А сен Григоров, продуцент и водещ на сутрешния блок на Канал 1 на Българската национална телевизия (БНТ) и автор на предаването "Пресклуб" в петък сутринта, стана първи лауреат на наградата за обективна журналистика.
Тази награда ще бъде основа за нова награда за етична журналистика, която ще се дава от следващата година на журналистите за спазването на етичния кодекс, казаха от БМК.
На дискусия за
медиите в мултикултурното общество,
която се състоя на срещата в Банско, специален гост беше Кенет Фишер, експерт по тв комуникация от Университета на Оклахома.
Балансът в медийната среда в САЩ беше постигнат след присъствието на водещи и репортери от неевропейската раса, каза той на българските си колеги.
Които пък посочиха, че присъствието на журналисти от малцинствата би било особено ценно в регионалните издания, но като цяло българските медии, включително големите централни медии, нямат визия и отношение към този важен дефицит.
В България трудно се оформя контрапункт на клишетата и на тежестта на "етикетите" за малцинствата, каза Калина Бозева от фондация "Междуетническа инициатива за човешки права".
Да се говори вече не за толерантност, а за човешки права - около това се обединиха участниците в дискусията, посветена и на враждебния език в медиите към представители на малцинствата.
По една от основните тези - за затворената за представители на етническите малцинства медийна среда, беше направен извод, че тя не е мултиетническа среда, а включването на отделни представители на малцинствата в медиите не бива непременно да се ограничава до работата им по проблематиката на съответното малцинство.
Пред участниците в срещата беше представено изследване на "Маркет линкс" за
присъствието на малцинствата в електронните медии
Според наблюдението, извършено от април до юни т.г., малцинствата и техните проблеми присъстват стабилно в програмите на водещите електронни медии, но липсват позитивни модели на представяне.
Има количествено преимущество на телевизионните програми за сметка на радиото. В телевизиите за проблемите на малцинствата се говори основно в новинарските емисии: в репортажи (64,8% от случаите), в интервюта и преки разговори (25%), в анализи (2,4%).
Появяват се очеркът и портретът като вариант на поднасяне на тематиката, свързана с малцинствата. В 63% от случаите става дума за ромите, турското малцинство е обект на журналистически интерес в 20,6% от наблюдаваните предавания, а за българомохамеданите става дума в 5,6%.
Участието на представител на малцинството има следните характеристики - 56% от материалите са без такъв представител, в 21% от случаите той участва пряко, а в 22% - на запис.
Регистрираното отношение на журналистите към малцинствата в 70% от предаванията е неутрално, в 12% - умерено негативно, а в 7% - умерено позитивно. Доминиращите теми са закононарушения на представител на малцинствата.
Не срещата е бил представен
електронният сборник "Въпроси на медийната регулация"
Съдържанието, което скоро ще бъде издадено и като книга, представя авторите на медийния законопроект, създаден по инициатива на БМК.
Статиите са посветени на медийния регулатор, лицензионните и регистрационните процедури, обществените оператори, финансирането на медиите, търговското право, саморегулация, медиен плурализъм, цифровизация на електронните медии.
Автори са Нели Огнянова, Александър Кашъмов, Жанет Захариева, Албена Миланова, Ася Кавръкова и Ивайло Луканов.