И е епутатите от НДСВ замислят грандиозна реформа в училищата, информира "Днвеник". Депутатите от НДСВ, членове на образователната комисия в парламента, предложиха изцяло нова схема за завършване на основното и средното образование. Това стана в Бургас, откъдето започна предизборна обиколка на царската партия.

Според народните представители децата трябва да завършват средното образование на две нива - след 10-и или след 12-и клас. В първия случай учениците ще получат диплома за придобита общообразователна подготовка, но с нея няма да могат да кандидатстват в университетите.

Тези, които продължат да учат нагоре, ще могат профилирано да се подготвят за влизане в университет. Реформата предвижда в края на 12-и клас да се полагат общонационални изпити за кандидатстване във вуз.

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще поиска от аптеките, с които има договор, да подсилят бюджета й чрез допълнителни плащания от оборотите на лекарствата, които частично или напълно се покриват от държавата, съобщи директорът на касата д-р Иван Букарев.

Такава е практиката в редица европейски страни, уточни Букарев. Управителният съвет на НЗОК ще обсъди искането си с браншовите организации на фармацевтите.

Касата е изчислила, че ако аптеките й дават 10% от оборотите на дотираните лекарства, институцията ще може да плаща на пациентите за повече медикаменти.

Парламентът задължи Министерския съвет да проучи състоянието на задграничните дружества с българско участие и инвестираното в тях до 1990 г. По решение на депутатите от петък кабинетът трябва да създаде в едномесечен срок междуведомствена комисия, която до шест месеца да представи доклад с данни за дружествата.

До решението се стигна след дебати по питането на депутатите Лъчезар Тошев от СДС и Йордан Нихризов от ОДС към министъра на икономиката Лидия Шулева.

По-малка такса за разделно събиране на отпадъците, пише "Сега". В общините, където боклукът се събира отделно, да се плаща по-малка такса смет. Това предложи вчера зам.-председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и шеф на сдружението "Екобулпак" Георги Чернев. На местата, където отпадъците не се събират разделно, може да се помисли и за някакви санкции, каза Чернев по БНР.

Германската фирма "Briese Schiffahrts GmbH & Co" кръсти произведения си в Русенската корабостроителница съд "BBC BULGARIA". Именуването е станало на пищна церемония при пристигането на кораба в Хамбург.

В българската история това е четвъртият кораб, който ще носи името "България". Първият е товаро-пътнически параход, произведен в Англия. Вторият е сухотоварният моторен кораб "България", произведен през 1946 г., пак в Англия.

Той е първият български кораб, купен след 9 септември 1944 г. Третият е рудовозът "България", построен през 1978 г. в Съветския съюз.

Международни екоорганизации да спрат старта на проекта за добив на злато от хълма Ада тепе край Крумовград. За това призовава граждански комитет за опазване на околната среда, съобщи говорителят му Светослав Георгиев. Хората от града викат на помощ "Грийнпийс", защото се страхуват, че преработката на ценния метал ще отрови реката и ще съсипе цялата долина.

Производството на пчелен мед през тази година се очаква да е двойно по-малко от миналогодишното. Това прогнозира шефът на Българския пчеларски съюз Стефан Стефанов пред Дарик радио. През миналата година в България са произведени 12 000 тона пчелен мед и са изнесени на външните пазари около 6500 тона. Но тази година производството ще бъде наполовина, твърди Стефанов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Оставиха в ареста шофьора, превозвал наркотици с 4-месечното си дете в колата

Оставиха в ареста шофьора, превозвал наркотици с 4-месечното си дете в колата

България Преди 20 минути

Защитата на задържания в лицето на адвокат Милен Дюлгеров заяви, че клиентът му съжалява за случилото се и го определя като инцидент. Адвокатът посочи, че детето не е използвано за параван

„Столичното предприятие за третиране на отпадъци“

Глоби за хиляди евро и игнорирани правила: Скандалът с боклука в София се задълбочава

България Преди 3 часа

Регионалната инспекция по околната среда и водите в София отново установи редица нарушения в работата на Столичното предприятие за третиране на отпадъци

Снимката е илюстративна

Застраховките на имоти и коли: Какви са цените и защо расте търсенето

България Преди 4 часа

За последните пет години средната цена на застраховката „Гражданска отговорност“ е нараснала с едва 6,5% на фона на значително по-висока инфлация и скок в разходите за ремонти

Снимката е илюстративна

От развързана обувка до птичи гаф: 9 народни поверия за пари, които не знаехте

Любопитно Преди 5 часа

От сърбеж по лявата длан до гълъби на перваза – кои са най-известните народни поверия за финансово благополучие

Майка, загубила сина си от фентанил, с разтърсващо предупреждение към България

Майка, загубила сина си от фентанил, с разтърсващо предупреждение към България

България Преди 5 часа

Разбитите лаборатории в Русе и София този месец са червена лампа, че тази криза не е далече и от нас

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Никога няма да се извиня, Ормузкият проток ще е територия на САЩ

Свят Преди 6 часа

Трафикът през Ормузкия проток остава под една пета от нивата преди войната

Външният министър на Иран Абас Арагчи

Остър отговор от Техеран към Тръмп: Ормузкият проток остава под ирански контрол

Свят Преди 6 часа

Външният министър на Иран Абас Арагчи уточни, че страната не е вземала решение за възобновяване на преговорите със САЩ

Поражения след силното земетресение в Индонезия

Жертви и вълни цунами след силен трус от 7,7 в Индонезия

Свят Преди 7 часа

Спасителни екипи претърсват днес развалините в търсене на оцелели, след като мощно земетресение разтърси крайбрежието на остров Флорес

Софийското метро се разширява с още близо 3 километра. От 14 август, влаковете по линия 3 вече превозват пътници по новия участък от станция „Хаджи Димитър“ до кв. „Левски Г“

Важно за пътуващите в София: Променят маршрутите и номерата на основни автобуси

България Преди 7 часа

С пускането на новия участък от третата линия на метрото Столичната община въвежда промени в градския транспорт за район „Кремиковци“.

Как да извлечем максимума от уиджетите на Android

Как да извлечем максимума от уиджетите на Android

Технологии Преди 7 часа

Визуалните приспособления, известни по-просто като уиджети, могат да са една от най-практичните и удобни функции на Android за персонализиране на телефона. Особено, ако можем да се възползваме правилно от голямото им разнообразие от функции и форми

Дева Мария

Честваме Голяма Богородица: Поверия, традиции и кои имена празнуват днес

България Преди 7 часа

Това е един от дванадесетте големи християнски празници и най-таченият от летните. Той се отбелязва в един и същи ден - 15 август, от православни и католици

Слънчево време през уикенда, до 35° в понеделник

Слънчево време през уикенда, до 35° в понеделник

България Преди 8 часа

По Черноморието се очакват силен североизточен вятър и вълнение до 4 бала, с риск от локални наводнения

Русия ще удвои усилията си за унищожаване на всичко от Запада, подкрепящо Украйна

Русия ще удвои усилията си за унищожаване на всичко от Запада, подкрепящо Украйна

Свят Преди 15 часа

Лавров: Европейският съюз се изживява като "Четвъртия райх"

Стилияна Николова взе медал и олимпийска квота за България

Стилияна Николова взе медал и олимпийска квота за България

Свят Преди 17 часа

В неделя Стилияна Николова ще спори за медали и на финалите на обръч, бухалки и лента

Съдът прекрати делото срещу Благомир Коцев и го върна на прокуратурата

Съдът прекрати делото срещу Благомир Коцев и го върна на прокуратурата

България Преди 17 часа

Въззивната инстанция констатира пропуски в обвиненията

Разкриха схема за източване на НЗОК с дентални услуги

Разкриха схема за източване на НЗОК с дентални услуги

България Преди 17 часа

Иззети са и списъци, съдържащи лични данни на български граждани