Пм мените в данъчното облагане, приети на вчерашното заседание на Министерство на финансите са основна тема на в. "Дневник" днес. Исданието пояснява измененията като набляга на падането на прага за задължителна регистрация по ДДС до 50 хил. лв. Така всички компании, чийто годишен оборот надвишава тази сума, задължително ще трябва да се регистрират по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС). Досега границата за задължителна регистрация беше 75 хил. лв. Прагът за доброволната регистрация пък пада от 50 хил. на 25 хил. лв. Посочват се и поправките на други пет данъчни закона - за корпоративното подоходно облагане, за облагане на доходите на физическите лица, за данъка върху добавената стойност, за акцизите и за местните данъци и такси.
"Турският кандидат за БТК "Тюрк телеком - Коч холдинг" може да стане трети GSM", е друга от темите на "Дневник". Консорциумът проявява интерес към лиценз за третия GSM оператор и е готов да използва дружеството "Мобиком" като основа за него. Това съобщава за изданието координаторът на проекта Мурад Ардач. Според него трети оператор може да бъде продаден само заедно с БТК, защото за още един самостоятелен играч на мобилния пазар в България е останало твърде малко място. За предлагането на третия GSM в рамките на БТК се обяви лидерът на БСП Сергей Станишев. След среща с премиера Симеон Сакскобургготски той каза, че партията е против продажбата на телекома при сегашните оферти, настоя за отлагането й и спомена за третия оператор като начин за повишаване на цената.
"Дневник" разкрива още, че сроежът на АЕЦ "Белене" може да се окаже уговорка с Русия. Руски компании могат да строят електроцентралата и да я експлоатират, да доставят ядреното гориво за нея и цената на електроенергията да бъде конкурентна на пазара. Това прогнозираха енергийни експерти пред вестника. През миналата седмица енергийният министър Милко Ковачев обяви, че строителството на централата ще бъде размразено с решение на правителство, което се очаква в скоро време. Руският вестник "Областная газета Екатеринбург" съобщи, че по време на посещението на президента Георги Първанов и на премиера Симеон Саксгобургготски в Русия и двамата са изразили заинтересованост за по-тесни връзки в атомната енергетика. Това важи особено за участие на специалисти от Белоярската АЕЦ, която може да участва със свердловски строители в изграждането на нова мощност. Според енергийните експерти руските компании имат желание да притежават енергийни обекти у нас, като ТЕЦ "Варна" и 7-те електроразпределителни дружества.
В. "Сега" акцентира на новината, че няма да има увеличение на цените за телефонни разговори до края на годината. Съобщението е на изпълнителния директор на компанията Иван Спасов на семинар във Варна. От 1 януари 2003 година ще падне монополът на БТК на пазара на фиксираните услуги. Условията за абонатите на компанията обаче няма да се променят съществено. Според Спасов борбата между частните компании за навлизането на този пазар ще е насочена предимно към високоплатежните и корпоративните клиенти. Тяхната намеса се очаква и на пазара на международните и междуселищните разговори.
Вдигането на квотата за зърно за държавния резерв е друга тема на вестника. От 3000 или 4000 тона зърно ще се изкупуват от производител за стоковия фонд "Зърно" вместо до 1000 тона, както беше досега. Новината обяви земеделският министър Мехмед Дикме. Промени в изискванията към зърнопроизводителите при изкупуването и при ново разглеждане на заявките няма да има, казва още той. Дъждовете са единственият проблем за забавяне на есенната сеитба, но агроведомството нямало притеснения за кампанията. "Сега" пише и за поискания от Сметната палата контрол върху обществените поръчки. Предложението за контрол бе направено то шефа на парламентарната бюджетна комисия Иван Искров при вчерашното обсъждане на дейността на палатата през 2001 г. "С промените на закона за обществените поръчки, приети преди лятната ваканция, поискахме да ни възложат подобни функции, но предложението не мина", пояснява на страниците на "Сега" пред депутатите председателят на Сметната палата Георги Николов. При ревизии на палатата често се откривали нарушения в обществените търгове, които ДФК не установява.
Инфлация от 0,8% е регистрирала националната статистика през септември, пише опще "Сега". Тя е предизвикана най-вече от поскъпването на зеленчуците и горивата, обясняват от НСИ и допълват, че това е най-ниското равнище на показателя за този месец през последните пет години. През септември храните са поскъпнали с 1,5%. Най-чувствително е повишението в цените на зеленчуците - общо с 14,3%. При тях рекорд държат картофите със скок в цената от 39,1%, доматите - 42,6%, краставиците - 37,7%. Свинското е поскъпнало с 5% през миналия месец, киселото мляко - с 2,1%, а яйцата - с 9,7%. Вдигнали са се също цените на ориза, каймата, кашкавала, безалкохолните напитки. По-евтино са се продавали захарта, брашното, виното и др.
В. "КЕШ" пък съобщава, че съдбата на АЕЦ ще се решава в съда на 12 ноември. Подателите на жалбата смятат, че решението на МС е взето при липса на компетентност, защото Народното събрание не е давало мандат на правителството да взема решение относно 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" и да се ангажира тези блокове да бъдат затворени през 2006 г. Според жалбоподателите решението на кабинета противоречи и на решението на НС от 02. 10. 2002 г., с което парламентът прие, че при определяне срока за експлоатация "следва да се отчитат социалноикономическите възможности на страната и да не предхожда пълноправното членство на България в ЕС". "Съгласно Конституцията България е република с парламентарно управление. Така че приетите от НС решения са задължителни за всички държавни органи, включително и за Министерския съвет" ­ пише в жалбата. Тезата обаче е спорна, тъй като решението на НС може да се разглежда и като нарушение на основния конституционен принцип за разделение на властите и намеса на законодателната власт в дела от изричната компетентност на изпълнителната, смятат юристи. Делото е насрочено за разглеждане в открито заседание пред тричленен състав на ВАС на 12. 11. 2002 г.
Официалните договори за приемането на всяка страна в Еропейския съюз ще бъдат подписани през пролетта на 2003 година с надежда до началото на 2004 г. те да бъдат ратифицирани и избирателите от новоприетите страни да могат да участват в европейските избори същата година, пише още "КЕШ". С това членовете на ЕС ще станат 25. На две страни кандидатки, които бяха оставени извън десетката, а именно България и Румъния, ще бъде посочена 2007 година като време за приемането им в ЕС. На 13-ата страна кандидатка - Турция, ще бъде предложено ново споразумение за партньорство вместо желаната от нея твърда дата за започване на официалните преговори за приемането. Очакването на Европейската комисия е съветът през декември да стане една голяма демонстрация на задоволство от успешното разширяване и в този смисъл - обединяване на Европа. Изданието публикува и интервю с Пирита Сорса, постоянен представител на МВФ за България. Според него правителството поема голям риск с обсъждания напоследък проект за инвестиционен фонд. "Невинаги е необходимо МВФ и правителството да са на едно и също мнение. Нашият съвет е, че този фонд не е добра идея, но ако правителството е решено да го реализира, това е негов избор. Например в миналото ние го посъветвахме да не продава миноритарните дялове на приватизираните компании на борсата и тогава то постъпи по свое усмотрение. Но за важните въпроси като изготвянето на бюджета и макроикономическите реформи ние трябва да достигнем до съгласие по стендбай споразумението.", казва Сорса за "КЕШ".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

България Преди 12 минути

Водачката е отклонила вниманието си от пътя, и е загубила контрол над автомобила

Момиче с комоцио от паднал клон във Варна, майка му ще съди Общината

Момиче с комоцио от паднал клон във Варна, майка му ще съди Общината

България Преди 1 час

Момичето е с мозъчно сътресение и в шок

Снимката е илюстративна

Мистериозна смърт в Хонолулу - откриха мъртва 50-годишна стюардеса

Свят Преди 1 час

Джени Лъптън е била в Хавай по време на престой, а полицията преглежда записи и разпитва свидетели

Задържаха наркодилърка с фентанил в София

Задържаха наркодилърка с фентанил в София

България Преди 2 часа

По искане на прокуратурата Софийският градски съд е определил най-тежката мярка за неотклонение

<p>Subaru Forester: Направен да надживее няколко собственика (ВИДЕО)</p>

Subaru Forester: Направен да надживее няколко собственика (ВИДЕО)

Технологии Преди 2 часа

Не променяш нещо, което работи. Subaru са праволинейни в този житейски закон, затова и шестото поколение на Forester залага на основните ценности на марката

ЕСПЧ осъди България за събарянето на ромските домове в „Орландовци“

ЕСПЧ осъди България за събарянето на ромските домове в „Орландовци“

България Преди 2 часа

ЕСПЧ определя случая като част от системен проблем и настоява България да промени законодателството с

Разследват блудство с малолетно дете в Струмяни

Разследват блудство с малолетно дете в Струмяни

България Преди 2 часа

Досъдебното производство е образувано след подаден сигнал

Ново тревожно явление в TikTok: Снимане на екстремно шофиране в крадена кола

Ново тревожно явление в TikTok: Снимане на екстремно шофиране в крадена кола

Свят Преди 2 часа

Предизвикателството „joyriding“ кара тинейджъри да крадат коли, да се снимат с висока скорост и да постват в социалната мрежа за лайкове

,

Как да се събуждаме без аларма: Експеримент, който променя съня

Любопитно Преди 2 часа

Едноседмичен експеримент показва как проста промяна в вечерните навици и излагането на утринна светлина могат да ни научат да се събуждаме естествено без аларма. Вижте съветите на водещи сомнолози за рестарт на циркадния ритъм

Русия удари товарен кораб с военни стоки за Украйна край Одеса

Русия удари товарен кораб с военни стоки за Украйна край Одеса

Свят Преди 2 часа

Москва съобщи и за унищожени 148 украински дрона през нощта и за превземането на село в Донецка област

Фридрих Мерц

Нов дрон с експлозив е открит край летището в Лайпциг

Свят Преди 2 часа

Първият безпилотен апарат беше намерен на 5 август с устройство, чийто детонатор очевидно не е сработил

КЗК проверява концентрацията на над 1 млрд. лв. за помощни средства за хора с увреждания

КЗК проверява концентрацията на над 1 млрд. лв. за помощни средства за хора с увреждания

Свят Преди 3 часа

Над 1,4 млрд. лв. публичен ресурс са били изплатени през 2024 - 2025 г., като значителна част е концентрирана в малък брой доставчици.

Пожар избухна край Кавала: Огнеборци гасят огъня по земя и въздух

Пожар избухна край Кавала: Огнеборци гасят огъня по земя и въздух

Свят Преди 3 часа

В операцията са включени десетки пожарникари, самолети и хеликоптери, следи се и с дрон с термална камера

Нови правила за университетите: Ограничават ръста на студентските такси

Нови правила за университетите: Ограничават ръста на студентските такси

България Преди 3 часа

Комисията по образование прие на първо четене промени, които предвиждат по-голяма предвидимост на таксите и повече свобода за университетите

Просветният министър: Новата учебна година ще започне на 15 септември

Просветният министър: Новата учебна година ще започне на 15 септември

България Преди 3 часа

Проф. Георги Вълчев заяви, че вариантът за старт на 14 септември не може да бъде приет, тъй като законът определя 15 септември като начало на учебната година