Министърът на финансите Симеон Дянков коментира днес, че не е редно депутатите да имат по-големи приходи от министър-председателя и министрите.
Според него трябва да се преразгледа моделът на заплащане на народните представители.
Дянков каза, че депутатите получават законно допълнителни средства към заплатите и парламентът може да помисли за промяна в закона, както и в правилника на Народното събрание с цел тези допълнителни възнаграждения да се облагат с данъци.
"Според мен не е редно депутатите да получават повече, примерно от министър-председателя, както в момента се случва.
Трябва да има някакво градиране на това колко работиш, какви са ти правомощията, колко са ти задачите и смятам, че един министър-председател, министър на финансите, министър на екологията, който и да е министър, има доста повече отговорности от средния депутат.
Не само това. Просто трябва да се разгледа като цяло модела на заплащане", каза Дянков.
От 1998 г. народните представители получават основна месечна заплата, равна на три средни за обществения сектор месечни възнаграждения. Освен това те получават добавки и за участието си в комисии, представителни.
Преди година председателят на парламента Цецка Цачева каза, че нейната месечна заплата е 3576 лв., а на народен представител - 2307 лв.
Моята заплата е таванът за държавните служители, другото е нахално, каза премиерът Бойко Борисов през април т.г. в коментара си по повод високите възнаграждения в Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. По думите му тогава тройните и четворни заплати и бонуси трябва да бъдат спрени.
Борисов е обявявал публично, че получава малко над 3 хил. лева заплата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!