Н. Младенов: Имаше натиск да не обявяваме резултатите
Министърът на външните работи Николай Младенов на пресконференцията след КСНС   
Източник: БГНЕС
Но ой не е оказвал натиск на България, за да излезе с конкретно становище от разследането за атентата на летище Сарафово.

Това каза в ефира на БНТ външният министър Никиолай Младенов.

"Никой никога в нито един момент не е оказвал натиск върху България да излезе с резултати от собственото си разследване. Трябва да имаме малко повече уважение към собствената си държава и институции, когато се вземат решения. Отговорността, която имаме, се споделя с всички съюзници."

"Натискът беше по-скоро отвън да не се излиза с това изявление, с това решение.

За съжаление той дойде от среди в България", добави министърът.

Той беше категоричен, че ако страната ни е нямала достатъчно аргументи да заяви, че следите на взрива водят до военното крило на "Хизбула", нямаше да го направи.

За значението на формулировката "обосновано предположение" Младенов обясни, че на този етап разследването потвърждава, че имаме достатъчно основания да смятаме, че атентатът е организиран, вдъхновен от хора, които са част от военното крило на "Хизбула".

Той подчерта подкрепата на изявленията от вчера от нашите съюзници.

Властите в Ливан нямат интерес тяхната страна да генерира несигурност, добави министърът. Посланието, че ще запазят сигурността на европейските и българските граждани, е най-важното от вчерашния ден, добави Младенов по повод изявлението на министър-председателя на Ливан от вчера.

По повод коментарите от БСП и "Атака", че назоваването на "Хизбула" е под политически натиск Николай Младенов заяви, че това е разочароващо политическо говорене.

Според министъра парадигмата, че някой те натиска или ти натискаш някого, съществува само в съзнанието на българските социалисти и "Атака". Премълчаването на истината няма да те направи по-силен, ще те направи по-слаб, добави Николай Младенов.

"Заключенията на разследването бяха представени пред КСНС. Следваше от опозицията да кажат: 'Да, това са заключенията' и всички да кажем: 'Да, заставаме зад тези заключения'. Това би трябвало да бъде зрялата реакция, но ни трябва може би повече време", коментира министърът.

За твърденията на Синята коалиция, че докладът му е "повърхностен", Младенов заяви: "Няма да влизам в дебат с тях".

"Сигурен съм, че има достатъчно сили в Ливан, които искат тя да се отърси от оковите на това впечатление, че е страна, която генерира несигурност.

Много силни са в момента и настроенията и желанието на нормалните хора в света, за да бъдат прекратени за в бъдеще подобен тип заплахи", каза Николай Младенов.

Прекалено фантастичен сценарий, който няма връзка с реалността, така министърът описа мненията, че България може да бъде въвлечена в сложен геополитически сценарий и дори война

Не сме сила, но не сме и безгласна буква на световната карта, посочи той и се аргументира с членството ни в НАТО и ЕС.

"Ако бяхме скрили това, което вчера беше представено пред КСНС,

ако се бяхме поддали на изкушението да замълчим, тогава заплахата за националната ни сигурност става по-голяма.

Похвалите, които дойдоха към България, говорят най-ясно за това кои са нашите съюзници. Доверието, което отвън има към България, е по-голямо от това, което ние имаме вътре един към друг", смята министър Младенов.

Политическата част на тази организация в момента е в правителството на Ливан.

"Хизбула" е много сложна организация, но когато говорим за политическо представителство, за легитимно участие в нормалния политически живот, никой не поставя това под въпрос, посочи той. Когато говорим за актове на тероризъм обаче, тогава трябва това да бъде поставено под въпрос", добави Младенов.

"Ще сътрудничим с ливанските власти, с всички съюзници, за да довършим докрай този процес. Ще предприемем общи мерки, общи действия. Оттук нататък започваме тази дискусия, но ние не сме сами, не сме в изолация или трудна позиция. Имаме много ясни данни, които ще представим след вчерашното заседание на всички колеги в ЕС", каза Николай Младенов.

Няма държава в ЕС, която може да си позволи да не се вълнува от проблема с тероризма, продължи той.

"Има различни аргументи, тези, политически ситуации, които трябва да се вземат предвид, но решенията ще бъдат взети на ниво 27 в ЕС. Всички ще бъде единни, за да се предпазим от подобни атаки в бъдеще", каза Младенов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Прокуратурата иска постоянен арест за шофьора на тира, причинил тежката катастрофа на „Тракия“

България Преди 10 минути

Илиев е обвинен, че по непредпазливост е причинил смъртта на един човек и средни телесни повреди на двама от пътуващите в ударените автомобили

,

Отбелязваме 35 години от приемането на Конституцията на Република България

България Преди 1 час

Върховният закон, който утвърди принципите на правовия ред, разделението на властите и защитата на основните права и свободи на гражданите

Борисов: Само общ кандидат на десницата може да спечели президентските избори

Борисов: Само общ кандидат на десницата може да спечели президентските избори

България Преди 2 часа

Лидерът на ГЕРБ заяви, че разделението между партиите от център-дясно ще ги лиши от шанс за победа и повтори, че формацията няма да подкрепи проектобюджета в сегашния му вид

Заради завишени нива на арсен: Забраниха за пиене чешмяната вода в няколко села в Монтанско

Заради завишени нива на арсен: Забраниха за пиене чешмяната вода в няколко села в Монтанско

България Преди 3 часа

Пробите показват почти двойно по-висока концентрация от допустимата

Червен килим под земята: Как легендарен хотел посрещал президенти тайно

Червен килим под земята: Как легендарен хотел посрещал президенти тайно

Любопитно Преди 3 часа

Под легендарния хотел „Уолдорф Астория“ се намира малко известният Track 61 – подземен железопътен коловоз, използван през годините от президенти, генерали и други високопоставени гости

МВР с масови проверки: Санкционираха 32-ма шофьори на камиони в София само за ден

МВР с масови проверки: Санкционираха 32-ма шофьори на камиони в София само за ден

България Преди 3 часа

Нарушенията са различни – от използване на телефон зад волана до нередовни документи и опасно техническо състояние на тежкотоварните автомобили

Русия с нова масирана атака срещу Украйна, има жертви и ранени

Русия с нова масирана атака срещу Украйна, има жертви и ранени

Свят Преди 4 часа

При ударите са избухнали пожари и са нанесени щети по инфраструктурата в няколко украински града

Всяка помощ е надежда: 2-годишо дете се нуждае от средства за лечение на рядко генетично заболяване

Всяка помощ е надежда: 2-годишо дете се нуждае от средства за лечение на рядко генетично заболяване

България Преди 5 часа

Момиченцето от Варна е диагностицирано с рядката метахроматична левкодистрофия, а семейството му събира средства за спешно лечение в чужбина

Сватба с 1300 гости в училищен двор вдигна Видин на крак, започнаха проверки

Сватба с 1300 гости в училищен двор вдигна Видин на крак, започнаха проверки

България Преди 5 часа

Жители на различни части на града са подали множество сигнали на телефон 112 за силен шум

<p>AI ще направи Windows много по-сигурен</p>

Изкуственият интелект ще направи актуализациите на Windows много по-сигурни

Технологии Преди 6 часа

Microsoft подготвя значителна промяна в начина, по който открива и коригира проблеми в сигурността на операционната система, като ще разчита на умни технологии да ускорят и оптимизират процеса с минимални усилия от страна на потребителите

<p>Земеделци блокираха границата с Гърция: Искат свободен достъп за камиони през Ивайловград</p>

Протест на земеделци затвори граничния преход "Ивайловград – Кипринос"

България Преди 6 часа

Пътят беше блокиран с тежка земеделска техника около 9:30 часа тази сутрин

Енчо Керязов с големи планове за спорта: Нов стадион, повече пари и край на старите проблеми

Енчо Керязов с големи планове за спорта: Нов стадион, повече пари и край на старите проблеми

България Преди 6 часа

Спортният министър заяви, че бюджетът на ведомството е недостатъчен, разкри, че продължават проверки за злоупотреби, и коментира бъдещето на стадион „Васил Левски“ и базата „Червено знаме“

Кристиан Костов: Бях на крачка да се откажа от музиката, войната промени живота ми

Кристиан Костов: Бях на крачка да се откажа от музиката, войната промени живота ми

Любопитно Преди 6 часа

Изпълнителят разказва за цената на успеха, натиска в музикалната индустрия, отношенията с Русия, „Евровизия“ и защо четири години е сам

<p>Богатството на Тръмп: Mами ли президентът на САЩ&nbsp;избирателите си?</p>

Тръмп е увеличил богатството си с милиарди като президент. Експерт: Възникват сериозни въпроси за конфликт на интереси

Свят Преди 7 часа

Според анализи приходите на Доналд Тръмп рязко са нараснали по време на втория му мандат, а криптобизнесът му поражда дебат за етиката, законността и възможните разследвания

Изображението е илюстративно

Изненадващо откритие: На планета с вечен ден и вечна нощ може да съществува живот

Любопитно Преди 7 часа

Учени установиха, че дори екстремно горещите и замръзнали светове може да крият обитаеми зони благодарение на процеси дълбоко под повърхността