В България почти всяка престижна професия може да ви убие, пише днес авторитетният британски в. "Таймс" в материал със заглавие "Още един шанс - и след това Брюксел затваря кранчето с парите".

Например - да пишеш книги за българската мафия (Георги Стоев - застрелян в понеделник в София). Да ръководиш компания, която строи атомни електроцентрали (Борислав Георгиев - застрелян в неделя пред дома си в София). Да ръководиш футболен клуб (15 президенти на клубове бяха убити през последните 13 години, в това число трима от един и същи клуб за две години).

Какво се очаква от Европейския съюз да направи с България, пита вестникът.

От 2001 г. насам в тази страна бяха извършени над 150 гангстерски убийства. Само преди една година Съюзът се съгласи България, заедно с Румъния, да стане член, въпреки провала със съдебната реформа в борбата с организираната престъпност. И от тогава нещата станаха още по-зле, се посочва в публикацията.

Почти всеки, който е на висок пост, има пари, и следователно има връзки с организираната престъпност, или е заел позиция срещу организираната престъпност и може да се превърне в нейна мишена, пише "Таймс".

Брюксел изсипа жестоки - по неговите стандарти - критики. На 28 март председателят на Европейската комисия Мануел Барозу отиде в София, явно, за да стегне България заради пропуските й. Въпреки очевидно обезоръжаващия маньовър на домакините, които му връчиха орден "Стара планина", той им обяви: "Честно казано, не можем да повтаряме непрекъснато, че трябва да бъде направено повече", припомня вестникът.
Въпреки обещанията си, България не е осъдила нито един престъпник и не е уличила нито един високопоставен служител във вземане на подкупи, отбелязва изданието.

След като прие България и Румъния, ЕС загуби основния си инструмент да ги накара да извършат реформи (парализата в Румъния, която не е толкова смъртоносна за нейния елит, е отделен, сериозен проблем), продължава "Таймс".

Европейската комисия може да се опита да засрами София. Може да реши, че присъдите, издадени от български съдилища няма да се признават в останалите страни от ЕС, но това може да има обратен ефект.

Може да заплаши

да замрази 6,5 млрд. евро, които трябва да бъдат отпуснати на България между 2007 и 2013 г.

заради опасността парите да бъдат изразходвани не по предназначение. Това ще бъде малко пресилено, тъй като парите са за земеделие, а не за онези области, които най-силно дразнят. Но би могло да се направи, се посочва в публикацията.

Безизходното състояние се дължи на факта, че ЕС не постави условия за поведението на новите членове. Съюзът бе прекалено самоуверен в силата си да променя страни само чрез ценностите на членството. Бъдещите членове няма да могат да се отърват толкова лесно, колкото Румъния и България, отбелязва изданието.

Не бива да се забравя и фактът, че е опасно тези страни да бъдат отблъснати. Русия отдавна ухажва България и успя да я привлече към сделка за нов газопровод. Това веднага направи България зависима от добрата воля на руснаците. Междувременно старата гвардия в София подканя българите да имат вяра на руснаците, а не на ненадеждния Брюксел, пише "Таймс".

Според публикацията "струва си Брюксел да направи още един опит, преди да премине към строгите мерки".

По-специално това означава да се настоява за реформи във вътрешното министерство - което всъщност премиерът Станишев вече направи. Би било лошо, ако това свали от власт крехката тристранна коалиция, отбелязва вестникът.

Ако и това не помогне, Барозу, който вече изчерпа възможностите на езика на отчаянието, ще бъде принуден да заяви на България, че не я бива за член на ЕС. Останалите страни членки не могат да я изхвърлят, но биха могли да спрат кранчето с парите, които те с лека ръка смятаха, че си текат натам, накъдето трябва, подчертава "Таймс".

В друга публикация изданието информира, че високопоставени служители на българското правителство вчера бяха обвинени във връзки с организираната престъпност.

В остър доклад бе описан провалът на управляващата коалиция да изкорени корупцията или да осъди когото и да било за повече от 150-те гангстерски убийства, посочва вестникът в авторски материал на един от кореспондентите си за Европа, Дейвид Чартър.

Тайните на правителството са били издавани на фигури от мафията, замесени в търговията с наркотици, а един от министрите се срещал редовно с подземни босове, пише Чартър за доклада на парламентарната вътрешна комисия.

Печалбата от търговията с наркотици била насочвана към терористични групировки в Ливан и другаде из Близкия изток

"Българските престъпни групи, които се занимават с незаконна търговия на наркотици понякога работят заедно с граждани на арабски държави, свързани с терористични организации . . . Ние можем да направим извода, че част от парите от контрабандата на наркотици се използва за финансиране на дейността на терористични организации като Хизбула, Ислямски джихад и християнските милиции", се казвало в доклада на членовете на парламента.

Българският министър на вътрешните работи Румен Петков, който трябваше да отговаря заради тежки скандали за корупция в своите служби, получи подкрепа да остане на поста си след като предложи план за реформи в своето министерство, съобщи Франс прес.

В информацията си агенцията отбелязва, че в доклада, който представи в сряда, Петков предложи конкретно да се сменят няколко служители от неговото министерство и редовно да се подлагат на детектор на лъжата водещите криминални разследвания, за да е сигурно, че не са във връзка с мафията. Той се ангажира също и да се раздалечат звената за разследване и подслушване и използването на скрити микрофони да се подложи на по-стриктен контрол.

Управляващата коалиция в България се споразумя днес за план, който да прочисти полицията от корумпирани служители, свързани с престъпни босове и да покаже на Европейския съюз, че приема сериозно борбата с ширещата се престъпност, предаде Ройтерс за решенията на тройната коалиция.

Агенцията отбелязва, че планът за реформи в разтърсеното от скандали МВР се появява само ден след като от ЕС посочиха на София, че са необходими спешни действия в отговор на убийствата на автор на книги за българската мафия и шеф на енергийна компания.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

Любопитно Преди 2 часа

На 29 юни нощното небе ще бъде озарено от вълшебното пълнолуние, известно като „Ягодова Луна“. Макар името да обещава розов цвят, реалността зад този феномен е съвсем различна, а през 2026 г. ни очаква и любопитно астрономическо съвпадение

СЗО: Над 1300 са жертвите на горещата вълна в Европа

СЗО: Над 1300 са жертвите на горещата вълна в Европа

Свят Преди 2 часа

Днес в Чехия беше отбелязан втори температурен рекорд за два поредни дни, след като в Доксани, северно от Прага, бяха регистрирани рекордните 41,1 градуса

Мазут изплува и на „Градина“, плажуващи сигнализират за замърсяване (СНИМКИ/ВИДЕО)

Мазут изплува и на „Градина“, плажуващи сигнализират за замърсяване (СНИМКИ/ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Плажове по Южното Черноморие са осеяни с мазут, туристи алармират за замърсяването в социалните мрежи

„Славия“ потъна в скръб: Изпратиха загиналите в тежката катастрофа на „Тракия“ Мишо и баща му

„Славия“ потъна в скръб: Изпратиха загиналите в тежката катастрофа на „Тракия“ Мишо и баща му

България Преди 4 часа

Президентът Венцеслав Стефанов спря всички лагери и турнири на клуба; отборите вече ще пътуват само с лицензиран транспорт

Трагедия във Франция: 11 загинали при катастрофа на самолет с парашутисти

Трагедия във Франция: 11 загинали при катастрофа на самолет с парашутисти

Свят Преди 4 часа

Лекомоторната машина, собственост на местна школа, се разби в град Томблен; сред жертвите са петима инструктори и петима обучаеми

Професор от УМБАЛ "Александровска" обяви безсрочна гладна стачка

Професор от УМБАЛ "Александровска" обяви безсрочна гладна стачка

България Преди 4 часа

Синдикат „Защита“ алармира за дисциплинарно производство срещу нея след искане за прозрачност на заплатите в ръководството; известено е Министерството на здравеопазването

Сърбия връща задължителната военна служба от март 2027 г.

Сърбия връща задължителната военна служба от март 2027 г.

Свят Преди 4 часа

Президентът Александър Вучич обяви въвеждането на 75-дневна служба за младежи до 30 години по време на мащабна военна демонстрация в Батайница

Масирана атака с украински дронове порази петролни рафинерии в Русия

Масирана атака с украински дронове порази петролни рафинерии в Русия

Свят Преди 4 часа

Киев порази петролни обекти в Краснодарския край и Ярославска област, Москва докладва за свалени 213 безпилотни апарата на фона на засилваща се горивна криза

Огромен пожар гори край Околовръстното шосе в Пловдив (ВИДЕО)

Огромен пожар гори край Околовръстното шосе в Пловдив (ВИДЕО)

България Преди 4 часа

Четири пожарни екипа и доброволци се борят с пламъците край Околовръстното шосе, гъст черен дим покри небето над града

Германия отчете най-топлата нощ в историята си, жегата разтопи трамвайните релси в Лайпциг

Германия отчете най-топлата нощ в историята си, жегата разтопи трамвайните релси в Лайпциг

Свят Преди 5 часа

Температурите през нощта достигнаха рекордните 29,4 градуса, докато екстремните горещини блокираха градския транспорт в Саксония

Адските жеги във Франция: Над 1000 жертви на горещините само за броени дни

Адските жеги във Франция: Над 1000 жертви на горещините само за броени дни

Свят Преди 5 часа

Националната агенция по здравеопазване отчете скок на смъртността с над 40% на ден, определяйки горещата вълна като по-интензивна от черния рекорд през 2003 г.

Русия превзе две села в Украйна и унищожи два изтребителя МиГ-29

Русия превзе две села в Украйна и унищожи два изтребителя МиГ-29

Свят Преди 5 часа

Военното министерство в Москва докладва за напредък в Днепропетровска и Запорожка области и успешен удар по военно летище

Огнена трагедия във Варна: 58-годишна жена загина при пожар в къща

Огнена трагедия във Варна: 58-годишна жена загина при пожар в къща

България Преди 5 часа

Огнеборците в страната са потушили общо 91 пожара и са реагирали на 135 сигнала за произшествия през изминалото денонощие

Трагедия в Смядово: 18-годишен неправоспособен шофьор загина, след като излетя в речно корито

Трагедия в Смядово: 18-годишен неправоспособен шофьор загина, след като излетя в речно корито

България Преди 5 часа

Несъобразена скорост в завой обърна автомобила в река Смядовска, 17-годишен спътник се бори за живота си в шуменската болница

Военна техника и личен състав тръгват по пътищата на страната към полигон „Корен“

Военна техника и личен състав тръгват по пътищата на страната към полигон „Корен“

България Преди 5 часа

Автоколоните на Сухопътните войски ще се придвижват по републиканската пътна мрежа на 29 юни и 4 юли под ескорт на „Военна полиция“

Бойко Борисов

Борисов за контрола на цените: Всички без ГЕРБ искаха безвремие

България Преди 6 часа

От отличник във финансовата сфера, страната ни вече е в реална наказателна процедура, предупреди лидерът на ГЕРБ. Партията подготвя нови министри чрез национална академия за млади лидери