банковата несъстоятелност е уреждане на проблемите, свързани с банки с отнета лицензия. Новият закон за банките ще отрази регулациите на Базел 2. Манчев отчете, че над 80% от активите на българската банкова система са собственост на инвеститори от еврозоната.

Царските хора олекват с EUR 500 млн., твърди "Стандарт".
Повече от година се чудехме защо БТК бе продадена на смешна цена от 230 млн. евро. Днес е ясно. Истинските собственици лъснаха и далаверата излезе наяве. Сега обаче те ще трябва да се "бръкнат" с 500 млн. евро, за да си платят за гяволъка.

Хората около Симеон ще платят реалната цена за БТК, която преди това бе харизана на американците. За "услугата" на последните ще бъдат дадени 500 млн. евро в брой, взети назаем. На Тор Бьорголфсон му трябват парите, за да си вземе БТК.

Неговият фонд "Новатор" ще изкупи "Вива венчърс", която държи 65% в телекома, обявиха от компанията. Исландецът е близък до Симеон и неговите сиви кардинали и юпита. Той е собственик и на "Актавис", която у нас държи трите фармацевтични завода, има и 34% от СИБанк.

Плащаме EUR 200 млн. външен дълг, информира изданието.
Правителството ще погаси предсрочно дълг към Международния валутен фонд и Международната банка за възстановяване и развитие за около 200 млн. евро.

Министерски съвет вчера разгледа доклад на министъра на финансите Пламен Орешарски за предсрочно погасяване на външен държавен дълг. Предложението за предварително плащане на заемите е подкрепено и от лидерите на БСП, НДСВ и ДПС.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Учени откриха ново полезно свойство в доматите

Учени откриха ново полезно свойство в доматите

Любопитно Преди 35 минути

Проучването също така разкри ясни разлики в това кой страда най-много от тежки заболявания на венците

<p>&bdquo;Правосъдие за всеки&ldquo; отново на протест срещу Сарафов</p>

„Правосъдие за всеки“ с втори протест срещу Сарафов за денонощие

България Преди 1 час

В четвъртък демонстрацията ще бъде пред сградата на Висшия съдебен съвет

От Мекзит на Бекзит: Бруклин Бекъм върви по стъпките на принц Хари

От Мекзит на Бекзит: Бруклин Бекъм върви по стъпките на принц Хари

Любопитно Преди 1 час

Те са синове на най-известните мъже във Великобритания, отгледани в разкош и привилегии

<p>Палеонтолози откриха вкаменелост на змия с крака</p>

Палеонтолози откриха вкаменелост на змия с крака, пренаписваща еволюцията

Свят Преди 1 час

Високотехнологичните сканирания разкриха детайли, дълго скрити в камъка, включително запазени тазови кости и интересна структура на черепа

Иран: Зомби режим с умираща идеология и умираща икономика

Иран: Зомби режим с умираща идеология и умираща икономика

Свят Преди 1 час

Революционната гвардия контролира широки сфери от икономиката на Иран. Почти нищо не става без нейното участие

Този бюджетен зеленчук се превръща в една от най-големите хранителни тенденции през 2026 г.

Този бюджетен зеленчук се превръща в една от най-големите хранителни тенденции през 2026 г.

Любопитно Преди 1 час

Някога известен с варени вечери и безвкусни гарнитури, зеленчукът се преосмисля като универсален и достъпен кухненски продукт

Иран обяви, че бил убил по-малко от 1000 протестиращи

Иран обяви, че бил убил по-малко от 1000 протестиращи

Свят Преди 8 часа

Данните противоречат на потвърдените от неправителствени организации

Тръмп: Путин прие да участва в Съвета за мир

Тръмп: Путин прие да участва в Съвета за мир

Свят Преди 9 часа

Путин обаче заяви, че проучва предложението

Обрат, Тръмп няма да налага мита на несъгласните за Гренландия

Обрат, Тръмп няма да налага мита на несъгласните за Гренландия

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Oформихме рамката на бъдещо споразумение във връзка с Гренландия

Оставиха под домашен арест обвинената за убийството на Пейо Пеев

Оставиха под домашен арест обвинената за убийството на Пейо Пеев

България Преди 10 часа

От прокуратурата отправиха искане занапред Габриела Славова да предоставя доказателства, когато излиза

Израел уби трима журналисти в Ивицата Газа

Израел уби трима журналисти в Ивицата Газа

Свят Преди 11 часа

Според очевидец журналистите са използвали дрон, за да заснемат разпределението на хуманитарна помощ

Бургас обяви грипна епидемия до 30 януари

Бургас обяви грипна епидемия до 30 януари

България Преди 11 часа

Временните противоепидемични мерки включват преустановяване на присъствените учебни занятия

Протести в София и Пловдив, искат оставката на Сарафов

Протести в София и Пловдив, искат оставката на Сарафов

България Преди 11 часа

Протестират още във Варна и Бургас

България излезе на първо място в ЕС по плодовитост

България излезе на първо място в ЕС по плодовитост

България Преди 12 часа

На Бабинден данните на Евростат отреждат на страната ни водеща позиция