Млад българин помага на учени от 60 страни
Източник: netinfo

Х иляди учени от 60 страни по целия свят ползват платформа, създадена от млад българин. 

27-годишният Александър Найденов заедно с германски учен разработва софтуера "PaperHive" ("ПейпърХайв") без аналог в света.

В момента той живее в Берлин, завършил е "Икономика" и "Бизнес Информатика" в Германия. Миналата година попадна и в класацията на "Форбс" Европа за социални предприемачи - успелите "30 под 30".

Какво представлява платформата - вие четете някакъв научен текст, най-често на английски, но в него има неща, които не са ви ясни - вместо да губите време да търсите допълнително в интернет, влизате на сайта на платформата, където вече е качен този текст и там задавате въпроса си. Някой преди вас вече се е сблъскал със същите трудности и наготово ви обяснява това, което не разбирате. 

"Хората прекарват между 12 и 25 часа на седмица в четене, ако трябва да търсят и това, което не разбират, тези часове стават много повече", разказва пред Vesti.bg Александър. По думите му платформата е малко място за среща на въпроси и отговори. 

За близо година и половина откакто е създадена компанията се разраства и учени от цял свят ползват продукта й - наскоро Александър и съдружникът му д-р Андре Гаул, открили и че китайски учени обменят опит и коментари под текстове на китайски. 

Андре Гаул избира Александър сред много студенти и двамата развиват идеята му
Андре Гаул избира Александър сред много студенти и двамата развиват идеята му

Всичко започнало още в Техническия университет в Берлин, където д-р Гаул и Александър се срещат. Получили и грант от 150 000 евро от университетa и германското Министерство на икономиката. 

 

В момента печелят най-вече от издателства, които плащат, за да качат текстовете си на платформата, за да улеснят потребителите в разбирането им. Второто най-голямо издателство в света също им е клиент. 

Българин е сред десетте световни учени на бъдещето 

Успели българи прелетяха света за рождения ден на златния Тео

Български учен ръководи изследователски проект за 45 млн. долара в САЩ 

Александър Найденов, или просто Алекс, преди да влезе в бизнеса с големите, се занимава с организиране на форуми за ученици и студенти с идеи, които искат да реализират свои предприемачески проекти. Той и негови приятели от чужбина и България го кръщават  "Идеите - това сме ние" и после се създава неправителствената организация "Обединени идеи за България". И така вече 7 години. Един от най-емоционалните им случаи е с учителка от добричко село, която се свързала с тях, за да доведе учениците си, които не са напускали селото, на форума. Всичко се зародило, защото Алекс и неговите приятели не искат да късат връзката с България, докато учели навън. 

Дали са началото на много стартъпи и социални проекти и Алекс казва, че няма значение възрастта, а желанието. Много проекти позволяват да стартираш без инвестиция. 

Българската компания, в която се инвестират милиони

Българин подобри световен рекорд на Гинес (ВИДЕО)

Рецептата му за успех е следната - късмет, постоянство и да не се предаваш. И да направиш късмета по-възможен като оставяш повече врати отворени. И да не си казваш "Не ме кефи това".  Някой път може да изгубиш, но и да спечелиш, смята той. Седмица преди много важна конференция с важни клиенти Александър загубил временно способността да движи половината си лице - от стрес вероятно, но той не се предал и отишъл. Хората обаче го запомнили точно заради това. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Непознати ангели: Една майка разказва за доброто без име на Цариградско шосе

Непознати ангели: Една майка разказва за доброто без име на Цариградско шосе

България Преди 3 минути

Една обикновена съботна разходка до Софийската зоологическа градина на 20 юни се превръща в най-големия кошмар за двама родители. В този момент, сред шума на автомобилите и напечения асфалт около тях се спуска стена от човечност

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Свят Преди 35 минути

При нарушения на забраната ще бъде налагана глоба от 150 евро. Предвижда се да бъде въведена и задължителна застраховка за хората, които карат такива превозни средства

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Технологии Преди 2 часа

Технологията има различни имена: Micro RGB, True RGB или други, в зависимост от производителя и подхода му. Но като цяло основата е сходна: нов начин за създаване на изображения с голяма прецизност, много повече детайли и реалистични цветове

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София - около 31°

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 11 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Свят Преди 11 часа

Спасителни екипи от няколко държави се включиха в издирването на оцелели, докато ООН определя операцията като изключително сложна

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

България Преди 12 часа

От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 12 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 12 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 13 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 13 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 14 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 14 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях