Ректори искат нов Студентски град без чалга
Източник: БГНЕС
Пд дседателят на Съвета на ректорите на висшите училища проф. Ваньо Митев предложи да се изгради нов Студентски град - кампус, като призова държавата да даде терен и задание за построяването на общежитията и на инфраструктурата към тях.

Проф. Митев, който е и ректор на Медицинския университет в София, направи това предложение на днешното заседание на съвета, на което присъства и министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.

По думите на проф. Митев, "ако се построи нов Студентски град в софийското село Лозен, пътуването до него ще е 20 минути с автобус от Окръжна болница".

Председателят на Съвета на ректорите призова министър Игнатов, кмета на София Йорданка Фандъкова и главния архитект на столицата Петър Диков експертно да преценят има ли подходящ терен за изграждането на нов Студентски град, за да се направи тази инвестиция.

Необходими са сериозни икономически разчети колко ще струва новият студентски кампус, тъй като много "чужди и български предприемачи, желаят, натискат се и предлагат да вложат пари, за да се построят студентските общежития", заяви проф. Ваньо Митев.

Според него построяването на нов Студентски град не е утопия, а е радикално решение, което може да се осъществи.

В този нов затворен студентски кампус ще има общежития, студентски столове, игрища и библиотеки, каза проф. Митев.

На заседанието ректорът на Музикалната академия в Пловдив проф. Милчо Василев предложи "със закон да се забрани чалгаата в дискотеките в Студентския град, тъй като поп-фолкът предполага гъделичкане на низките страсти, от които идват и алкохолните проблеми".

Това предложение беше посрещнато с бурни аплодисменти от останалите ректори на висшите училища.

Студенти във видимо неадекватно състояние няма да се допускат в общежитията по всяко време на денонощието, реши днес на заседание Съветът на ректорите на висшите училища.

На него ректорите приеха единен правилник за вътрешния ред в студентските общежития, в който се казва, че те са място за учене и за почивка. Посещенията за гости в общежитията ще са разрешени само до 22 ч.

Главният архитект на София Петър Диков посочи пред журналисти, че не може да има нов Студентски град,

а само да се построят нови общежития на ново място с публично-частно партньорство. Диков беше помолен да коментира идеята за нов Студентски град край софийското село Лозен.

Той допълни, че няма как да се изместят университетите от сегашните им места, за да се оформи нов Студентски град някъде другаде.

Той подкрепи предложението за изграждането на видеонаблюдение в общежитията в ж. к. "Студентски град", но изрази съмнение за ефективността на видеонаблюдението.

Диков припомни, че пет от най-големите поп-фолк заведения в София са настанени в "Зимния дворец". По думите му университетите са отдали помещения в общежитията за кръчми и за дискотеки, а всъщност първоначалното им предназначение е било за обучение и за хранене. Заедно с това в територията на комплекса има и реституирана земя между общежитията, допълни той.

В отговор на въпрос за предложената от него Наредба за прилежащите площи към жилищните блокове той посочи, че ако 10 години етажната собственост стопанисва предадената й прилежаща площ, ще може да я придобива. Той заяви, че евентуалното застрояване ще се регулира с подробните-устройствени планове.

Убийството на студент от УНСС предизвика отново полемики около сигурността и статута на студентското градче, което според образователния министър Сергей Игнатов на практика "не съществува".

Игнатов: Много добра идея е да се спре чалгата в заведенията в Студентския град в София, но Съветът на ректорите не може да направи това,

а аз като министър, също не мога. Това каза пред журналисти министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов след заседанието на Съвета на ректорите.

С какъв закон и кой ще забрани чалгата, попита риторично журналистите министър Игнатов.

От началото на 90-те години се води война на интелектуалци срещу чалгата, през това време аз не слушам тази музика, но разбирам, че тя се е трансформирала в нещо като етномузика, каза министърът.

Той отбеляза, че в демократичното общество забраните са почти неосъществими.

Попитан дали ако се забрани чалгата, "ще се затегне редът в Студентския град", министър Игнатов отговори на журналистите "защо смятат, че хората, не могат да се напиват и в тишина".

Забраната за чалгата е поредното емоционално предложение и не виждам как това ще стане, заяви Сергей Игнатов.

По думите му тази музика може да се забрани, например "от ректор в собствения му университет".

По повод на предложението на председателя на Съвета на ректорите проф. Ваньо Митев да се изгради нов Студентски град министър Игнатов каза, че е много интересно и заслужава обмисляне. "Това е много хубава мечта, а част от мечтите на хората са осъществими", добави той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Извънредно положение заради наводнения на Коледа в Лос Анджелис

Извънредно положение заради наводнения на Коледа в Лос Анджелис

Свят Преди 12 минути

През уикенда се очакват още проливни валежи, като може да падне дори сняг

Снимката е илюстративна

Автомобилът на равин бе опожарен в Мелбърн

Свят Преди 1 час

Toй и семейството му са били отведени на сигурно място

<p>Късметлията, който спечели&nbsp;джакпота от $1,817 млрд. на&nbsp;лотарията Powerball</p>

Жител на Арканзас спечели джакпота от 1,817 милиарда долара на американската лотария Powerball

Любопитно Преди 2 часа

Печелившите числа бяха 04, 25, 31, 52 и 59, а числото Powerball беше 19

5 идеи за здравословни коледни сладкиши

5 идеи за здравословни коледни сладкиши

Любопитно Преди 3 часа

Те са не само изключително вкусни, но и лесни за приготвяне

Папа Лъв XIV отслужи първата си меса за Рождество Христово

Папа Лъв XIV отслужи първата си меса за Рождество Христово

Свят Преди 3 часа

"Коледа е празник на вярата, милосърдието и надеждата", отбеляза той

Украйна удари руското пристанище Темрюк, два петролни резервоара се възпламениха

Украйна удари руското пристанище Темрюк, два петролни резервоара се възпламениха

Свят Преди 3 часа

Пожарът е засегнал площ от около 2000 квадратни метра

<p>Пожар избухна на исторически платноход в&nbsp;Хамбург</p>

Пожар избухна на исторически платноход в германския град Хамбург

Свят Преди 4 часа

Няма данни за пострадали, мащабът на щетите тепърва ще се оценява

Хиляди вярващи посрещнаха Рождество Христово във Витлеем

Хиляди вярващи посрещнаха Рождество Христово във Витлеем

Свят Преди 4 часа

Градът се смята за родното място на Исус Христос

Историята зад името Коледа: От римските календари до новото начало

Историята зад името Коледа: От римските календари до новото начало

Любопитно Преди 4 часа

Има различни хипотези по тази тема, ето и някои от тях

Какво да очакваме от AI през 2026 г.

Какво да очакваме от AI през 2026 г.

Технологии Преди 4 часа

Изкуственият интелект се развива с все по-бързо темпо и започва да предлага по-задълбочени умения и способности в много повече сфери. Как ще се отрази това на обществото и бизнеса догодина?

Лекари от спешното дават 7 съвета, за да избегнем разболяване по празниците

Лекари от спешното дават 7 съвета, за да избегнем разболяване по празниците

Любопитно Преди 4 часа

Всяка година спешните отделения отбелязват предвидим скок в посещенията между Деня на благодарността и Нова година

Изненадващо научните събития, случили се на Коледа

Изненадващо научните събития, случили се на Коледа

Любопитно Преди 4 часа

25 декември всъщност е доста натоварен ден, що се отнася до научни годишнини

РСМ отказа спешни доставки на мазут от България

РСМ отказа спешни доставки на мазут от България

Свят Преди 13 часа

РСМ уточни, че страната не очаква помощ отвън, а използва всички налични ресурси, за да поддържа стабилна ситуация в енергетиката

Експлозия в джамия в Нигерия, има загинали

Експлозия в джамия в Нигерия, има загинали

Свят Преди 13 часа

Трагедията се е разиграла по време на вечерна молитва