П рокуратурата опроверга военния министър Николай Ненчев по повод представените от него данни за броя на разследваните и осъдени военнослужещи на правителственото заседание в сряда.
По думите на Ненчев, цитирани в стенограмата на Министерския съвет, „повдигнати са 2400 обвинения към офицери и войници за последната година. Само 113 от тях са стигнали до съда, а само шестима са осъдени. Тоест, ние ангажираме тези хора в един процес под непрекъснат стрес“.
От пресцентъра на държавното обвинение обаче подчертават, че
през 2014 г. са повдигнати обвинения на 157 военнослужещи, на съд са предадени 129, а броят на осъдените е 98.
Прокуратурата е готова да предостави публично всички необходими данни за работата на органите на Военната прокуратура, както в интерес на обществената информираност, така и в интерес на степента на лична информираност на министър Николай Ненчев, уточняват от държавното обвинение.
Повод за изказването на министъра на отбраната на заседанието на кабинета бе коментар на премиера Бойко Борисов относно начина, по който „Военна полиция“ е проверявала генерал Димитър Шивиков, командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада, който бе обвинен от прокуратурата за злоупотреба със служебно положение.
Той пита Ненчев как „Военна полиция“ може да работи по анонимен сигнал срещу генерала, без да докладва за случая на министъра. Борисов подчертава, че трябва да се направи всичко възможно да се помогне на генерал Шивиков, макар че те не бива да се месят в работата на съдебната власт.
Отношение по случая взима и правосъдният министър Христо Иванов, който казва, че роман може да се напише за начина, по който се хвърля обществен ресурс да се поддържа една абсолютно излишна система като военното правосъдие. „Те се чудят как да си създават натовареност, за да оправдават съществуването си“, категоричен е той.
Същевременно по-рано днес главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че за него ще е много интересно да си купи романа, който министърът на правосъдието можел да напише за безобразията на военната прокуратура.
Според него подобни коментари противоречали на конституцията, тъй като съществуването на военни съдилища и прокуратури е уредено там и не било работа на Министерския съвет да коментира съществуването им.
„Министерският съвет въобще не е мястото, откъдето се дават присъди и се отчита работата на органите на военното правораздаване“, подчерта Цацаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!