Радев: Бюджет 2021 е разоряващ и неговата философия е "след мен и потоп"
Източник: БГНЕС

П резидентът Румен Радев определи държавния бюджет за следващата година като разоряващ, чиято философия е "след мен и потоп".

Държавният глава обаче няма да наложи вето. Румен Радев заяви, че никой президент досега не е налагал вето на държавния бюджет. Той бил инструмент на правителството. 

Окончателно: Приеха Държавния бюджет за 2021 година

Радев обаче допълни, че правителството трябва да има разум да мисли какво ще стане със страната и след него, не само да мисли в рамките на своя мандат.

Бюджетът не само, че не е реалистичен, той вече е неадекватен на текущите реалности, да не говорим за предизвикателствата, които ни очакват през 2021 г., каза още президентът Радев. 

Парламентът прие рамката на държавния бюджет за 2021 на второ четене

Той посочи, че ако се сравнява подхода на българското правителство към тези предизвикателства с подхода на правителствата от другите европейски държави, ще се отговори защо сме на последно място в Европа и защо разликата между нас и другите европейски държави продължава да расте.

По думите на президента Радев следващият кабинет ще бъде поставен в изключително неблагоприятна ситуация - "опоскана хазна, фалирали домакинства и бизнеси, липса на приходи, нула реформи и най-вероятно социални напрежения, защото приходите при този бюджет няма откъде да дойдат, а социалните разходи неминуемо ще бъдат спрени". 

Как държавата ще помогне на засегнатите от новите мерки

Радев посочи още, че този бюджет ни въвлича във все повече държавни дългове, при все по-неконкурентна икономика.

Президентът Румен Радев отговори на журналистически въпроси след като присъства заедно с вицепрезидента Илияна Йотова и кмета на София Йорданка Фандъкова на ритуала по вграждане на основния камък на новостроящия се православен храм "Св. Пимен Зографски" в парк "Тинтява" в столичния район "Изгрев".

А вицепремиерът Томислав Дончев отговори на критиката на президента по следния начин:

"Репликата, че бюджетът за догодина е "след мен и потоп" звучи цветно, но не се потвърждава от данните на нито една международна институция. Страната ни се очаква да има най-нисък дълг в ЕС, както и или най-ниския, или сред най-ниските дефицити, каза вицепремиерът.

"Най-яркото доказателство за това, че бюджетът за догодина не е "след мен и потоп" е, че ние сме готови да го изпълним", продължи Дончев.

Според Дончев да критикуваш е изкуство, а не просто да казваш обратното на това, което се случва.

"Той попита кого обслужва президентът Радев с чертаенето на апокалиптични сценарии – лекарите, сестрите, РЗИ? Не мисля. Това е скверна технология за трупането на политически дивиденти", коментира вицепремиерът.

Дончев съобщи, че следващата седмица правителството ще анонсира нова подкрепа за бизнеса за поне 170 млн. лева. Кандидатстването и подаването на заявления ще става изцяло по електронен път.

Дончев увери, че всички предприемачи, собственици, мениджъри – за периода, в който бизнесът им не може да бъде осъществяван, ще могат да разчитат на държавата без никаква хартия, без никакъв контакт, изцяло електронно.

По повод Република Северна Македония президентът Радев коментира, че

България трябва да даде съгласие за начало на преговорите с нея, след като се признаят обективните исторически факти и след като процесът по изкоренявана на езика на омразата стане устойчив и необратим. 

МРЗ става 650 лв., ще плащат компенсации за извънредното положение

Радев отбеляза, че правителството години наред е излъчвало щедри обещания за безусловна подкрепа към РС Македония. 

"Резултатът го виждаме днес, твърде късно правителството се сети, че трябва да защитава националния интерес", каза президентът.

Според него би била груба грешка, ако премиерите Борисов и Заев изиграят "някакъв театър" и подпишат една пожелателна декларация, какъвто е договорът 2017 г. без ясни критерии, без механизми за верификация и без измерители за изпълнение.

Ние имаме най-голямо желание нашите приятели от Северна Македония да получат своята европейска перспектива и точно заради това сега трябва да изчакаме да се успокоят емоциите. Трябва да се въоръжим с търпение за един открит, спокоен разговор, така че да видим ясно позициите на двете страни и да не се изкушаваме от бързи решения с имитация на триумф.

Деница Сачева: Нова помощ за родителите

Докато зад тази фасада продължават да гният проблемите на титовия режим и неговата идеология, България, след като не успя да включи нашите изисквания в преговорната рамка, трябва да даде съгласие за начало на преговорите, след като се признаят обективните исторически факти и когато процесът по изкоренявана на езика на омразата, и изкореняване на злоупотребата с нашата идентичност и суверенитет стане устойчив и необратим, категоричен бе президентът.

По думите му противното би означавало да интегрираме проблеми в Европейския Съюз.

Администрацията на президента внесе и предложения за реализацията на конкретни проекти в рамките на откритата процедура за обществени консултации по Проект на План за възстановяване и устойчивост на България. Проектите ще бъдат представени на последващ етап в президентската институция.

Реализацията на предлаганите от Администрацията на президента проекти ще има съществен принос за повишаване на прозрачността в управлението, за възстановяване на потенциала за растеж, за развитие на конкурентоспособността на българската икономика, както и висока добавена стойност за цялото общество.

Проектите ще гарантират устойчивост спрямо рискове и негативни въздействия от кризата, породена от COVID-19, и ще допринесат за модернизация на страната и повишаване на нейната сигурност.

Предложенията на президентската институция са свързани с насърчаване на иновациите, науката и образованието, развитие на високи технологии, повишаване на енергийната сигурност на страната ни.

Те са разработени в сътрудничество с експерти в съответните области и съответстват на основните приоритети, очертани в Плана за възстановяване и устойчивост на България и в другите стратегически документи за развитие на страната.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 1 час

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 1 час

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 3 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 3 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 3 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 4 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 4 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 5 часа

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 6 часа

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента

Снимката е илюстративна

Циклон удари Северния остров на Нова Зеландия, стотици са евакуирани

Свят Преди 6 часа

В редица региони е обявено извънредно положение, като са издадени предупреждения от най-високо „червено“ ниво

Издирват млад мъж от Девня

Издирват млад мъж от Девня

България Преди 6 часа

Той страда от параноидна шизофрения и е в неизвестност от четвъртък вечер

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

Свят Преди 7 часа

"Наложително е страните да продължат да спазват ангажимента си за прекратяване на огъня", заяви пакистанският вицепремиер и министър на външните работи Ишак Дар

Русия и Украйна се обвиниха взаимно в нарушения на великденското примирие

Русия и Украйна се обвиниха взаимно в нарушения на великденското примирие

Свят Преди 7 часа

Крехкото спиране на огъня беше поставено под съмнение още в първите часове

Експерти разкриха най-доброто време за консумация на кисело мляко

Експерти разкриха най-доброто време за консумация на кисело мляко

Любопитно Преди 7 часа

Ако искате да извлечете максимална полза от киселото мляко, по-долу ще разберете кога е най-добре да се консумира и как да се „подобри“ хранителният му ефект

<p><strong>Провал на преговорите в&nbsp;Исламабад: </strong>САЩ и Иран не стигнаха до споразумение</p>

След близо 21 часа преговори: САЩ и Иран не постигнаха мирно споразумение

Свят Преди 7 часа

Джей Ди Ванс заяви, че американската делегация напуска разговорите заради съществени разногласия