Правителството, синдикатите и работодателите и днес не се разбраха за ползването на платения отпуск от минали години и за плащането на болничните.
В началото на седмицата министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов каза, че решение по тези въпроси Министерския съвет трябва да вземе на заседанието си на 28 април.
На днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество е обсъждан вариант за
удължаване на срока за използване на стар платен отпуск до края на 2011 г.
Вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков съобщи, че се обсъжда предложение първият ден от болничен да е за сметка на работника, следващите два дни да се плащат по 80% от работодателя.
Работодателите са предложили и алтернативен вариант - първите три дни да са за тяхна сметка, но да се плащат по 50% от полагащото се възнаграждение.
На пръв поглед при този вариант изглежда, че няма ден, който да е за сметка на работника, но като умножим три дни по 50%, това прави 150%, а при първият вариант са два дни по 80%, т.е. 160%, посочи синдикалистът.
И в двата случая работникът ще е еднакво ощетен, затова предложението не бе прието, коментира Ненков.
Вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов отново напомни позицията на синдикатите, че доходът на работниците не трябва да бъде намаляван при ползването на болнични. При 10% разбойници, ние квалифицираме всички като такива, коментира той.
Запитан дали смята, че на следващото си заседание Министерският съвет ще приеме последното предложение - за
плащане на 50% от възнаграждението за първите три дни на болничния,
Манолов каза, че му се иска да не е така, но не е оптимистично настроен.
Председателят на БСК Божидар Данев коментира, че камарата приема предложението за плащане от работодателите на първите три дни от болничните с 50%, но допълни, че трябва да има два публични регистъра.
Единият публичен регистър трябва да е за всички болнични, издадени от всички лични лекари, а вторият - за броя и размера на болничните, съотнесени към заетите във всяко предприятие.
Ние смятаме, че всеки трябва да поеме своята част от негативите на кризата - бизнесът, осигурените и НОИ, тъй като в момента е ясно, че в периода на криза има бум на болничните, каза Данев.
Оттласнахме се от "мъртвата точка" по отношение на натрупания платен годишен отпуск, всички се съгласихме, че използването му не може да стане до края на тази година и очевидно срокът ще трябва да бъде удължен, коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа".
Според него очертаваща се възможност е удължаване на срока с една година, но трябва да бъде направен анализ. Като добър вариант той определи обсъжданото ограничение да не могат да се прехвърлят повече от 10 дни от платения годишен отпуск за следващата година.
Нашето виждане е да бъдат преразгледани размерите на отпуските, особено в институциите на бюджетна издръжка, тай като има случаи, в които платеният годишен отпуск е 60 дни, посочи председателят на БСК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!