Пред US журналистката Симеон Сакскобургготски разкрива и любопитен факт от биографията си: че като млад го сравнявали с актьора Питър Устинов (известен с ролята на Еркюл Поаро в екранизациите по Агата Кристи).
Авторката припомня биографията на Сакскобургготски от началото на изгнанието му през 1946 г. и пише, че след това той станал успешен банкер и инвеститор, като живял в Испания до 1996 г. "64-годишният Сакскобургготски е поел отговорността да подготви по време на своя мандат страната за интеграция в световната общност - НАТО и ЕС, като предоставя на България своя космополитен опит, западняшки стил и бизнес проницателност - и работи с пълна пара. Понастоящем Световната банка финансира девет проекта на стойност 350 млн. долара и предлага програма за заеми на стойност още 750 млн. - план, който трябва да се гласува от директорите на финансовата институция на 9 май.
Сакскобургготски спи само по пет часа в денонощие, след като запълва маратонски дни, които рядко завършват преди 10,30 ч. вечерта, според ген. Никола Колев, зам.-шеф на Генералния щаб на Българската армия, който придружава премиер-министъра заедно с правосъдния министър Антон Станков и Станимир Илчев, председател на комисията по външна политика, отбрана и сигурност в българския парламент.
Коронясан на 6-годишна възраст след внезапната смърт на баща си, Симеон Втори (както още го знаят) напуска България три години по-късно към Египет, където е живял четири години, преди да продължи обучението си във военната академия "Вали фордж" в Пенсилвания (едно от местата, където е учил). В един момент от разговора той преминава на безупречен арабски с египетски акцент, за да докаже, че го владее добре.
От визитата в Чикаго в началото на 60-те години (където живеят около 50 000 български американци) любимият спомен на Сакскобургготски е за запознанството му с покойния кмет Ричард Дж. Дейли (баща на настоящия кмет). Градоначалникът бил впечатлен, когато младият изгнаник отбелязал, че "Windy City" (както наричат Чикаго) е бил известен със старите си черкви. "Е, това ме разби!", бил отговорът на Дейли, спомня си той. С леко сдържан смях Сакскобургготски, слаб и с лека брадичка, все още се забавлява от описанието, което му дава тогава вестник "Чикаго трибюн": "малко поотслабнал вариант на актьора Питър Устинов", прозрение, което двамата имат шанса да проверят със собствените си очи много по-късно, когато се запознават.
"В крайна сметка е въпрос на голяма гордост за мен, че не просто съм бил цар на България, а и премиер-министър, избран със съществено мнозинство от българския народ. Това поне никога не може да ми бъде отнето", казва Сакскобургготски.
В понеделник той сполучливо засегна правилните теми по време на реч във фондация "Херитидж", когато каза, че включването на България в едно силно НАТО, наред с останалите "достойни претенденти, ще допринесе за победата във войната против тероризма". Той подчерта приноса на своите сънародници в мироопазващите операции на Балканите, наблягайки на това, че по-нататъшното разширяване на НАТО на юг ще направи европейските граници по-сигурни. Той отнесе темата за българското членство в НАТО и към Белия дом във вторник, когато се срещна с президента Буш, както и към законодателите в Капитолия", пише в заключение Нора Бустани в "Уошингтън поуст".