Бг гария ще получи днес така чаканата конкретна пътна карта за приемането си в Европейския съюз, пише вестник "Пари". С това важно събитие нашата страна вече ще свързва започналата вчера в датската столица Копенхаген среща на държавните и правителствените ръководители на страните в Европейския съюз.

Срещата беше обявена предварително за историческа, тъй като тя трябваше да даде зелена улица пред най-мащабното разширяване на ЕС след създаването на организацията през 1957 г. За българите обаче големият въпрос беше дали в Копенхаген годината 2007 ще бъде посочена като ангажимент от ЕС за приемането на България в организацията, или това ще остане пожелателен срок.

"Ще обжалваме определението на съда по жалбата, оспорваща решението на АП за избора на "Viva Ventures" за купувач на 65% от капитала на БТК", заяви шефът на "Интернет общество" Вени Марковски след заседанието на тричленния съдебен състав на ВАС. Вчера съдът не даде ход и на двете дела по жалбите на Марковски - срещу акта на МС от 22 октомври, даващ указания на АП по процедурата за приватизация, и срещу избора на австрийския холдинг "Viva Ventures" за купувач.

Мотивите на магистратите и в двата случая бяха, че "Интернет общество" не е заинтересувана страна по делото, не е участник в процедурата, нито кандидат и затова няма правен интерес. Представителката на прокуратурата застана зад второто искане на Марковски и настоя да се даде ход на делото. Като аргументи за това бяха посочени значимостта на сделката и наличието на предпоставки, застрашаващи обществения интерес и сигурност.

Отписването на автомобилите ще става за 4 години от 2003 г., след като парламентът гласува за активи пета група амортизационната норма да е 25%. Досегашният срок беше 3 години и 3 месеца. Завишава се амортизационната норма за производственото оборудване от 20 на 30%, но и досега за него имаше такава възможност чрез ползване на ускорена амортизация, която от 2003 г. отпада.

За данъчни цели фирмите се задължават да изготвят данъчен амортизационен план и да го представят при ревизии. За компютри и софтуер обаче амортизационната норма се повишава на 50% при сегашна 30% и фирмите печелят 1 година и 4 месеца. За транспортните средства с производствена цел също е предвидено ускорение от 8 на 10%.

Депутатите гласуваха при второто четене на корпоративния данък и единната ставка в размер на 23,5%. Разходите за ремонт ще се признават за текущи. Финансовият резултат ще се намалява и с командировъчните на лица по извънтрудови правоотношения, те ще се признават за разход и за едноличните търговци.

Два дни след като депутати от НДСВ и ДПС внесоха в парламента спешни поправки в Закона за приватизацията, които предизвикаха бурни реакции, с идеята да бъде отменен съдебният контрол върху стратегически сделки, вчера групата около Емил Кошлуков предложи нов вариант, предвиждащ закриването на Агенцията за приватизация (АП) и замяната й с Български приватизационен холдинг (БПХ). Новите текстове ще бъдат внесени в деловодството на парламента в петък, съобщи депутатът Мирослав Севлиевски, който огласи проекта, информира "Дневник".

Според представители на мнозинството основната цел на поправките е да бъде отнета възможността за атакуване на приватизационни сделки пред Върховния административен съд (ВАС) и да бъдат прехвърлени за обжалване пред търговските отделения на съдилища, което не спира действието им. Като друг мотив за предложението те посочиха смяната на неудобния за различни крила в НДСВ Надзорен съвет на АП. Заместването на АП с акционерно дружество беше сред предложенията на "Българския Великден" от 2001 г.

Досегашният изпълнителен директор на инвестиционния посредник "Авал ин" Бистра Илкова бе избрана в четвъртък от Министерски съвет за председател на Държавната комисия по ценните книжа (ДКЦК) на мястото на подалия оставка още през август Любомир Велков. Досега тя бе и член на Съвета на директорите на фондовата борса, но ще трябва да напусне и двете си позиции и да поеме поста в ДКЦК през следващата седмица.

Решението на кабинета бе донякъде неочаквано, защото Илкова оглавява институция, на която остават само още няколко седмици живот. Съгласно приетия преди седмица Закон за комисията за финансов надзор контролните небанкови финансови регулатори се обединяват в един общ орган. Мандатите на председателите на агенциите по застраховането и пенсионната дейност, както и членовете на ДКЦК, се прекратяват автоматично.

Нови дирекции със статут на агенции да управляват проектите и парите от програмите ФАР и ИСПА на Европейския съюз, а министърът на регионалното развитие и благоустройството да насочва и разпределя средствата. Това предвиждат промени в устройствения правилник за дейността на регионалното министерство, одобрени по принцип от правителството в четвъртък. Новите дирекциите са по регионална политика и програмиране, регионална политика - изпълнителна дирекция ФАР и дирекция-агенция ИСПА.

Министерствата на околната среда, на финансите и на икономиката не подкрепиха предложенията. Според финансовото министерство, което е координатор по усвояването на средствата, предложенията на изпълняващия длъжността министър Хасан Хасан изземат част от функциите му. Забележките са терминологични и несъществени и са отразени в правилника, обясни Хасан пред "Дневник". Според него предложената структура позволява по-ефективно усвояване на средствата по програма ИСПА. Предстои новите агенции да бъдат акредитирани, както това стана с агенцията по САПАРД.

Нарушителите на митническото законодателство ще могат да сключват извънсъдебни споразумения с митниците по силата на гласувани вчера от кабинета поправки на митническия закон, отбелязва "Сега". Те предвиждат нарушителите, на които предстои да се издаде наказателно постановление за контрабанда, митническа измама и отклонение от транзит, да могат да подписват доброволно такова споразумение.

Митниците ще се задължат да налагат същите наказания, които законът предвижда за конкретното нарушение, но нарушителят няма да може да обжалва. Така сроковете щели да се съкратят значително. "На практика това е нещо като извънсъдебно споразумение.

В I и II блок остава неоползотворено ядрено гориво за 10 млн. лева заради спирането им три месеца преди края на горивната кампания. Това съобщиха вчера петте синдикални организации на територията на АЕЦ "Козлодуй". Те предлагат правителството да забави с три месеца решението за спирането на двата реактора. Блоковете ще се затворят до 31 декември тази година, а според технологичната схема трябва да работят до края на март.

Италианската групировка "Марчегалия" има намерение да направи смесено дружество с "Кремиковци". Тези дни се очаква да пристигне писмо, в което италианците ще обявят официално исканията си. Това заяви вчера изпълнителният директор на "Кремиковци" Валентин Захариев. Неотдавна в интервю за радио Би Би Си Антонио Марчегалия също потвърди за намеренията си за съучастие с мажоритарния собственик на столичния комбинат "Финметал".

Собственикът на групировката Стено Марчегалия обяви желанието си да инвестира у нас още преди приватизацията на комбината през 1999 г. Това е записано и в договора, подписан с Агенцията за приватизация. В момента групировката е най-големият външен партньор на Кремиковци".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ефремова: Работи се с родителите на задържаните за убийството на Кузев, но не всички съдействат

Ефремова: Работи се с родителите на задържаните за убийството на Кузев, но не всички съдействат

България Преди 22 минути

Социалният министър: Има нужда законът да бъде променен в посока на това да бъде модернизиран

Над 6000 бали със слама горят край Ковачица

Над 6000 бали със слама горят край Ковачица

България Преди 27 минути

Огънят вече е обхванал и намираща се в близост постройка

Шишков обяви кои незаконни строежи ще бъдат обявени за „търпими“

Шишков обяви кои незаконни строежи ще бъдат обявени за „търпими“

България Преди 1 час

Регионалният министър констатира харчене на европейски средства за проекти, които не вършат работа

Снимката е илюстративна

Сърбия се бори с над 40 пожара

Свят Преди 2 часа

Трудният терен и силният вятър пречат на гасенето, а властите следят качеството на въздуха

Българка е обявена за изчезнала в Лион

Българка е обявена за изчезнала в Лион

Свят Преди 2 часа

Семейството няма сведения за нея от 14 август.

„Управление чрез Facebook“: Унгарският премиер Петер Мадяр с 545 поста за 100 дни

„Управление чрез Facebook“: Унгарският премиер Петер Мадяр с 545 поста за 100 дни

Свят Преди 2 часа

Анализ на първите 100 дни от управлението на унгарския премиер показва средно по 5,5 публикации дневно. Макар честотата на постовете му да расте, взаимодействията с аудиторията са спаднали с 45%, а най-харесвани остават личните му снимки

Осъдиха украинец в Германия за шпионаж за Русия

Осъдиха украинец в Германия за шпионаж за Русия

Свят Преди 2 часа

Става дума за план за изпращане на тестови пратки с GPS тракери до Украйна

От 1 септември избираме подфонд за втора пенсия

От 1 септември избираме подфонд за втора пенсия

Парите ни Преди 2 часа

При липса на заявление системата ще ви разпредели автоматично според възрастта

Учени разкриха нещо неочаквано за сънищата на левичарите

Учени разкриха нещо неочаквано за сънищата на левичарите

Свят Преди 3 часа

Мозъкът им ражда по-ярки и емоционални картини нощем, но парадоксът настъпва веднага след събуждане

Според проф. Румен Драганов най-скъпите частни обяви не са показателни за туристическия пазар

Ще навредят ли шокиращите цени за „Евровизия“ на Бургас

Парите ни Преди 3 часа

Туроператорите вече продават града на чужди пазари, а хотелските цени остават далеч под частните оферти

Meta е на съд: Какво трябва да знаете

Meta е на съд: Какво трябва да знаете

Свят Преди 3 часа

Десетки американски щати искат над 1 трилион долара обезщетение от технологичния гигант заради пристрастяването на децата към социалните мрежи

<p>Джокович разкри кога ще сложи край на кариерата си</p>

Джокович разкри кога слиза от корта и каква е последната му голяма мечта

Любопитно Преди 3 часа

Сръбската легенда мечтае за участие на Олимпийските игри в Лос Анджелис през 2028 г., след които да се сбогува с тениса със националния флаг на раменете. Джокович призна, че вече подбира внимателно турнирите, за да бъде с близките си

Тръмп обяви Ормузкия проток за „територия на САЩ“ с абсурдна карта в Truth Social

Тръмп обяви Ормузкия проток за „територия на САЩ“ с абсурдна карта в Truth Social

Свят Преди 3 часа

Американският президент заплаши и съюзника си Оман с бомбардировки, докато преговорите с Иран са в пълна безизходица, а петролът прехвърли 90 долара за барел

София остава сред най-евтините европейски столици по цена на квадратен метър, но България е сред страните с най-бързо поскъпващи жилища.

София остава сред най-евтините столици за покупка на жилище

Парите ни Преди 3 часа

Средната цена на жилище у нас е около 308 000 евро

Ангел Кунчев

Доц. Кунчев с драстична мярка: Джипита с фалшиви ваксини да плащат лечението на децата

България Преди 3 часа

Почти 60% от уж ваксинираните деца в Ловеч нямат никакви антитела, докато случаите на морбили у нас застрашително растат

Хайнрих Шлиман

Великият измамник на археологията: Как Хайнрих Шлиман откри Троя - и я разруши

Любопитно Преди 4 часа

Приказката за Омировия град се оказва реалност благодарение на германския търговец, но манията му за злато и слава нанася пагубен удар върху археологията