Депутатите приеха единодушно промените в бюджета на НЗОК на първо четене
Източник: БГНЕС

П арламентът подкрепи единодушно на първо четене актуализацията на бюджета на Националната здравна каса за 2014 г.

Проектозаконът бе приет със 184 гласа "за", един въздържал се. Гласове "против" нямаше.

"За" гласуваха 90 народни представители от ГЕРБ, 64 - от "Коалиция за България' и 28 от ДПС. Единственият въздържал се е депутат от "Коалиция за България",

Дебатите по проектозакона се фокусираха около закъснялата здравна реформа.

Няма невинни, големият проблем са болничната помощ и парите за лекарства, подчертаха и управляващи, и опозиция, като взаимно се обвиниха, че не са направили нищо, за да се промени системата.

Парламентът заседава извънредно, като в дневния ред са включени две точки - актуализация на бюджета на Здравната каса и актуализация на Закона за държавния бюджет за 2014 г.

От парламентарната група на "Коалиция за България" вече обявиха, че няма да подкрепят актуализацията на държавния бюджет, а само тази на бюджета на НЗОК. От ДПС и ГЕРБ миналата седмица обявиха готовност да подкрепят и двете актуализации.

С актуализацията на бюджета на НЗОК към нейния бюджет за годината ще бъдат добавени допълнителни 225 млн. лв., въпреки че според разчетите на Здравната каса се очаква недостиг на 328 млн. лв.към 31 декември за заплащане на болнична помощ.

Трябва да подкрепим усилията на членовете на НЗОК и на правителството да има повече средства в бюджета за здраве и те да обезпечат нормалното функциониране на здравната система, каза народният представител от ГЕРБ и бивш министър на здравеопазването Десислава Атанасова при обсъждането на актуализацията на бюджета на НЗОК, предаде Агенция "Фокус".

"Видно е отсъствието на здравния министър и аз моля тя да бъде поканена в залата. Беше добре да е в пленарна зала, за да заяви своята позиция. В зала присъства само финансовият министър, здравният го няма и като че ли нейното присъствие дори не е необходимо", заяви Атанасова.

Борисов: Призовавам БСП да подкрепи това, което правителството предлага.

"Иначе трябва да приемем, че не си подкрепяте правителството. Ако е наше - ела, Чобанов, в нашата стая да ти дам задачи", призова лидерът на ГЕРБ.

Той обяви, че ГЕРБ подкрепя актуализацията на бюджета, защото това е поискал президентът Росен Плевнелиев.

"Разбирам деликатното положение на колегите от БСП и ДПС, защото ако бюджетът се актуализира, така както експертите знаят, просто ще е много тежко да го приемем", каза още Борисов и допълни, че по време на дебатите, от ГЕРБ ще кажат всяка една цифра за актуализация по съответните бюджетни пера.

Единственото, което ни води в този момент да сме тук, това ще бъде президентът, тъй като през следващите три месеца той ще отговаря за служебното правителство, обясни Борисов и призова БСП и ДПС да подкрепят поне предлаганата от правителството актуализация.

"Това е отговорност от тяхна и от наша страна", каза лидерът на ГЕРБ. Според него не бива да се политиканства, защото предстои много тежко време. "Актуализацията не ни е изгодна политически, но тя ще се отрази добре и на хората, и на болниците", каза още Борисов.

Нигяр Джафер: "В системата бяха направени много грешки и няма невинни"

По време на дебатите председателят на Комисията по здравеопазване д-р Джафер заяви, че трябва да се възстанови взаимовръзката между отделните звена в здравната система.

По думите й проблемите в сектора се задълбочават.

"Големият проблем са парите за лекарства. Първата заблуда е, че една-единствена партия може да направи реформа. Втората заблуда е, че с козметични промени може да се проведе реформа. Някои живяха с тази заблуда една година. Статуквото реагира бурно при всеки опит да се направи каквато и да е промяна. От години върви спор за ефективността на здравната система”, допълни Нигяр Джафер.

По думите й сега нямаше да се налага промяна в бюджета на Касата, ако не е трябвало да се прехвърлят пари за покриване на неизплатени разходи от миналата година и ако ги имаше 1,4 млрд лв, които при ГЕРБ са отишли неизвестно къде.

Средномесечно за болнична помощ, по данни, цитирани от д-р Джафер, за първите месеци на тази година са изплатени повече от миналата година - по 130 млн. лв месечно , за специализирана помощ - близо 8,4% повече, за лекарства с 19% отгоре.

Нужни са общи позиции за промяна на модела на финансиране, за демонополизация на НОЗК, реформа в спешната помощ, в лекарствената политика, посочи изходът председателят на здравната комисия.

Емил Райнов от "Коалиция за България" припомни, че през изминалата година премиерът Орешарски нееднократно е казвал, че няма необходимата политическа подкрепа за промяна в сектора. Цял мандат ГЕРБ не направи нищо, коментира депутатът.

Райнов обобщи и големите проблеми в здравеопазването , сред които финансовата стабилност на Касата, ниската ефективност на системата на фона на все повече разходи и неудовлетвореност на пациентите.

Забравихме за качеството, за информационната система, има приватизиране на приходите, национализиране на разходите, изреди Райнов. Проблем според него е и че медикаментите и консумативите в различните държавни болници се купуват на различни цени.

 Управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова: Благодаря и за тези пари, въпреки че не са парите, които ние поискахме

"На харизан кон зъбите не се гледат. Това дава глътка спокойствие за договорните партньори, за пациентите. В никакъв случай 225 милиона лева не са достатъчни", заяви управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова пред журналисти в парламента след приемането на актуализацията.

Пред сградата на парламента протестираха около сто симпатизанти на "България без цензура", които са срещу актуализацията на бюджета, предаде БТА.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МААЕ прие резолюция за урана на Иран, внесена от САЩ

МААЕ прие резолюция за урана на Иран, внесена от САЩ

Свят Преди 3 часа

Според наблюдатели това решение може да усложни продължаващите преговори между Вашингтон и Техеран

Япония се договори със САЩ за вноса на руски газ

Япония се договори със САЩ за вноса на руски газ

Свят Преди 3 часа

Плащанията, свързани с проекта „Сахалин-2“, се извършват основно чрез „Газпромбанк“

Гълъб Донев: Държавата може да изплаща пенсии и заплати

Гълъб Донев: Държавата може да изплаща пенсии и заплати

България Преди 4 часа

Правителството поема ангажимент да не увеличава данъците, включително да запази действащия плосък данък

САЩ стреляха и спряха танкер, нарушил блокадата на Иран

САЩ стреляха и спряха танкер, нарушил блокадата на Иран

Свят Преди 4 часа

Танкерът е превозвал петрол от Иран

<p>Рокас: Няма нови условия, впишете българите в Конституцията</p>

Посланикът на ЕС в Скопие: Няма нови условия, впишете българите в Конституцията

Свят Преди 4 часа

Предложеният от Германия и Франция нонпейпър не предвижда нови условия за преговори с ЕС

Около 20 000 са без вода след ударите на САЩ в Иран

Около 20 000 са без вода след ударите на САЩ в Иран

Свят Преди 5 часа

Подземните запаси от вода са недостатъчни

България купува седем нови 3D радара

България купува седем нови 3D радара

България Преди 5 часа

Става въпрос за два договора - първият е между България и военното министерство на Франция, а вторият е между Министерството на отбраната и компания "Талес"

Почина DJ Steven - Стефан Крачанов

Почина DJ Steven - Стефан Крачанов

България Преди 6 часа

Смъртта му е настъпила след кратко боледуване

Обвиниха Илон Мъск за бунтовете в Северна Ирландия

Обвиниха Илон Мъск за бунтовете в Северна Ирландия

Свят Преди 6 часа

Сър Ед Дейви: Правителството трябва да предприеме действия срещу технологични милиардери като Илон Мъск

Вучич: Планирам да подам оставка

Вучич: Планирам да подам оставка

Свят Преди 6 часа

Вучич: Започнах да събирам книгите си от президентството

Тежка катастрофа между два камиона, трактор и кола край село Тракия

Тежка катастрофа между два камиона, трактор и кола край село Тракия

България Преди 6 часа

Водачите са тествани за употреба на алкохол, отчетени са отрицателни резултати за всички

Премиерът на Молдова покани Румен Радев на посещение

Премиерът на Молдова покани Румен Радев на посещение

България Преди 7 часа

Александру Мунтяну определи България като традиционен и надежден партньор

СДВР проверява заплахи срещу пострадали на “Челопешко шосе”

СДВР проверява заплахи срещу пострадали на “Челопешко шосе”

България Преди 8 часа

Служители на полицията са посетили пострадал в болница

Икономическа полиция провери избора на фирма за храни за детски градини в Кърджалийско

Икономическа полиция провери избора на фирма за храни за детски градини в Кърджалийско

България Преди 8 часа

В хода на проверката е установено, че е упражнено влияние да бъде избрана определена фирма за изминалата учебна година