На 25 май 1977 г. е премиерата на филма „Междузвездни войни: Епизод IV – Нова надежда“ на режисьора Джордж Лукас. С филма започва създаването на поредицата „Междузвездни войни“. Забележителен със своите специални ефекти, нестандартна режисура и научнофантастична история, филмът е един от най-успешните и значими филми за всички времена.
Продуциран с 11 млн. долара и пуснат на 25 май 1977 г. филмът спечелва 460 млн. долара в САЩ и още 314 млн. долара по света,
с което побеждава предишния рекордьор „Челюсти“, като най-печеливш филм за всички времена. Сред многото награди, които получава, са и шест номинации за „Оскар“, в това число за най-добра поддържаща мъжка роля на Алек Гинес (във филма майсторът джедай Оби-Уан Кеноби) и най-добър филм.
Original 1977 Star Wars trailer, the film was later renamed ‘Episode IV A New Hope’ in 1981 pic.twitter.com/rGZVTihW9g
Джордж Лукас преиздава филма няколко пъти, понякога със значителни промени. Най-забележителните версии са специалната редакция на филма от 1997 г. и версията за DVD от 2004 г., която е с компютърно подобрени специални ефекти, променен диалог и добавени сцени.
— Movie Quote of the Day (@filmquotesfacts) April 27, 2025
Действието се развива „преди много години в една далечна галактика“, когато група борци за свобода, известни като Бунтовническия съюз, планират да разрушат могъщата космическа станция „Звездата на смъртта“ – унищожително оръжие, създадено от злата Галактическа империя. Тези събития нарушават спокойния живот на младия фермер Люк Скайуокър, когато той получава тайните планове на „Звездата на смъртта“ пренасяни от два дроида.
След като Империята започва жестоко и унищожително издирване на дроидите, Скайуокър решава да придружи рицаря джедай Оби-Уан Кеноби в рискованото му начинание да освободи собственика на дроидите – бунтовническия лидер принцеса Лея Органа – и да спаси галактиката.
Оскар Уайлд
Оскар Уайлд е ирландски драматург, писател и поет, който на тази дата през 1895 г. е осъден на две години каторга. Той става един от най-популярните драматурзи в Лондон в началото на 90-те години на XIX век, по време на късновикторианската Англия.
Неговата известност се дължи предимно на епиграмите и пиесите му, романа му „Портретът на Дориан Грей“ (1890 г.) и обстоятелствата, свързани с лишаването му от свобода и ранната му смърт. Макар да е сред най-големите знаменитости на своето време, Уайлд претърпява съкрушителен провал и е отхвърлен от лондонското висше общество заради непристойно поведение.
Irish playwright, novelist, essayist, and poet Oscar Wilde. Photographed by Napoleon Sarony in 1882. pic.twitter.com/yWskh5yyGt
Във викторианска Англия от всички мъже се очаквало да се оженят и да създадат семейство.
Оскар бил принуден да скрие хомосексуалността си и през 1884 г. се оженил за Констанс Лойд. Не след дълго на двойката им се родили двама синове – Сирил и Вивиън. Въпреки това Уайлд продължава с екстравагантното си за времето поведение. През 1891 г. Уайлд се среща с лорд Алфред Дъглас и между тях започва интимна връзка. На 25 май 1895 г. писателят е осъден на 2 години каторжен труд за непристойно поведение и хомосексуализъм.
След излизането си от затвора се установява в Париж, където живее под името Себастиан Мелмот с оскъдната помощ, изпращана му от неговото семейство. Последните две произведения на „разкаялия се грешник“ са неговата изповед De Profundis (1897) и поемата Балада за Редингската тъмница (1898). Оскар Уайлд умира от менингит на 30 ноември 1900 г., забравен от всички и беден като просяк. Останките му са положени в гробището „Пер Лашез“ в Париж.
Още събития на 25 май:
1946 г. – Йордания официално провъзгласява независимостта си от Великобритания и за крал е провъзгласен Абдула I.
1994 г. – В Русия след 18-годишно изгнание се завръща писателят Александър Солженицин.
1927 г – роден е писателят Робърт Лъдлъм („Пътят към Гандолфо“, „Превъзходството на Борн“, „Ултиматумът на Борн“, „Мозайката на Парсифал“)
1948 г – роден е музикантът Клаус Майне, фронтмен на Scorpions
1952 г – роден е третият български президент Петър Стоянов