Костов: Коалиция с ГЕРБ според решението за "Белене"
Иван Костов   
Източник: Гергана Костадинова, БГНЕС
Лд дерът на ДСБ Иван Костов каза днес, че за евентуална бъдеща коалиция на ДСБ с ГЕРБ има огромно значение ще има дали премиерът Бойко Борисов ще покаже истинската си привързаност към евроатлантическата кауза с решението за АЕЦ "Белене".

Пред Би Ти Ви Костов каза, че много актуални и днес са аргументите на

решението на Министерския съвет на Димитър Попов


от 28 август1991 г., с което се спира изграждането на АЕЦ "Белене" и се отрежда да се проучи дали да не стане площадка за изграждане на паро-газова централа.

"Решението беше взето по мое предложение по макроикономически аргументи. Вижте колко са актуални аргументите и днес. Първо, ще има спад на консумацията на електроенергия. Второ, страната няма финансови възможности да инвестира в изграждането на този проект.

Трето, предвид фалита, който беше обявил Андрей Луканов, нямаше и как да се изгради "Белене", посочи Костов.

По думите му тези аргументи продължават да са в сила и днес. България продължава да произвежда повече електроенергия на глава от населението, отколкото Италия. И сега не можем да вземем кредит, защото

проектът "Белене" е изключително скъп и ще натовари външния дълг на страната
.

Костов е убеден, че не можем да разчитаме, че ще изпълним европейските стандарти за ядрена безопасност, ако изградим проектна компания само с руснаците.

Делян Добрев каза нещо много важно: всяка инвестиция в сферата на икономия на енергийни разходи има огромна възвращаемост. Това значи, че един от секторите, в които най-ефективно се възвръщат вложените пари, са тези, които икономисват електроенергия. Това значи саниране, изолиране, сменяне дограмите на всички обществени заведения - болници, училища, саниране на домовете, отбеляза бившият премиер.

За 19 г. няма да може да се възвърне направеният разход за АЕЦ "Белене",

който ще бъде 27 млрд. лева заедно с лихвите, обясни Костов.

За разговора на Борисов и Путин, Костов посочи, че има три варианта за какво са се договорили.

"Единият е да се продължи срокът, който позагуби шансовете си. Остават два варианта - единият е господин Борисов да е казал "Да" на решението на МС на Сакскобургготски за започване строителството на АЕЦ "Белене"от 2002 г., което без аргументи е взето с много висящи въпроси. Министри в кабинета тогава са Меглена Кунева и Даниел Вълчев, участвали във вземането на това решение на МС. Напомням го това, защото искам да дам възможност на хората сами да преценят

откога е дяснополитическата и евроатлантическата ориентация на Кунева
...

Признатата грешка означава невъзможност на други да я повторят. Ще се създаде възможност на Борисов да каже "Не" на това решение от 2002 г. и "Да" на решението от 1991 г. и ще му се даде възможност да излезе на една политическа позиция", коментира Костов.

За напрежението в ОЦК Кърджали и "Горубсо-Мадан", Костов коментира, че не приема обвиненията в престъпен начин на извършване на приватизация.

"Кремиковци" беше фалирал, беше с огромни задължения, този който го купи - Валентин Захариев, го пое с гигантски задължения. Той не го взе за един лев, но и с покриването на задълженията. Иначе трябваше да бъдат ликвидирани тези предприятия като "Кремиковци", ОЦЗ, "Горубсо" и още 70 предприятия, които бяха обявени в несъстоятелност", добави Костов.

"ОЦЗ беше препродаден от собственика Цветелина Бориславова на Захариев. Борисов тогава като главен секретар си спомням се появи някъде по кадрите на това препродаване, отбеляза Костов.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Путин подари четири амурски тигъра на Казахстан

Путин подари четири амурски тигъра на Казахстан

Свят Преди 6 минути

Животните ще помогнат за възстановяването на популацията на тигрите в Централна Азия.

<p>Метъл легендата Брус Дикинсън от Iron Maiden: Желая ви хубав живот, вие го заслужавате</p>

Метъл легендите Iron Maiden направиха епично шоу в София

България Преди 15 минути

Легендарната група изнесе грандиозен концерт в София от юбилейното турне Run For Your Lives

<p>Жертва, ранени и изчезнали: Какво знаем за взрива в завод в САЩ (ОБЗОР)</p>

Девет души са ранени след взривa в завод в САЩ

Свят Преди 1 час

Екипи продължават издирването на оцелели след експлозията в град Лонгвю

10 златни правила за сваляне на високото кръвно без лекарства

10 златни правила за сваляне на високото кръвно без лекарства

Любопитно Преди 2 часа

Високото кръвно налягане уврежда съдовете и увеличава риска от инфаркт или инсулт. Известният диетолог проф. Олег Швец разкрива 10 златни правила как да овладеем хипертонията и да подобрим здравето си, без да посягаме към тежките лекарства

Снимката е илюстративна

Библейска катастрофа или вулканичен хаос? Древни дървета и търсене на Ноевия ковчег разделиха учените

Любопитно Преди 2 часа

Докато фосилите в САЩ възродиха спора за Всемирния потоп, георадари в Турция засякоха 164-метрово лодковидно образувание, съвпадащо с библейските размери

,

42 правила за вечна младост: Безплатните съвети на милионера Брайън Джонсън

Любопитно Преди 2 часа

Джонсън е харчил над 2 милиона долара годишно за радикални медицински процедури

,

БезГранично: Бизнес в Люксембург – как джуджето на Европа се превърна в гигант за предприемачи

БезГранично Преди 2 часа

От „данъчен рай“ до технологичен хъб и космическа сила: Ръководство за българския бизнес, който търси глобален трамплин, сигурност и милиардни капитали

,

Обрат във времето: До 34° днес, но вижте откога започват градушки

България Преди 2 часа

Температурите днес ще достигнат 34 градуса, в София – около 28°

Шойгу предупреди Беларус за атака от НАТО

Шойгу предупреди Беларус за атака от НАТО

Свят Преди 9 часа

Западните страни, според него, "не крият агресивните си планове по отношение на Русия и Беларус"

Авария в завод за целулоза в щата Вашингтон, има ранени

Авария в завод за целулоза в щата Вашингтон, има ранени

Свят Преди 9 часа

Предполага се, че става въпрос за експлозия на резервоар с опасна течност

Иран пусна интернета

Иран пусна интернета

Свят Преди 10 часа

Данните в реално време показват частично възстановяване

Тръмп свиква извънредно заседание на кабинета си заради Иран

Тръмп свиква извънредно заседание на кабинета си заради Иран

Свят Преди 13 часа

Срещата ще се проведе в усамотена резиденция в планините на щата Мериленд

Русия заплаши Украйна с ядрен удар

Русия заплаши Украйна с ядрен удар

Свят Преди 13 часа

Володин: Това може да ни накара да използваме оръжие, което да не остави следа от никого

Рекордно топло в Англия, четири деца се удавиха

Рекордно топло в Англия, четири деца се удавиха

Свят Преди 13 часа

Новият рекорд надмина предишния, поставен само ден по-рано

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира Европа

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира Европа

Свят Преди 13 часа

Президентът на Европейската комисия обеща засилени усилия за справяне със заплахата