Таксата за повторно включване на тока остава
Източник: ЕПА/БГНЕС

С лед продължило повече от четири часа заседание членовете на парламентарната комисия по енергетика приеха на второ четене предложенията за промени в Закона за енергетиката, предложени от депутати от БСП лява България, с изключение на предложението за отпадане на таксата за повторно включване на електроенергията, когато е била спряна поради неплащане на сметки.

Председателят на комисията Делян Добрев заяви, че при включване на тока на клиенти, които не са плащали навреме, все пак има разходи, които възникват за дружествата и не може тази такса да отпадне.

Прието бе, че дружествата - крайни снабдители ще са задължени да информират клиента заедно с фактурата за последния месец на всяко шестмесечие, ако отчетената консумация на електрическа енергия или природен газ е по-висока с над 50 на сто от отчетената консумация за съответното шестмесечие на предходната календарна година.

Клиентите на енергийните дружества ще могат да поискат и замерване на средствата за търговско измерване на енергията и в случай, че уредите са в изправност направеното замерване в специализираните лаборатории ще е за тяхна сметка, а в противен случай – за сметка на дружествата.

Депутатите приеха промени в организацията и начина на избор на членове на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, която се преименува на Комисия за енергийно и водно регулиране.

Председателят и членовете ѝ ще бъдат избирани от Народното събрание, а не както е досега - от Министерски съвет. Комисията ще бъде в общ състав от девет членове вместо досегашните седем.

Всички решения с изключение на решения за цени и жалби ще се гледат в общ състав. Депутатите приеха, че комисията ще бъде първостепенен разпоредител с бюджетни средства.

Друга част от приетите промени целят намаляване на дефицита в НЕК.

За да бъде намален този дефицит и защото страната ни е изпълнила изискванията на европейската директива за дял от брутното потребление на енергия от ВЕИ с влизането в сила на промените в ЗЕ всички нови мощности от ВЕИ ще продават енергията си на свободния пазар, а не по преференциални цени, както бе досега.

Изключение ще правят само мощности на биомаса със значителен дял на животински торове.

Прието бе предложението на ГЕРБ от енергийния микс, изкупуван от НЕК, да бъдат изключени произведените от топлоелектрическите централи количества електроенергия, ако те не са високоефективни.

Не получи подкрепа предложението на председателя на Патриотичния фронт Валери Симеонов клиентите на топлофикационните дружества да могат да се отказват от услугата, като не заплащат такса сградна инсталация. Представителите на топлофикациите остро възразиха срещу това предложение и представиха изчисления, че с подобна промяна сметките на ползващите парно ще се увеличат с между 6 и 18 процента, което ще доведе до масово отказване от услугата и съответно фалит на топлофикациите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Носител на награда „Грами“ посвети песен на убитите протестиращи в Иран

Свят Преди 2 часа

Шервин Хаджипур посвети нова песен на множеството хора, убити в страната му по време на масовите протести срещу режима

Израел обяви мерки за засилване на контрола над Западния бряг

Израел обяви мерки за засилване на контрола над Западния бряг

Свят Преди 3 часа

Територията, която Израел окупира от 1967 г., би съставлявала най-голямата част от бъдещата палестинска държава, но много хора от религиозното дясно я считат за израелска земя

Македонски певец бе отвлечен в Белград, похитителите искали 20 000 евро

Македонски певец бе отвлечен в Белград, похитителите искали 20 000 евро

Свят Преди 5 часа

След подаден сигнал полицията е предприела мащабна операция и преследване, което преминало през Нови Белград и продължило по магистралата в посока Шид

,

Десетки хиляди бяха евакуирани в Мароко заради бурята „Марта“

Свят Преди 5 часа

Над 154 000 души в северните марокански провинции бяха засегнати от бурята

Санае Такаичи – "Желязната лейди" начело на Япония

Санае Такаичи – "Желязната лейди" начело на Япония

Свят Преди 6 часа

Очаква се днес да спечели голяма победа на предсрочните парламентарни избори

Приятел на убития Дечо Василев: Той е споделял за заплахи към тях, че ще ги разстрелят

Приятел на убития Дечо Василев: Той е споделял за заплахи към тях, че ще ги разстрелят

България Преди 6 часа

Според Мартин Гръбчев случилото се не е инцидент, а е свързано с престъпни структури на високо ниво

Виктор Орбан нарече Украйна "враг" в предизборна реч

Виктор Орбан нарече Украйна "враг" в предизборна реч

Свят Преди 6 часа

Орбан е смятан за най-близкия съюзник на руския президент Владимир Путин в ЕС, а страната му е силно зависима от руските доставки на петрол и газ

Илияна Йотова: Тервел Замфиров е героят на България

Илияна Йотова: Тервел Замфиров е героят на България

България Преди 7 часа

Вчера президентът Илияна Йотова влезе в олимпийското село, където беше посрещната от председателя на Българския олимпийски комитет Весела Лечева

Златната хроника на България: Пътят към седемте ни медала от Зимни олимпийски игри

Златната хроника на България: Пътят към седемте ни медала от Зимни олимпийски игри

България Преди 8 часа

Последният ни медал бе дело на Евгения Раданова - сребро в шорттрека на 500 м от Игрите в Торино през 2006 г.

Нова вълна от телефонни измами в Пловдив

Нова вълна от телефонни измами в Пловдив

България Преди 8 часа

Измамниците настояват за данните от банковите карти на потърпевшите

Румънският президент е поканен на първото заседание на „Съвета за мир“ на Тръмп

Румънският президент е поканен на първото заседание на „Съвета за мир“ на Тръмп

Свят Преди 8 часа

Никушор Дан уточни, че Румъния все още не е взела решение дали ще участва

Отново пламъци в Кран Монтана: Пожар избухна на мястото на голямата трагедия

Отново пламъци в Кран Монтана: Пожар избухна на мястото на голямата трагедия

Свят Преди 9 часа

При инцидента навръх Нова година загинаха 41 души

Осъдиха български шофьор на 7 години затвор в Гърция

Осъдиха български шофьор на 7 години затвор в Гърция

България Преди 9 часа

Той е участвал в тежка катастрофа с множество жертви през август миналата година

,

Лавина уби двама скиори във френските Алпи

Свят Преди 9 часа

Двамата мъже, на възраст около 30 години, са били част от група от четирима скиори, които са карали ски извън пистите без водач