В сряда парламентът ще гласува мораториум върху проучването и добива на шистов газ.
Това заяви заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов, след извънредно заседание по този повод на комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм, което продължи близо 4 часа.
В комисията бяха внесени за разглеждане общо три предложения за мораториум - от "Коалиция за България", от "Атака" и от РЗС.
Предложението на "Коалиция за България" - за приемане на закон, който забранява добива и проучването на шистов газ, и това на "Атака" - също за налагане на мораториум, бяха отхвърлени.
Николов посочи, че текстовете от предложението на Яне Янев най-много се доближават до вижданията на ГЕРБ за налагане на мораториум.
Срокът на мораториума, предложен от бившите депутати от РЗС, е шест месеца.
Все още обаче не е уточнено какъв ще бъде срокът на действие на забраната
Можем да се обединим около варианта на РЗС или да запишем, че
мораториумът ще е валиден, докато не се направят промени в законодателството, изискващи ОВОС при проучванията и добива на шистов газ,
каза по-рано днес Николов. Вярваме на нашите министри и ги подкрепяме, но има пропуски в законодателството за добива на шистов газ и те трябва да бъдат коригирани, заяви преди заседанието Валентин Николов.
Няма две мнения, че ако имаме безопасен метод за местен добив на газ, който може да разнообрази източниците и да намали цените, то той трябва да се използва, но ако има пропуски в законодателството, които не позволяват да се защити околната среда, то трябва да се наложи мораториум, изложи позицията на ГЕРБ Николов.
Представителите на еколозите и неправителствените организации излязоха от заседанието и обявиха, че са излъгани
и протестите срещу проучването и добива за шистов газ продължават, предаде "Фокус".
Трайков: Приетият документ е пълен с вътрешни противоречия
Приетият текст за налагане на мораториум беше предложен от противниците на всякакви проучвания за шистов газ, коментира след заседанието на парламентарната комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм ресорният министър Трайчо Трайков.
Министърът присъства до края на близо четиричасовото заседание на комисията, на което се обсъждаха различните варианти за забрана на метода "хидравлично разбиване на скали за проучване и добив на шистов газ".
Приетият документ е изпълнен с вътрешни противоречия, но волята на народните представители беше да бъде придвижен максимално бързо към пленарната зала, така както партия ГЕРБ е поела ангажимент към представители на протестиращите, каза Трайков.
Според него самите вносители на проекта не са знаели какво гласуват и затова трябва да се подготвят по-експертно за гласуването в пленарната зала.
Министър Трайков коментира, че ОВОС е възможно най-сложната и пълна процедура за оценка на въздействието на дадена технология върху околната среда и според него прилагането й ще даде достатъчно гаранции за опазване на природата.
Ако народните представители решат, че това не е достатъчно, ще се мисли за промяна в Закона за подземните богатства, каза Трайков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!