Президентът Георги Първанов подписа указ, с който връща за ново обсъждане промените в Кодекса на труда, засягащи критериите за представителност на национално ниво на работодателските организации.
В мотивите за ветото президентът посочва, че с тревога констатира, че има разпоредби на закона, които засягат сериозно трудови права на организациите на работодателите, нарушават конституционни права и задължения, както и международноправни задължения на българската държава.
"Тези разпоредби ограничават социалния диалог и не се подкрепят от преобладаващата част от работодателските организации. Те не са присъщи на социалната държава, каквато България трябва да бъде според Преамбюла на конституцията", посочва президентът.
По-рано днес Георги Първанов се срещна с представители на ръководствата на БТПП, БСК и Асоциацията на индустриалния капитал в България. На срещата са били обсъдени актуални социално-икономически въпроси.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов посочи, че срещата е била провокирана от това, че е констатирано несъответствие на промените в Кодекса на труда с конституцията и със задължения на България, поети в международни актове, и от организацията са поискали това да бъде преразгледано.
С промените в Кодекса на труда БТПП се изключва от Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Считаме, че е неподходящ моментът за въвеждане на такива "уникални" български практики и е по-добре да се съобразим с основните принципи на международното право, посочи Симеонов.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев коментира, че няма съвършен нормативен акт и в досега действащите текстове има редица слабости и пропуски, но това по думите му не значи, че тази практика трябва да се продължава, особено в случаи когато има подобрено ниво на чуваемост и на социален диалог в Тристранния съвет.
По случая с БТПП от АИКБ смятат, че тя е нужна на бизнеса и на работодателските организации с експертния си потенциал и е полезно това да бъде съхранено и развито.
Димитър Бранков - зам.-председател на БСК, посочи, че честата промяна на критериите - на всеки четири години, за представителност на работодателските организации основно за участието им в консултации предизвиква въпроси. От БСК изразиха опасение по отношение на текстове, с които се фаворизира една или друга организация, или се поставя в по-благоприятно положение спрямо останалите.
"Днес ние информирахме президента за оценката ни за икономическата ситуация. Нашата оценка е, че икономиката се забавя. Очакванията ни за следващата година са, че ръстът на БВП ще бъде от порядъка на 1,5%. Тенденцията е влошаваща се, т.е. всяка следваща прогноза е по-лоша. Ние очакваме бърза политическа реакция, ако тази тенденция на влошаване се засили и ускори", каза още Васил Велев.
Той посочи, че АИКП подкрепя пакта за финансова стабилност. Не бива да се допускат мерки и решения, които биха довели до увеличаване на дефицита над планирания, включително и нарастване на външния дълг, каза Велев.
Незабавно трябва да бъдат предприети консултации за приемане на една платформа за икономически растеж, за възстановяване и заетост, каза зам.-председателят на БСК Димитър Бранков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!