Междинният доклад на ЕК: Съдебната система пак на мушка
Междинният доклад на ЕК: Съдебната система пак на мушка   
Източник: БГНЕС
Сб бостите в съдебната ни система ще са акценти в следващия междинен доклад на Европейската комисия за правосъдието и вътрешните работи у нас, съобщи БНР.

Работата по него е във финална фаза и се очаква той да бъде одобрен и представен в началото на следващата седмица. Готовият проект е предоставен за съгласуване на властите в София.

Докладът е междинен и технически и не съдържа оценки и политически заключения от типа, че реформата в съдебната система остава главно предизвикателство пред България, но този извод се налага от почти всяка от общо осемте страници на документа, коментира БНР.

ЕК иска от България по-решителни действия по препоръките за съдебна реформа, отправени през юли м.г., както и по-ефективно прилагане на Закона за съдебната власт.

В доклада се говори и за това, че ключови назначения, извършени от Висшия съдебен съвет (ВСС), предизвикват загриженост от гледна точка на прозрачността и обективността, въпреки че конкретните случаи не са поименно споменати.

Тревога предивикват също корупцията в съдебната система, оставките във ВСС и дейността и отговорностите на етичната комисия към него.

ЕК все още очаква резултати и по дела за нередности и измами с пари от еврофондовете.

Не са направени поисканите в юлския доклад анализи на съдебната и следствена практика по редица дела за организирана престъпност и корупция, пише още в проектодоклада.

Иначе в документа е отчетено, че Специализирания наказателен съд и прокуратура вече работят, че Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси е взела първите си решения, че има известни резултати в отнемането на незаконно придобито имущество, както обаче и че новият Закон за конфискация все още предстои да бъде приет.

По отношение на президентските и местни избори е отбелязано, че има твърдения за изборни измами, които се разследват от прокуратурата. Бележка под линия препраща към доклада на наблюдателите от Организация на сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

Отново, вече в трети пореден доклад, има препратка и към препоръките на групата страни за борба с корупцията към Съвета на Европа ГРЕКО, която още през есента на 2010 г. поиска законови промени за ограничаване на злоупотребите и корупцията при финансирането на политически партии и изборни кампании у нас.

В доклада засега не се споменават цитираните през юли проблеми с нормативната уредба и практиката по възлагане на обществени поръчки, нито случаите с подслушани разговори на премиера и други високопоставени държавници.

Всичко изброено дотук все пак подлежи на промени, защото и София има думата по текста, подготвен от експертите в Брюксел. Работата по него ще продължи и през почивните дни. Самата ЕК също си запазва правото да дописва текста до последно.

Целта е той да бъде одобрен с писмена процедура и да бъде представен още в първите дни на идната седмица, най-вероятно във вторник.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
17-годишен е задържан за изнасилване на жена край Айфеловата кула

17-годишен е задържан за изнасилване на жена край Айфеловата кула

Свят Преди 10 минути

Инцидентът е станал около 2:40 ч. сутринта край парка "Шан дьо Марс"

,

Масови съкращения: Германската автоиндустрия е в тежка криза

Свят Преди 28 минути

Германската автомобилна индустрия масово съкращава работници и служители заради кризата в бранша

МОН обяви кога ще са ученическите ваканции през новата година

МОН обяви кога ще са ученическите ваканции през новата година

България Преди 1 час

Учениците ще имат есенна, коледна, междусрочна и пролетна ваканция

Снимката е илюстративна

Осиротяло мече, обгрижвано от хора, облечени като мечки

Любопитно Преди 1 час

Целта е евентуално малкото да бъде пуснато обратно в дивата природа

Котел обяви тридневен траур в памет на двамата младежи, загинали в катастрофа днес

Котел обяви тридневен траур в памет на двамата младежи, загинали в катастрофа днес

България Преди 1 час

При произшествието на място са починали момиче на 17 години и момче на 20 години рано сутринта

<p><strong>Смърт</strong> и <strong>опустошения</strong> в Индия след проливните дъждове (СНИМКИ)</p>

Най-малко 30 загинали след причинено от проливни дъждове свлачище в Индия

Свят Преди 1 час

Операциите по издирване и спасяване на оцелели продължават

<p>Медицинска сестра рискува живота си, за да ваксинира бебе (ВИДЕО)</p>

Медицинска сестра прекоси буйна река, за да ваксинира новородено бебе (ВИДЕО)

Свят Преди 1 час

„Графикът за имунизация на бебето изискваше незабавно внимание. Нищо друго не ми минаваше през ума"

Президентът Румен Радев пристигна на посещение в Германия

Президентът Румен Радев пристигна на посещение в Германия

Свят Преди 2 часа

Държавният глава ще участва в откриването на нов, високотехнологичен завод на германския концерн "Райнметал"

Инспектори от МААЕ се върнаха в Иран

Инспектори от МААЕ се върнаха в Иран

Свят Преди 2 часа

Това е първият екип, който се връща там след прекратяването в началото на юли от Техеран на сътрудничеството с ООН

.

Най-великата шега, правена някога в Космоса

Любопитно Преди 2 часа

Животът в Космоса никога не е скучен, но със сигурност може да бъде малко сериозен

Нетаняху призна геноцида над арменците в Османската империя

Нетаняху призна геноцида над арменците в Османската империя

Свят Преди 2 часа

Той направи това в подкаста на журналиста Патрик Бет-Давид

Крис Дженър сподели за новия си фейслифт: "Може да бъде вдъхновяващо"

Крис Дженър сподели за новия си фейслифт: "Може да бъде вдъхновяващо"

Любопитно Преди 2 часа

„Имах фейслифт преди около 15 години, така че беше време за поддръжка“

Увеличават бюджета на Министерството на енергетиката с 1,5 млрд. лева

Увеличават бюджета на Министерството на енергетиката с 1,5 млрд. лева

България Преди 2 часа

Средства ще послужат за увеличение на капитала на Българския енергиен холдинг (БЕХ)

Край на статичния гейминг

Край на статичния гейминг

Технологии Преди 2 часа

Rexona и П.Е.Ш.О. превъртат играта

<p>Тръмп насочи военни кораби към Венецуела заради картел</p>

Тръмп погна Картела на слънцата - американски бойни кораби се насочват към Венецуела

Свят Преди 2 часа

Венецуела изпраща войски към границата с Колумбия за борба с наркотрафика на фона на засилващия се натиск от САЩ