Прокуратурата с протест срещу разрешението за „Алепу вилидж“
Източник: БГНЕС, архив
9

С лед проверка на законността на строежа на  „Алепу вилидж“, възложена от Върховна административна прокуратура (ВАП) на началника на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК), бе внесен протест срещу разрешението на строеж, издадено през 2018 година от главния архитект на община Созопол.

На 5 юни тази година ВАП сезира ДНСК да извърши незабавна проверка за законността на строежа между нос „Свети Тома“ и т.н. „Шофьорски плаж и да представи обобщен доклад.

Фирмата, която строи в Алепу е готова да представи публично проекта

В получения от ДНСК доклад се сочи, че от главния архитект на Община Созопол е издадено разрешение за строеж за „укрепване на свлачище" в м. „Алепу", землище на гр. Созопол, на името на „Алепу вилидж".

С нотариално заверена декларация възложителят декларирал, че това няма да бъде използвано от възложителя, както и че за укрепване на свлачището в имота ще се използва укрепително съоръжение, което ще е интегрирано в конструкцията на бъдещото застрояване.

Няколко месеца по-късно главният архитект на община Созопол издал ново разрешение за строеж на същото дружество за курортен комплекс „Алепу вилидж“  - първи етап - „укрепване на свлачище" „Алепу вилидж" и втори етап - „курортен комплекс" – подземна и надземна част, находящ се в м. „Алепу", землище на гр. Созопол. Строежът е определен като строеж първа категория.

Недовършената подпорна стена в Алепу има Акт 16

След съответни административни процедури са допуснати изменения на промени в инвестиционния проект, както и допълване на новото строително разрешение. В хода на проверката от ДНСК е установено и че на 10.10.2018 г. с решение на главния архитект на община Созопол е вписан и нов възложител, който не фигурира като такъв в двете строителни разрешения. В доклада са изложени и други констатации, изясняващи действителното положение по случая.

След анализ на всички получени материали от ВАП, съобразявайки, че разрешението за строеж е индивидуален административен акт, който не подлежи на отмяна, заключава, че всяко следващо такова, засягащо същия поземлен имот и участници, е нищожно. Протестът следва да спре и изпълнението.

Междувременно „Алепу Вилидж“ излязоха с позиция, в която посочват, че приемат с разбиране "предприетите действия на всички компетентни държавни институции, както и бързата реакция на прокуратурата във връзка със строителството в местността „Алепу“."

"Искаме да подчертаем, че към момента на обекта не се извършват строителни дейности, се казва още в изявлението на „Алепу Вилидж“ И „ГБС Турс“.

"Уверени сме, че единствено компетентната позиция на прокуратурата и съда е в състояние да установи фактите и тяхната законосъобразност. На всички организации и личности, които с думите и поведението си уронват престижа и доброто ни име, ще бъде потърсена съдебна отговорност", допълват още те.

Коментари 9
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

9 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нов играч си спечели място при Червените в Hell’s Kitchen

Нов играч си спечели място при Червените в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 6 часа

Опитният готвач Кристофър Вълков спечели билет за участие в надпреварата

САЩ може да изтеглят войски от Европа

САЩ може да изтеглят войски от Европа

Свят Преди 10 часа

Европейските армии трябва да могат бързо да реагират

Линейка катастрофира край София, жена е ранена тежко

Линейка катастрофира край София, жена е ранена тежко

България Преди 11 часа

Ранени са и лекарят, и медицинската сестра, пътували в превозното средство

Домбровскис: България в еврозоната е реалистична цел, но трябва много работа

Домбровскис: България в еврозоната е реалистична цел, но трябва много работа

Свят Преди 12 часа

Домбровскис: Очакваме средносрочния фискален структурен план според новата рамка за икономическо управление

<p>Слави Трифонов благодари на президента Радев</p>

Летище София вече е летище „Васил Левски“ – Слави Трифонов благодари на президента Радев

България Преди 13 часа

В публикация във Facebook той изрази одобрението си към промяната, като я нарече „повече от прекрасна“ и „адски логична“

Инес Кнаус – загадъчната сестра на Мелания Тръмп, за която се знае малко

Инес Кнаус – загадъчната сестра на Мелания Тръмп, за която се знае малко

Любопитно Преди 13 часа

Тя е не само сестра, но и доверен съветник, опора и неотлъчен спътник на съпругата на Доналд Тръмп

Русия: Териториални отстъпки в Украйна са изключени

Русия: Териториални отстъпки в Украйна са изключени

Свят Преди 13 часа

Това коментира Лавров на пресконференция в Москва

Кръстиха нов вид жаби на Леонардо ди Каприо

Кръстиха нов вид жаби на Леонардо ди Каприо

Любопитно Преди 13 часа

Жабата е кръстена на 50-годишния актьор като признание за усилията му в областта на опазването на околната среда

От САЩ: От това зависи "оцеляването на Запада"

От САЩ: От това зависи "оцеляването на Запада"

Свят Преди 13 часа

Джонсън: Въпрос на здрав разум е всяка страна да признае, че трябва да се погрижи първо за собствения си дом

Майката, убила децата си в Сандански, обжалва

Майката, убила децата си в Сандански, обжалва

България Преди 14 часа

Експертиза ще установи дали подсъдимата е в състояние да участва в процеса

Президентът преименува Летище София на "Васил Левски"

Президентът преименува Летище София на "Васил Левски"

България Преди 14 часа

Така неговото официално наименование става Летище „Васил Левски“ – София

Принц Хари присъства на закриването на игрите "Инвиктус" в Канада

Принц Хари присъства на закриването на игрите "Инвиктус" в Канада

Любопитно Преди 14 часа

Над 12 000 се събраха в зала "Роджърс Арена" във Ванкувър, за да сбогуват с проявата през 2025 г.

<p>Българи в гръцка мрежа за проституция, ръководена от 73-годишна затворничка</p>

Българи се оказаха част от гръцка престъпна мрежа за проституция, водена от 73-годишна затворничка

Свят Преди 15 часа

Оперативната част на мрежата била ръководена от българин и колумбиец

а

24-годишна южнокорейска актриса е намерена мъртва в дома си

Свят Преди 15 часа

Няма следи от насилие и полицаите разследват обстоятелствата на смъртта ѝ

Караджов: Подготвяме концесионирането на летище Пловдив

Караджов: Подготвяме концесионирането на летище Пловдив

Свят Преди 15 часа

Той подчерта, че летищата в България трябва да се предоставят на концесия, какъвто е европейският опит, а не да се издържат от държавата