Проектът за 215-метровия небостъргач в жк. "Хладилника" разбуни духовете в София
Снимката е илюстративна   
Източник: iStock photos/Getty images

П роектът за небостъргач до мола в столичния квартал "Хладилника" отново е на дневен ред. Той дори вече е получил различни съгласувания в Направление "Архитектура и градоустройство" на Столична община, съобщава "СЕГА".

За въпросния проект за строеж на 215-метров небостъргач се разбра преди около осем години, но тогава с граждански протести изграждането му бе спряно. Общинският съветник Борис Бонев обаче съобщи, че всъщност работата по него не е спирала, както и че проектът е в доста напреднала фаза.

През 2017 г. Общинският експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ) даде  "зелена светлина" за строителство на въпросния небостъргач. Тогава стана ясно, че първоначалните планове са били той да е 45-етажен с височина от 180 м при кота било, а заедно с антената - 210 м. Впоследствие обаче проектът е бил преработен и достига връхна точка на 215 м и 55 етажа. 

Кулата трябваше да се появи на ъгъла на бул. "Черни връх" и на бул. "Тодор Каблешков", който по това време не бе готов в тази част на столицата. Днес обаче той вече стигна до търговския център в района, макар и не с пълния си капацитет, тъй като Столичната община все още се бори да отчужди и премахне частен имот, намиращ се в средата на едно от платната му. 

Кметът на София Васил Терзиев потвърди пред БНТ, че документите за строителството на кулата наистина са получили разрешения от НАГ и поясни, че това не е станало "през последните месеци".

Терзиев коментира, че общината не е можела да откаже, тъй като проектът е "законен".

"Вярно е, че остава да се издаде разрешение за строеж. Почти всички документи на тази сграда са готови открай време - решение на ОЕСУТ, минало е през общинския съвет, съгласувките с различните ведомства и дружества. Доколкото си спомням, чака се само транспортен анализ да докаже, че има съответната транспортна обезпеченост. Много подобни сгради са почти във финална фаза и общината няма почти никакви законови инструменти, с които да ги спре. Този строеж не го е решил Терзиев, той е функция на неща, случили се преди 10-15 г.", коментира кметът на София.  

  • РЕАКЦИИТЕ 

"Спаси София" обявиха, че са готови да участват в протести срещу строежа на небостъргач до мола в "Хладилника".

"Решението за нас е неприемливо – мястото му не е там. Сградата-чудовище неимоверно ще натовари и сега задръстените булеварди като "Черни връх", ще блокира гледката и въздушните течения към Витоша, ще натовари с хиляди нови жители район, който и в момента няма детски градини, училища и паркове. "Спаси София" и "Демократична България" от 10 години се борим срещу този строеж и няма да позволим това да се случи без отпор. Готови сме да поведем протести, ако спешно и публично не се поеме ангажимент, че това ще бъде спряно на всяка цена! Аргументът, че всичко е било законно, не го приемаме, защото законите са написани от и в името на строителите, не на гражданите. Поправката "Артекс" доказа това", коментираха от партията във "Фейсбук".

Коментар по темата направиха и гражданските активисти от "Деволюция".

"Безумният небостъргач от 215 метра до Мол "Парадайс" ще го има! Шокиращо е нефелното поведение на кмета на София Васил Терзиев по някои много ключови въпроси за града. Сутринта по БНТ взе да мрънка, че нищо не можело да се направи и строеж ще има. Ние се сещаме, че най-малкото можеше да уведоми гражданите какво се готви, а не тихомълком да прокарва с ИД главния архитект това отвратително наследство от Фандъково време. Можеше да блокира кръстовището и да се закълне, че докато е кмет, това няма да се случи и ще се бори до последно. Поне това. Кога най-накрая "технократът", "модерният", "дигиталният", "отборният играч" Васил Терзиев ще си смени ПР-ите и ще започне да комуникира с обществото адекватно, на живо и постоянно. 99% от проблемите и скандалите в града са въпрос на комуникация", написаха "Деволюция".

  • КАКВО СОЧАТ ФАКТИТЕ

Кметът на район "Триадица" Димитър Божилов, на чиято територия ще е бъдещият небостъргач, също даде разяснения относно проекта.

"По официални данни, разрешение за строеж няма. Градоустройството е прието от общинския съвет преди 2019г. Визата на проекта е издадена преди 2019г.  Горните са преминали през съдебен контрол, включително и през ВАС, както всички се досещаме - успешно, през 2019г. Истината е, че берем гайлето на отдавна свирен мач. За мен този проект и целият конгломерат около търговския център се развива последователно като мащабен строителен проект, монолитно подкрепян от местната власт назад в годините. Спирка на метрото в частен търговски обект, парцели с неограничен кинт и довеждащи булеварди - всичко сочи към материален и инвеститорски интерес, който на всичкото отгоре, е парафиран и със съдебни решения. Моето лично мнение - този обект и това градоустройство ще превърне карето в ад. То е ад и сега. Тук визирам и теренът при "Хенрих Ибсен" и "Емилиян Станев", където районът възрази успешно срещу изграждане на друг мастодонт, с РЗП над 30 хил. кв. м. Така че, колкото по-малко се политизира темата, толкова по-добре. Уважавам частната инициатива, но съм на пост за да защитавам публичния интерес. Разговорът по темата трябва да е експертен и да се даде отговор на един прост въпрос - ще доведе ли до ползи този (или аналогичен) проект за жителите на нашия град, или не", написа Божилов във Facebook.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Драма на сцената: Коронясаха грешна участничка на „Мис Вселена Хаити 2026“

Драма на сцената: Коронясаха грешна участничка на „Мис Вселена Хаити 2026“

Любопитно Преди 8 минути

Пълна бъркотия беляза националния конкурс „Мис Вселена Хаити 2026“, след като организаторите обявиха грешна победителка на сцената. Поради човешка грешка титлата бе отнета от първоначално коронясаната подгласничка и присъдена на Татенда Жозефина Рамо

Трогателен момент в Киев: Зеленски получи неочакван подарък от американска боксова легенда

Трогателен момент в Киев: Зеленски получи неочакван подарък от американска боксова легенда

Любопитно Преди 9 минути

В неочаквана среща в Киев бившият американски боксьор Терънс Кроуфорд подари на Володимир Зеленски 3-месечно кученце. Малката Фрея носят символично име и история, свързана с оцеляването по време на руската обсада на град Буча

Слави Ангелов

Слави Ангелов: Къро и Таки превзеха първо подземния свят, а след това и държавата

България Преди 34 минути

Журналистът заяви, че босовете от 90-те години изглеждат като „бойскаути“ на фона на модела, управлявал през последните две десетилетия

Военни дронове по Черноморието: Има ли риск за корабите и хората

Военни дронове по Черноморието: Има ли риск за корабите и хората

България Преди 38 минути

Безпилотни апарати бяха намерени край Варна, Царево и Поморие. Експерт предупреждава за повишен риск по крайбрежието

В писмо до ООН: Иран определи санкциите на САЩ като „икономически тероризъм“

В писмо до ООН: Иран определи санкциите на САЩ като „икономически тероризъм“

Свят Преди 44 минути

Иранският външен министър Абас Арагчи посочва в писмото, че Вашингтон се опитва да прекъсне законните икономически връзки на Ислямската република с други страни, след като не е успял да постигне целите си по военен път

„Банкя” подкрепя кампанията „Мисия храна” на Българската хранителна банка

„Банкя” подкрепя кампанията „Мисия храна” на Българската хранителна банка

Любопитно Преди 50 минути

Партньорството стартира с дарение на минерална вода за доброволци и хора, засегнати от кризисни ситуации и природни бедствия

„Самолети на Страшния съд“ над САЩ след тайна визита на шефа на ЦРУ в Москва

„Самолети на Страшния съд“ над САЩ след тайна визита на шефа на ЦРУ в Москва

Свят Преди 54 минути

E-6B Mercury, известен с обозначението си „Take Charge And Move Out“ (Поеми командването и се премести), служи като ключова комуникационна връзка между националните командни органи на САЩ и балистичните подводници на Военноморските сили

„Отговорът ни ще бъде незабавен“: Северна Корея с гняв срещу САЩ заради ракетите за Сеул

„Отговорът ни ще бъде незабавен“: Северна Корея с гняв срещу САЩ заради ракетите за Сеул

Свят Преди 57 минути

Пхенян реагира гневно на решението на Вашингтон да продаде ракети „Сайдуайндър“ за 125 млн. долара на Южна Корея. Външното министерство на Северна Корея предупреди, че ще даде „твърд и незабавен отговор“ на враждебните действия на САЩ

<p>Планът за използването на замразените руски активи за Украйна отново е на дневен ред в ЕС</p>

FT: Планът за използването на замразените руски активи за Украйна отново е на дневен ред в ЕС

Свят Преди 58 минути

Инициативата идва на фона на опасенията, че Киев може да се изправи пред нов недостиг на западна финансова и военна подкрепа

Раду Шуляк

Раду Шуляк: Битките в сезона на шампионите на “Игри на волята” ще са повече от зрелищни

Любопитно Преди 1 час

Раду Шуляк ще се присъедини към сезона на шампионите, като част от новия състезателен елемент в предаването, поставящ легендарни бойци от историята на формата в отбори по двойки

Колумбия изолира най-опасните си затворници на кораби в открито море

Колумбия изолира най-опасните си затворници на кораби в открито море

Свят Преди 1 час

Проектът е част от по-широките планове на новия президент Абелардо де ла Есприеля за безкомпромисна борба срещу въоръжените групировки и организациите, свързани с наркотрафика

Напрежение след антракса в Ловешко: Син на фермер опита да прегази журналисти

Напрежение след антракса в Ловешко: Син на фермер опита да прегази журналисти

България Преди 1 час

Според местните жители семейството отдавна е известно в селото с проявите си на агресия

Meta ще плати до 18 млрд. долара, за да пази децата

Meta ще плати до 18 млрд. долара, за да пази децата

Технологии Преди 2 часа

Социалната мрежа е постигнала споразумение с главните прокурори на 52 американски щата и територии, с което въвежда нови мерки за защита на деца и тийнейджъри от вредните влияние на платформите и призова основните си конкуренти да се включат

<p>Ремонт на детска градина в &bdquo;Младост&ldquo; се точи вече година, родители настояват за отговори</p>

Ремонт на детска градина в столичния квартал „Младост“ се точи вече година, родители настояват за отговори

България Преди 2 часа

Около 200 деца са разпределени в други детски градини, а някои от тях са били местени неколкократно заради продължаващия ремонт