П рез 2014 г. във Великобритания са се установили 46 хил. българи и румънци, което е двойно повече от предходната година, съобщава АФП, като се позовава на данните на националната статистическа служба.
Като цяло през изминалата година броят на мигрантите на Острова се е увеличил значително. В страната по законен начин са влезли 641 хил. души (с над 100 хил. повече от 2013 г.), а са си тръгнали 323 хил. По този начин миграционният прираст възлиза на 318 хил. души, което представлява увеличение от 50% в сравнение с 2013 г., съобщи Националната статистическа служба.
Новите данни сочат, че нетната миграция (броят на хората, влизащи в страната, минус броя на напускащите) е достигнала
най-високо равнище от 10 години насам.
Ръстът се дължи както на имигрантите от страни от ЕС, така и на тези извън Съюза.
Вътрешният министър Тереза Мей обвини за миграционния ръст отчасти Либералдемократичната партия, която бе коалиционен партньор на консерваторите между 2010 и 2015 г. Тя посочи, че сега, когато консерваторите управляват сами, ще могат да намалят имиграцията.
Същевременно британският премиер Дейвид Камерън обяви днес
нови планове за справяне с незаконната имиграция
и за затягане на граничния контрол.
Имиграцията стана един от ключовите политически въпроси във Великобритания. Все повече британци смятат, че неконтролираната миграция има негативен ефект върху сфери от безработицата до здравните услуги и жилищата.
Камерън планира да представи пред парламента нов законопроект за имиграцията следващата седмица. Целта е да се пресече практиката незаконни работници да се тъпчат в малки жилища и да проточват депортирането си, както и британци да придобият трудовите умения, необходими за работата, от която страната се нуждае.
В първата реч за имиграцията след победата на изборите Камерън заяви, че полицията ще получи правото да конфискува печалбите на незаконни мигриращи работници. На предприятията ще се забрани да набират работна ръка в чужбина, без да публикуват обяви във Великобритания. „Силната страна не е тази, която се изолира“, заяви той. „Тя е тази, която контролира имиграцията. Защото ако имате неконтролирана имиграция, имате неконтролиран натиск върху обществените услуги. Това създава фундаментални проблеми със справедливостта“.
Камерън отдавна настоява, че може да намали нетната миграция до под 100 хил. души. „Разочароващо е, че не постигнахме по-голям напредък“, призна британският премиер. Според него обаче данните показват ясно, че трябва да побърза с постигането на резултати. „Днешните данни показват колко далеч трябва да стигнем, за да изпълним целта си“, подчерта той.
Промените в социалната система с цел намаляване на миграцията от ЕС ще бъдат абсолютно изискване при преговорите с ЕС за промяна на условията на членството на Великобритания в съюза, увери Камерън. Според британския премиер националните социални системи в рамките на ЕС могат да се окажат непредвиден допълнителен стимул за големи миграционни потоци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!