Колко полезни могат да бъдат грешките, които допускаме
Източник: Getty Images/Guliver
0

З а повечето хора провалът е нещо крайно негативно, което трябва да бъде избягвано на всяка цена. Не на такова мнение, обаче, са редица учени, които гледат на неуспехите по съвсем различен начин.

„Провалите са от огромно значение за развитието на науката“, смята Стюарт Файърстийн от Колумбийския университет в Ню Йорк, който от дълги години изучава човешкия мозък. „Когато даден експеримент се провали или не протече по очаквания начин, това разкрива непознати до този момент детайли. Провалът те кара да се замислиш какво точно се е объркало“, отбелязва той. Според Файърстийн, това води до т. нар. „портал на неизвестното“, откъдето се появяват всички стойностни въпроси, които могат да доведат до раждането на нови идеи и извършването на революционни експерименти. „Спокойно можем да кажем, че именно провалите движат науката напред“, заключава Файърстийн.

Подобно било мнението и на великия изобретател Томас Едисон. В една от биографичните книги, разказващи за неговия живот, се споменава как той искал да създаде нов вид батерия. В продължение на пет месеца се трудил неуморно, но без успех. Разказал за това на своя приятел Уолтър Малъри и признал, че е извършил над 9000 експеримента, които се оказали неуспешни. Малъри се изненадал и попитал: „Не е ли срамно, че си положил толкова много усилия, а не си постигнал никакъв резултат?“ Едисон му отвърнал с усмивка: „Но аз имам много резултати! Знам, че няколко хиляди неща не функционират.“ В крайна сметка, Едисон постигнал успех и създал желязно-никеловата акумулаторна батерия, която се превърнала в едно от неговите най-популярни и успешни открития.

Според редица психолози и педагози, подходът на Едисон е нещо, което трябва да бъде приложено и в образователната система. Още от малки, учениците са принудени да запаметяват огромно количество информация за много кратко време. В същото време, тази информация често не е добре систематизирана. „Един от основните проблеми на учебниците е, че в тях се описват само постиженията, но не и провалите преди тях. На практика това означава, че 90% от фактите остават непознати“, отбелязва Файърстийн. Според него, децата трябва да разберат, че откритията са резултат от задаването на различни въпроси и извършването на всевъзможни опити, повечето от които завършват с провал. „Науката не е просто поредица от велики открития, направени от гении, които никога не са допускали грешки. Историята на науката е пълна с грешки“, подчертава Файърстийн.

Исак Нютон е един от най-великите учени, живели някога. Въпреки това, неговата идея за това как функционира гравитацията е…грешна. Трябва да изминат цели два века, за да може Алберт Айнщайн да създаде своята Специална теория на относителността и да коригира неточностите на Нютон. Това е чудесен пример за това как по пътя на грешките може да бъде открита истината. Провалите често водят до исторически открития – примери в това отношение са пеницилина, инсулина и рентгеновите лъчи.

Голяма част от Нобеловите лауреати на свой ред признават, че техните открития са резултат от неуспешни експерименти. Това далеч не се отнася само за науката. През 1997 г. великият баскетболист Майкъл Джордън участва в реклама, в която казва нещо, мотивиращо спортистите и до днес: „Пропуснал съм повече от 9000 изстрела в моята кариера. Загубил съм близо 300 мача. 26 пъти ми е било гласувано доверието да стрелям за победния кош и съм пропуснал. Провалял съм се отново и отново. Затова успявам.“

Майкъл Мерзеник е учен от университета в Сан Франциско. През 70-те години на миналия век туй открива доказателства, че мозъкът може да се „препрограмира“. Неговата работа оборва схващането, че хората се раждат с определен брой мозъчни клетки, свързани помежду си по начин, който никога не се променя. Мерзеник и неговите колеги извършили опити с маймуни, които изумили научния свят. Целта им била да се състави карта на мозъчните клетки, които се активират, когато трябва да бъде извършена дадена задача. Оказало се, че въпросните „пътеки“ между клетките непрекъснато се променят. „Това, което открихме, беше невероятно. В първия момент дори не можехме да осъзнаем какво виждаме“, разказва Мерзеник.

Благодарение на това откритие се зародила концепцията за т. нар. мозъчна пластичност (или невропластика). Тя описва как мозъкът може да се променя в резултат на натрупания опит. Когато научим нещо ново, електрически импулс свързва клетки в различни части на мозъка. Мястото, където тези „искри“ преминават от една клетка в друга, се нарича синапс. Въпросните синаптични връзки реагират на различни стимули – като четене на книга, игра с играчка или интересен разговор. Когато правим нещо многократно, въпросните връзки се заздравяват.

Но какво се случва, когато допуснем грешка? Отговорът на този въпрос потърсил психологът Джейсън Мозер. През 2011 г. той и още няколко негови колеги извършили следния експеримент: на 25 души били раздадени тестове с по 480 въпроса, като учените внимателно следели мозъчната им активност. Оказало се, че всеки път, когато хората допускали грешки, тя отбелязвала покачване. „Конфликтът между правилния отговор и грешката е предизвикателство за мозъка, той се опитва да възприеме новата информация и да извърши необходимите промени. Казано по друг начин – когато се замислим какво сме объркали, ние научаваме нещо ново и достигаме до правилния отговор“, отбелязва Мозер. 

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Кремъл: Путин и Си Цзинпин са обсъдили плана на Пекин за Украйна

Кремъл: Путин и Си Цзинпин са обсъдили плана на Пекин за Украйна

Свят Преди 6 минути

Песков обаче не коментира дали има напредък по темата

Айфеловата кула

Елементи от стълбите на Айфеловата кула се предлагат на търг

Любопитно Преди 14 минути

Фрагменти от Айфеловата кула, ще бъдат предложени на търг

.

Съдбата на родната къща на Талев: Ще бъде ли превърната в музей

България Преди 46 минути

Снежана Аческа се обръща към българската държава с молба да бъде купена от нея къщата на Димитър Талев и да бъде превърната в културна институция или музей

Архив

Amazon обмисля да предложи интернет браузър

Технологии Преди 49 минути

Той ще е директен конкурент на Google Chrome

.

Таро: Картите, които остават любим метод за гадене

Любопитно Преди 49 минути

Таро е познато под различни други сходни имена, сред които Тарок и Тарокчи

Руският президент Владимир Путин, изобразен като Хитлер

Киев за визитата на Путин: И Хитлер посети Мариупол

Свят Преди 52 минути

Визитата на руския президент Владимир Путин в Мариупол само показва неговата слабост, казва Ирина Верещук

Изненадваща визита: Премиерът на Япония пристигна в Киев

Изненадваща визита: Премиерът на Япония пристигна в Киев

Свят Преди 1 час

Фумио Кишида е единственият лидер от Г-7, който все още не е посетил Украйна след началото на руското настъпление

Турция спира транзита на забранени стоки към Русия

Турция спира транзита на забранени стоки към Русия

Свят Преди 1 час

Стоки, произведени в Турция обаче, дори и с компоненти от други държави, могат да се изпращат без ограничение

Открадната картина на стойност 50 милиона евро е открита в България.

ГДБОП откри в България открадната картина на Джаксън Полък за 50 млн. евро

България Преди 1 час

Картина на световноизвестния художник Джаксън Полък е открита в България при операция на ГДБОП

Трудно изпитание тества състраданието на дамите в „Един за друг”

Трудно изпитание тества състраданието на дамите в „Един за друг”

Любопитно Преди 1 час

Жените ще трябва да избират дали да пощадят своя партньор за сметка на други участници

Снимката е илюстративна

Актьорът Пол Грант почина на 56 години

Свят Преди 1 час

Той е популярен с участието си във филмите „Междузвездни войни“ и „Хари Потър“

Путин и Си Цзинпин

"Скъпото приятелство" на Путин и Си Дзинпин, което плаши САЩ

Свят Преди 1 час

Появявайки се пред камерите, лидерите се нарекоха един друг "скъп приятел"

Южна Корея и Япония предприеха важни стъпки за нормализиране на отношенията си

Южна Корея и Япония предприеха важни стъпки за нормализиране на отношенията си

Свят Преди 1 час

Това става след като южнокорейският президент Юн Сук-йол миналата седмица се срещна в Токио с японския премиер Фумио Кишида

<p>Радев: Това са абсолютни спекулации</p>

Радев: Държавата не е пред фалит, няма да се режат пенсии и заплати

България Преди 1 час

Финансите са стабилни, категоричен бе президентът

<p>Скоро може да има недостиг на текила&nbsp;</p>

Екстремното време в Мексико може скоро да причини недостиг на текила

Любопитно Преди 1 час

В пустините на Мексико горещините са станали толкова екстремни, че дори устойчивите на суша растения започват да усещат въздействието им

Пет планети в дъгова формация

Парадът на планетите: Не пропускайте това рядко космическо събитие

Любопитно Преди 2 часа

Юпитер, Меркурий, Венера, Уран и Марс ще се подредят в дъгова формация