ВСС ще смени системата за разпределение на дела
Сотир Цацаров   
Източник: БГНЕС

Висшия съдебен съвет (ВСС) най-сетне взе мерки срещу компрометираната система за разпределение на делата LawChoice, съобщи сайтът "Правен свят".

В съдилищата, в които се ползва LawChoice, ще бъде въведена нова система, разработена от авторите на продукта "Кодинов", а там, където действа АСУД, софтуерът ще бъде надграден. Като улеснение за потребителите на LawChoice в новата програма ще бъде запазен познатият им интерфейс.

Това реши ВСС след изслушването на експерти от работната група, която извърши проверка на всички налични системи за случайно разпределение на делата. 

От доклада на ИТ специалистите стана ясно, че нито една от използваните в момента системи не е надеждна. Тази, която използват съдилищата, например - "Law Choice", можела да бъде лесно манипулирана като четири системни файла можели да бъдат пренасяни на различни компютри. Така с изтриването им се заличавали всички следи кой съдия е бил избран при всяко от случайните разпределения на дела, обясни специалистът Васил Величков, който е част от експертната група, работила по системите. Той допълни, че тази операция може да бъде повтаряна многократно, докато се избере конкретен съдия.

Системата "Law Choice", била конструирана така, че не изпраща веднага информация до централния сървър на ВСС. Така случващото се на компютрите, на които този софтуер е инсталиран, може да бъде заличено.

Три фирми са предложили надграждане на програмите, които в момента се използват.

Срещу 28 хил. лв. и срок от месец и половина ВСС би могъл да се справи временно с проблема, който съществува с компютърните системи за разпределение на делата, коментира пред журналисти Величков.

За генерално решаване на проблема ще е нужна поне година само за процедурата, уточни Величков и допълни, че това би струвало много повече пари.

Дискусията за новия софтуер доведе до размяна на реплики на висок тон между главния прокурор Сотир Цацаров, представляващия ВСС Соня Найденова и члена на съвета Елка Атанасова

Малко преди 13,30 ч. експертите бяха поканени в залата на съвета, където заседават членовете. Сотир Цацаров поиска да разбере кой ги е поканил в залата и това доведе до пререкания.

Дискусията между Цацаров и Елка Атанасова продължи в посока как да бъде водено заседанието на съвета.

Впоследствие, след като бяха изслушани част от експертите, Соня Найденова обяви, че си пожелава за Нова година да няма специално отношение от страна на главния прокурор към членове на семейството й. Цацаров й отговори, че няма никакво намерение да освобождава съпруга й Веселин Найденов, който е ръководител на отдел в прокуратурата.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 4 часа

Нападателят е успял да избяга

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 5 часа

Новата система може да забави проверките по границите

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 7 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 7 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

,

Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

България Преди 7 часа

"Кметът пое ангажимент да изготви план за излизане от тежката ситуация", подчерта Цветомир Петров

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 7 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 8 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 8 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 9 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 9 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 10 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 10 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 10 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 10 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 11 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо