Ки инетът пусна "Белене", следващият ще я строи, обявява "Дневник".
След тригодишно суетене около съдбата на недостроената АЕЦ "Белене" в четвъртък правителството реши окончателно да започне изграждането на два реактора по 1000 мегавата.

Изграждането й, спряно в началото на 90-те години заради неизяснена икономическа и екологична целесъобразност, е най-мащабният за последните 15 години проект - обявената вчера сума за осъществяването му е около 2,4 млрд. евро, като срокът за пускането в експлоатация на първия реактор е 2011 г.

Очаква се реално строителството да започне през 2006 г. - през мандата на следващото правителство.

План разпредели 3,5 млрд. лв. за екологични проекти, съобщава още "Дневник".
Около 3,5 млрд. лв. са необходими за изпълнението на Националната стратегия по околна среда за периода 2005-2014 г., която правителството одобри в четвъртък.

Планът за действие към стратегията е петгодишен и обхваща периода 2005-2009 г., поясни Нона Караджова, шеф на дирекция "Стратегия, европейска интеграция и международно сътрудничество" в екоминистерството.

Парламентът ограничи изнасянето на бюлетини, пише още "Дневник".
Народните представители в четвъртък гласуваха текстове от избирателния закон, с които според тях ще се преустанови практиката да се изнасят бюлетини от стаите за гласуване.

Надеждата на депутатите е, че ще бъде по-трудно и да се купуват гласове. Парламентът реши общата бяла бюлетина, която няма да се поставя в плик, да се подпечатва от секционната избирателна комисия два пъти - когато комисията дава на избирателя бюлетината и преди той да я пусне в урната.

Срещу интегралната бюлетина до последния момент се бори Движението за права и свободи (ДПС). От "Демократи за силна България" обявиха вчера, че с измененията в закона се "ограничават възможностите на върхушката на ДПС да тероризира българските турци и мюсюлмани в изборния ден".

Промяна в Търговския закон ограничава обратното изкупуване на акции, обявява още "Дневник".
Правителството одобри в четвъртък поправки в Търговския закон, които според официалното съобщение целят привеждането му в съответствие с международните стандарти и са свързани с присъединяването на България към ЕС.

С промените се въвежда ограничение при обратното изкупуване на акции. Те регламентират, че не могат да се изкупят обратно акции, които са над 10% от капитала на дружеството.

Подобна забрана в момента съществува при придобиването на собствени акции. В закона се дава право и на управителните съвети и на съветите на директорите да извършват обратно изкупуване на акции.

Практиката компании да изкупуват собствени акции е рядкост в България, а в момента дружествата, които обмислят това, са "Неохим" - Димитровград, "Албена" АД и "Инвестор.БГ". И трите компании обаче планират да си върнат собствеността върху акции за около 3% от капитала им.

Депутати от НДСВ защитиха магистрала "Тракия", информира още "Дневник".
Депутати от НДСВ от избирателните райони, през които минава магистрала "Тракия", в четвъртък дадоха специална пресконференция, за да призоват опозицията да спре с "магистралната истерия".

Също в четвъртък от ОДС започнаха да събират подписка срещу концесията на магистралата, след седмица тя ще бъде връчена на премиера. Националната кампания е под мотото "Концесията за магистрала "Тракия" - обирът на века", съобщи пресцентърът на ОДС.

Цената за изграждане на 1 км от пътя ще е с 30% по-евтина от най-ниската цена в Европа, са заявили народните представители от жълтата партия, цитирани от БНР.

От месеци и лявата, и дясната опозиция критикуват проекта за концесия за доизграждане на магистралата. Договорът беше подписан в края на март. Веднага след това депутатите от СДС сезираха прокуратурата.

Министрите си търсят спонсори за изборите, пише "Сега".
Министрите ще търсят спонсори, които да им плащат разходите по време на предизборната кампания.

Те няма да излизат в отпуск, но ще участват активно в агитацията като водачи на листи. Частни фирми ще плащат бензина на колите им в извънработно време.

Това разясни вчера военният министър Николай Свинаров, който е и зам.-председател на НДСВ. Според него над половината министри ще са водачи на листи.

Строителният надзор на "Тракия" ще се възлага с търг, съобщава още "Сега".
Изпълнителна агенция "Пътища" ще обяви международен търг за избор на фирма, която да извърши строителния надзор на концесията на автомагистрала "Тракия".

Това съобщи председателят на парламентарната транспортна комисия Йордан Мирчев. Той обеща, че рискът по изграждането и експлоатацията на аутобана ще бъде поет от концесионера.

Неустойките за забавяне на строителството са между 10 и 80 хил. евро на ден, припомни Мирчев. Независими оценки сочат, че необходимият трафик и печалба за концесионера ще бъдат постигнати на 10-ата година от експлоатацията на трасето.

Ако това не се случи, българо-португалският консорциум ще бъде компенсиран със заместващи плащания, но Мирчев не обясни какви. Той даде пример с Франция, където частникът се компенсира с по-дълъг срок на концесията.

45 млн. лв. е бюджетният излишък за два месеца, пише още "Сега".
Приходите в бюджета към края на февруари 2005 г. са 1,670 млрд. лв., което е 22,1% повече от същия период на миналата година.

Това съобщи правителственият пресцентър след заседанието на кабинета. Излишъкът в бюджета в края на февруари е 45,9 млн. лв.

Данъчните приходи към края на февруари са 1,414 млрд. лв., което е с 240,8 млн. лв., или с 20,5% повече от същия период на 2004 г. Постъпленията от косвени данъци са 1,071 млрд. лв.

Събраните преки данъци са 343,5 млн. лв. или 14,4 на сто от разчета за годината. Неданъчните приходи са 253,2 млн. лв.

Нормално е сега да се отчитат големи приходи, тъй като е време за плащане на данъци, коментираха експерти.

Датчани взимат морските летища, обявява "Стандарт".
Летището в Копенхаген спечели конкурса за концесионер на летищата във Варна и Бургас.

Министерският съвет одобри предложението на вицепремиера Николай Василев и ще започнат преговори с кандидата. Точните параметри по офертата на датчаните ще бъдат обявени днес.

Тяхното предложение спечели в конкуренция с консорциумите между "Фрапорт" и "БМ стар", "Хохтиф" и "Албена" и "Винчи еърпортс" и "Винчи консешънс". "Копенхаген еърпортс" ще получи концесия за 35 години и ще плати първоначална такса от 3 млн. евро.

Западът ни сряза за цените на имотите, пише още "Стандарт".
Цените на родните недвижими имоти, които напоследък се покачваха по-бързо от нивото на река Дунав, ще отбележат внезапен застой и дори спад през 2006 г.

Така поне оповести тези дни Еврокомисията на интернет страницата си в доклад, проследяващ икономическото развитие на 25-те членки на ЕС и страните кандидати.

Въпросното съобщение със сигурност ще попари мераците на десетки чичовци на село, които се надяват да продадат дядовата "бяла спретната къщурка с две липи отпред" като "китна вила за екотуризъм" на някой завеян англичанин, предпочел да дои крави, вместо да прави пари в лондонското Сити.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 2 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 3 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 4 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 5 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 5 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 6 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 6 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 7 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 7 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 8 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 8 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 8 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 8 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 9 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 9 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 9 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.