"Световната конюнктура пречи на икономиката ни" е друго то заглавията в "Пари". Неблагоприятните тенденции на световните пазари и заплахата от война затрудняват всички правителства при изпълнение на програмите им, заяви премиерът Симеон Сакскобургготски по време на Четвъртата кръгла маса на правителството, организирана от "Еconomist". Премиерът похвали пред присъстващите инвеститори младите си министри. Към тях има много големи очаквания и те трябва да се борят с различни интереси. Те повярваха в това, което правим, което е отговорно за мен, каза още премиерът. Той представи макроикономическите ни показатели, бюджетна реформа, успешните сделки с външния дълг. Премиерът отчете 95% приватизация на банковия и застрахователния сектор и приключване на структуроопределящите сделки.
Конституционният съд ще реши за приватизацията на 3 април, съобщава още "Пари". На 3 април Конституционният съд ще разгледа делото срещу промените в закона за приватизация и ще излезе с решение по него. Съдиите обединиха в едно дело трите иска за обявяване на промените за противоконституционни - на президента, на депутати от коалиция "За България" и на ОДС. Докладчик по общото дело ще бъде шефът на КС Румен Янков. Магистратите дадоха 7-дневен срок на заинтересуваните страни за становище, което е прецедент в работата им. Досега срокът за становища беше 14 дни.
"Дограма и обзавеждане на лизинг на "Стройко 2000", анонсира "Дневник". Дограма, мебели, обзавеждане и материали, нужни за ремонта в дома и офиса, ще могат да се купят на лизинг по време на поредното изложение "Стройко 2000", което се открива в сряда в НДК. Кредитите ще се отпускат от Пощенска банка, като първоначалната вноска е 30%, а издължаването става за срок от 1 до 5 години. Оскъпяването е 13,75% годишно независимо от периода за погасяване. Подобна услуга се предлага за пръв път на "Стройко 2000", като лизингът е възможен само за продукция на фирми, които имат договор с кредитната институция. Желаещите да закупят стока на изплащане трябва да представят служебна бележка за доходите си, удостоверение за актуално състояние от работодателя и копие от личната си карта. Разрешаването на лизинга става в срок от три работни дни.
Работодателите ще доминират във фонда за обезщетения, пише още "Дневник". От началото на 2004 година 0,5% от брутната работна заплата ще се отделят във Фонд за гарантиране на вземанията на работниците при несъстоятелност на работодателите. Отчислението няма да увеличи общата осигурителна тежест. Националният съвет за тристранно сътрудничество във вторник реши фондът да е самостоятелна структура, а надзорният му съвет да се формира на трипартитен принцип - 50% за работодателите и 50 на сто за държавата и синдикатите, съобщи председателят на КНСБ Желязко Христов. Общият ресурс на фонда в края на 2004 г. се очаква да достигне 35 млн. лева. Той ще бъде подкрепен с 10 млн. лева от държавния бюджет, а натрупванията от вноски за една година се очаква да достигнат 25 млн. лева. Освен тях се предвижда фондът да ползва при нужда безлихвени заеми от бюджета или от други фондове, каза зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян. Възможностите парите да бъдат инвестирани ще бъдат описани в отделен закон.
Бюджетният дефицит през февруари достигна 160 млн. лв., съобщава още "Дневник". Дефицитът по консолидирания бюджет към края на февруари т.г. е 160,605 млн. лв. срещу 153,155 млн. лв. за същия период на миналата година, сочат оповестените от Министерството на финансите данни за изпълнението на бюджета. Това прави около 61% от заложения за края на годината дефицит от 0,7% от брутния вътрешен продукт (БВП) (262,8 млн. лв.), или около 0,45% от БВП. В сравнение с дефицита, който беше отчетен в края на януари - 92,143 млн. лв., се забелязва голямо увеличение, но пък стойността му е далеч от декларираната пред МВФ за края на първото тримесечие от 304,9 млн. лв. Приходите по консдолидираната програма към края на февруари т.г. са 1,944 млрд. лв., а разходите - 2,105 млрд. лв.
Общини и синдикати заедно срещу кабинета, пише "Сега". Общините ще спрат дейността си, а синдикатите ще организират масови протести, ако правителството не даде 100 млн. лв. на местните управи, за да покрият дълговете си от миналата година. Това стана ясно вчера, след като Националното сдружение на общините, КНСБ и КТ "Подкрепа" подписаха меморандум за общи действия. В него те предупреждават, че нерешените финансови проблеми на общините ще доведат до принудително затваряне на детски градини, училища, болници и др. Настоява се за незабавно възстановяване на диалога с кабинета и за програма за погасяване на дълговете. 16 млн. лв. от дълговете били за ток, 5,8 млн. - за парно, 8 млн. - за горива, 19 млн. лв.- за заплати, а 5 млн. лв.- за социални помощи.
Регистърът на строителите щял да увеличи бюрокрацията, предупреждава "Сега". Вкарването на всички строителни предприемачи в регистър според зам.-министъра на регионалното развитие Савин Ковачев ще доведе до въвеждане на допълнителни лицензионни и разрешителни режими. Такава идея лансира наскоро строителната камара. "Целта на измененията на Закона за устройство на територията е процесът да бъде облекчен", обяви Ковачев. Дебат по промените ще има в парламентарната комисия по местно самоуправление днес.
Топхотелиери правят пул за България, съобщава още "Сега". Шефовете на "Хилтън", "Радисън", "Шератон" и "Кемпински-Зографски" ще се събират веднъж месечно, за да обмислят общи инициативи за популяризиране на София и България. Това съобщи новият генерален директор на "Хилтън" Фридрих Нийман. Той обяви, че през 2002 г. софийският "Хилтън" е достигнал 53% заетост и е завоювал 25,81% пазарен дял сред останалите 5-звездни хотели в столицата.