Ако управляващото мнозинство окончателно приеме в пленарна зала текстовете за майчиния език в законопроекта за предучилищното и училищното образование, ДПС ще оттегли представителите си от парламентарната комисия по образование.
Това заяви зам.-председателят на ДПС Лютви Местан на пресконференция днес.
Той определи приетите от комисията текстове като дискриминационни и посочи, че така ще отпаднат законовите гаранции за изучаването на майчин език.
Решаването на проблема ще зависи от личната воля и благоволението на образователния министър, коментира Местан.
Според него е обидно, че в предложението на мнозинството майчиният език се поставя в един ред с хореографията.
Според него не е достатъчна декларацията на министър Сергей Игнатов, че няма да намали часовете.
Сергей Игнатов е министър до време, ако следващият министър реши, че три часа са много и е достатъчен само един час, това негово решение ще бъде законно, но дискриминационно, опасява се Местан.
Затова ДПС настоява мнозинството да преосмисли позицията си.
Според Местан броят на изучаващите майчин език деца е намалял за последните 10 години от 57 хиляди на 10 хиляди и причината е в лошата организация.
ДПС иска да бъдат върнати инспекторите по турски език в инспекторатите, да има законова гаранция за брой часове на седмица и стандарт за учебно съдържание по майчин език, какъвто в момента липсва.
Лютви Местан предложи да се запише текст, че майчиният език се изучава задължително по 4 часа седмично. От ДПС определиха като "скандален" основния мотив, с който е било отхвърлено тяхното предложение, "защото в България нямало малцинства". Министър на България, страна-членка на ЕС, отхвърля или отрича съществуването на малцинства – това е тотално дискриминационно и то поражда и дискриминационните текстове в закона, заяви Местан.
Той не изключи евентуалното окончателно приемане на предложенията на мнозинството да отключи протести.
"Няма посегателство върху изконни права, което да не среща съпротива, да не отключва форма на недоволство. Ние като политическа сила нито ги организираме, нито ги провокираме, но ние не можем да не подкрепим тези протести когато те са резултат от дискриминационно политическо решение на властта", каза Лютви Местан и добави, че те не могат да "гадаят какви биха били формите на протест".
Министърът на образованието Сергей Игнатов заяви в понеделник, по повод искане на ДПС, че не е възможно майчиният език да се изучава задължително в училище.
Ако изучаването на предмета стане задължително, откъде ще намерим преподаватели за майчиния език на различните общности в страната, попита Игнатов. Той определи намерението на ДПС "като чисто политическо и предизборно, и добави, че няма нищо общо с материята на закона".
Намерението на ДПС си е тяхно лично, те ще загубят от това, защото няма да могат да защитават интересите на своите избиратели при обсъждането на закона, коментира Сергей Игнатов.
По думите му интересът на избирателите на ДПС е да се постигнат добри решения за защитените и за средищните училища в страната.
И след приемането на новия закон за училищното образование майчиният език ще продължи да се изучава, както сега - по три-четири часа седмично, като свободноизбираема и задължителноизбираема подготовка, увери образователният
министър.
Сергей Игнатов обясни, че в законопроекта за училищното образование в един параграф са поставени майчиният език и хореографията, защото само за тези два предмета учебните програми се утвърждават от министъра на образованието, а по останалите предмети - от директорите на училищата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!