Индия арестува розов пакистански гълъб
Източник: Thinkstock/Guliver photos

Н апрежението между Индия и Пакистан кипи от момента на независимостта им от Обединеното кралство през 1947 г. и това напрежение беше засилено тази седмица, когато индийската полиция арестува, поред тях, пакистански шпионски гълъб, пренасящ кодирани съобщения през границата.

Птицата е била открита от селяни в близост до контролирания от Индия район Кашмир.

Лешояд с чип от България, арестуван за шпионаж в Йемен

Гълъбът е бил боядисан в розово и имал пръстен на крака си със серия от числа. Заради пръстена на крака на птицата и чувствителната зона, в която е намерена, властите приемат откритието много сериозно. Те обаче тепърва ще се опитват да дешифрират съобщението.

„Местните уловиха птицата край оградите ни”, заяви Шейлендра Кумар Мишра, старши началник на полицията в Катуа. „На крака му намерихме пръстен с изписани цифри. Разследването по случая прдължава”, добави той.

Впоследствие се появи пакистански селянин, който твърди, че е собственик на гълъба. Той пуснал птиците си да полетят, за да отбележи края на Рамадан.

Кит – руски шпионин, дезертира, Русия отрича

Мъжът обяснил, че номерът на пръстена на крака на заловената птица не са някакъв код, а телефонния му номер.

Пакистанският вестник „Зора” идентифицира мъжа като Хабибула и потвърждава, че той наистина притежава дузина гълъби. Мъжът е заявил през изданието, че птицата е „символ на мира” и Индия би трябвало да „се въздържа от виктимизирането на невинни птици”.

Съобщава се, че Хабибула живее на по-малко от 5 километра от границата и редовно пуска гълъбите си да летят по повод някой празник. Не е ясно дали властите са набрали номера на крака на гълъба, за да проверят версията на Хабибула.

В крайна сметка

основната липса на политическо доверие между Индия и Пакистан ще диктува хода на живота на този гълъб оттук нататък.

И двете страни искат пълен контрол върху спорната територия на Кашмир и дори боядисана птица, носеща телефонен номер, може да бъде причина за тревога.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 2 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 2 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 4 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 4 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 4 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 4 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 5 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 5 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 6 часа

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

България Преди 6 часа

Илияна Йотова и Андрей Гюров призоваха за надежда, мир и доброта в „размирни времена”

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 7 часа

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента

Снимката е илюстративна

Циклон удари Северния остров на Нова Зеландия, стотици са евакуирани

Свят Преди 7 часа

В редица региони е обявено извънредно положение, като са издадени предупреждения от най-високо „червено“ ниво

Издирват млад мъж от Девня

Издирват млад мъж от Девня

България Преди 7 часа

Той страда от параноидна шизофрения и е в неизвестност от четвъртък вечер

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

Свят Преди 8 часа

"Наложително е страните да продължат да спазват ангажимента си за прекратяване на огъня", заяви пакистанският вицепремиер и министър на външните работи Ишак Дар

Русия и Украйна се обвиниха взаимно в нарушения на великденското примирие

Русия и Украйна се обвиниха взаимно в нарушения на великденското примирие

Свят Преди 8 часа

Крехкото спиране на огъня беше поставено под съмнение още в първите часове