Бг гария настоява за преоценка на позицията на Групата по ядрени въпроси към Съвета на министрите на Европейския съюз за АЕЦ "Козлодуй", тъй като се налице нови технически обстоятелства. Това съобщи главният секретар на енергийното министерство Славчо Нейков след консултации с представители на Европейската комисия (ЕК). Страната периодично предоставя информация на Групата по ядрени въпроси и до този момент не е получен нито един негативен коментар за нивото на безопасност за блоковете, пише днес "Дневник". Предварителната оценка на МААЕ от завършилата проверка в АЕЦ е, че тя е в коренно различно техническо състояние в сравнение с 1992 г., когато някои от блоковете са били включени в т. нар. група "неподлежащи на модернизация на икономически разумни цени".

"Хората, родени след 1960 г., ще получават по-ниска първа пенсия, понеже част от вноската им се отделя за частни пенсионни фондове за втора задължителна пенсия, а не остава в Националния осигурителен институт (НОИ)", заяви зам.-председателят на Българска стопанска камара Дикран Тебеян след заседанието във вторник на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това предвижда проект на постановление на Министерския съвет за промени в Наредбата за пенсиите. В момента личната вноска на родените след 1960 г. във фонд "Пенсии" на НОИ е 27 на сто, а по-възрастните хора внасят 29%, припомня всекидневникът.

Собственикът на "Загорка" и "Ариана" е новият лидер на пазара на бира, а Мондиал 2002 не е предотвратил спада в търсенето на пиво. Това съобщил за "Дневник" главният секретар на Съюза на пивоварите в България инж. Петър Паунков. През първото шестмесечие на 2002 г. в България са изпити общо 1,952 млн. хектолитра бира, което е с два процента по-малко от същия период на м.г., твърди Паунков. "Положението през първите шест месеца не е много добро, защото изпитото количество е с 40 хил. хектолитра по-малко от същия период на миналата година", каза той.

Преките инвестиции на Европейския съюз в страните кандидатки от Източна и Централна Европа са нараснали три пъти през последните 4 години и през 2000 г. са достигнали 19 млрд. евро, пише днес "Пари". Според статистически данни на Европейската комисия през 1996 г. вложенията са били едва 6,5 млрд. евро. Германия, Холандия и Франция са най-големите инвеститори, а Полша, Чехия и Унгария - най-големите получатели на инвестиции. Трите страни са привлекли 82% от общия обем на инвестициите на ЕС през 1996 г. и 69% - през 2000 г., сочи статистиката.

Консорциумът между кувейтската компания "Mohammed Аbdulmohsin Al-Kharafi&Sons" и "Admak General Contracting Company" от Обединените арабски емирства е победителят в търга за главен изпълнител на строителството на новата писта на летище София и прилежащата му инфраструктура, съобщава още "Пари". Това заяви вчера Стоил Пашкунов, изпълнителен директор на столичното летище. Арабският консорциум предложи най-ниската оферта сред 6-те кандидати, участвали в търга. "Mohammed Аbdulmohsin Al-Kharafi" оцени строежа на пистата на 62,601 млн. долара с търговска отстъпка от 9,601 млн. долара. Договорът ще бъде подписан в средата на септември за около 52 млн. долара, твърдят запознати.

За социалната сфера бюджетните средства като обем нарастват с 4-5% догодина, информира всекидневникът. Изцяло ресурсно ще бъде осигурена и програмата за присъединяването на страната към НАТО, като бюджетът за отбраната ще бъде увеличен с 2,8%. Министър Свинаров имал договорка с депутатите от парламентарната комисия по външна политика средствата за ведомството му да са 3,1% от БВП. Около 2,9% от БВП са те за т. г., каза при завръщането си от САЩ финансовият министър Милен Велчев. Той посочи, че България ще продължи да изразходва по-висок процент от бюджета си за отбрана в сравнение с другите страни кандидатки. В четвъртък Велчев и Свинаров ще подпишат меморандум, с който за отбраната ще бъдат отпуснати 104 млн. лв. допълнително през 2003 г.

717 643 лв. ще бъдат инвестирани в изграждане на детски градини, в благоустрояване на паркове и по други проекти на местно ниво в 29 общини в страната, пише "Сега". Близо 460 000 лв. от парите се дават безвъзмездно от Американската агенция за международно развитие. Догодина агенцията ще даде още 230 000 долара за проекти по втората фаза на програма "Подобряване на жизнената среда". "Изпълнението на първата част от програмата започна в началото на този месец", казаха вчера от Фондация за реформа в местното самоуправление.

Стотина работници от "Химко"-Враца, организирани от синдикатите, поискаха да им се изплатят мартенските заплати на протестен митинг пред комбината, предаде БТА. "Договорихме схема за изплащане на старите заплати. Априлските вече са платени, от понеделник ще раздаваме майските. Възнагражденията за март ще се разсрочат, след като подпишем договорите за износ", съобщил за "Сега" изпълнителният директор на "Химко" Андрей Семерджиев. Това е било съобщено на работниците в деня преди митинга, но въпреки това синдикалистите го провели.

Комисията за защита на конкуренцията реши да проучи новата игра на "Монитор", която обещава на читателите "Ягуар" срещу всекидневно залепване на изрезки от вестника в специален талон с уникален номер. "Това е третата преписка срещу този вестник", напомниха вчера пред "Сега" антимонополисти. По закон проверката продължава около 2 месеца, но обикновено се проточва до три. Очаква се комисията да каже дали ще глобят вестника за първата игра и каква ще е глобата. Законът забранява продажбите, които обещават придобивки, свързани с решаване на ребуси, гатанки, събиране на талони, ако стойността на обещаната награда значително надвишава цената на стоката, в случая на вестника.

"Предстои да бъдат взети тежки политически решения за пристанищата, които са се оказали частна собственост заради вратички в закона". Това заяви вчера във Видин транспортният министър Пламен Петров. "Имаме два пътя - или да национализираме продадените портове, или да си затворим очите. Проблемът е много сложен, тъй като засяга и чужди инвеститори", обясни министърът. Според Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата всички портове трябва да са държавни, припомня "Стандарт". В него не се прави разлика между двата вида пристанища - за обществен транспорт, достъпен за всички превозвачи, и технологичните портове, обслужващи дейността на отделни фирми. 20 са частните пристанища в момента.

Мъж към жена си: – Колко време ти трябва да се приготвиш? – Само пет минути! – Това е добре. – ...След като сиизм ия…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тази красавица е новият премиер на Литва

Тази красавица е новият премиер на Литва

Свят Преди 3 минути

Ругиниене е бивш синдикален лидер и стана министър едва наскоро

Областният управител на Плевен е готов да подаде оставка, ако Желязков я поиска

Областният управител на Плевен е готов да подаде оставка, ако Желязков я поиска

България Преди 1 час

Росен Желязков заяви, че дава двуседмичен срок за подобряване координацията при решаването на проблема с водата в Плевен

Ким Кардашиян и 12-годишната ѝ дъщеря Норт привлякоха погледите в Рим

Ким Кардашиян и 12-годишната ѝ дъщеря Норт привлякоха погледите в Рим

Любопитно Преди 3 часа

Ким и дъщеря ѝ бяха облечени в черно от глава до пети

Край на статичния гейминг

Край на статичния гейминг

Технологии Преди 3 часа

Rexona и П.Е.Ш.О. превъртат играта

Доналд Тръмп показа нова синина на ръката си (СНИМКИ)

Доналд Тръмп показа нова синина на ръката си (СНИМКИ)

Свят Преди 3 часа

Белият дом твърди, че повтарящите се синини по ръката на президента са резултат от често ръкостискане и употреба на аспирин

Унгария се ядоса на ЕК, заради украинските удари в Русия

Унгария се ядоса на ЕК, заради украинските удари в Русия

Свят Преди 3 часа

Сиярто: Прекъсванията на „Дружба“ правят доставките за Унгария и Словакия физически невъзможни

Франция е на прага на политическа криза

Франция е на прага на политическа криза

Свят Преди 4 часа

Байру разтърси вчера политическия елит в страната с неочаквания си ход да поиска вот на доверие

Обявиха извънредно положение заради рекордна детска смъртност в Мисисипи

Обявиха извънредно положение заради рекордна детска смъртност в Мисисипи

Свят Преди 4 часа

От 2014 г. досега в щата са починали 3527 бебета, преди да навършат една година

Водна война се задава между най-големите ядрени сили в Азия

Водна война се задава между най-големите ядрени сили в Азия

Свят Преди 4 часа

Проектът рискува да намали водоснабдяването през сухия сезон с до 85%

Проучване: Смесването на кафе и антибиотици може да е лоша идея

Проучване: Смесването на кафе и антибиотици може да е лоша идея

Любопитно Преди 4 часа

Една дневна чаша кафе може да намали ефектите на някои антибиотични лечения

Кой е Хамнет Шекспир? Загубеният син на Уилям Шекспир, който вдъхнови „Хамлет“

Кой е Хамнет Шекспир? Загубеният син на Уилям Шекспир, който вдъхнови „Хамлет“

Любопитно Преди 4 часа

През 1596 г. Шекспир губи единствения си син. Хамнет Шекспир е бил само на 11 години, когато умира

Младежът, помел хора с АТВ, е употребил марихуана

Младежът, помел хора с АТВ, е употребил марихуана

България Преди 4 часа

Това показват резултатите от химико-токсикологичната експертиз

e

Живот с дълъг COVID, сравним с Паркинсон и инсулт

Любопитно Преди 5 часа

Когато повечето хора мислят за COVID сега, те си представят краткотрайно заболяване като настинка

Богатство на Карлос Алкарас е разкрито – и защо звездата все още живее с родителите си

Богатство на Карлос Алкарас е разкрито – и защо звездата все още живее с родителите си

Любопитно Преди 5 часа

22-годишният тенисист разполага с колосално богатство от 48 милиона долара