Димитър Попов: 2 млрд. долара изчезнаха от държавния резерв
Димитър Попов   
Източник: БГНЕС/Гергана Костадинова
Пе е два милиарда долара са били откраднати от държавния резерв на България от март до декември 1990 г., когато управляваха двете правителства на Андрей Луканов.

"Минаха през куфарчетата. Това бяха парите от валутния резерв.

На някои чувствително им се напълниха джобовете", каза в интервю за Би Ти Ви бившият министър-председател Димитър Попов.

"За осем месеца, от валутния резерв изчезнаха 2 млрд долара", каза Попов, който е убеден, че има списък за тези пари и е ясно кой ги е получил. Много малко от тях са се върнали обратно в страната.

Бившият премиер съобщи, че в момента получава 400 лева пенсия и не съжалява, че зад него са минали такива огромни суми.

По отношение на днешното управление Попов каза, че "стиска палци" на правителството за да успее.

"Премиерът е симпатичен, но той се нагърби с много неща, а това изисква доста време", каза Димитър Попов.

Юристът Димитър Попов, работил като съдия през 70-те и 80-те години на миналия век, бе министър-председател на "правителството на националното съгласие" от 20 декември 1990 до 8 ноември 1991 г.

Този кабинет бе сформиран след като Андрей Луканов бе принуден под уличния натиск на протестиращи хора и от политическите сили да подаде оставката на своето второ правителство.

Кабинетът Попов бе подкрепен от парламентарни и извънпарламентарни партии, министрите бяха от БСП, СДС, БЗНС и независими. Вицепремиери бяха Александър Томов от БСП, Димитър Луджев от СДС и Виктор Вълков от БЗНС. Финансов министър беше Иван Костов.

Правителството подготви парламентарните избори през октомври 1991 г. и бе наследено от първия самостоятелен кабинет на СДС, начело с Филип Димитров.

Въпросът към Попов бе предизвикан от вчерашното интервю на президента Първанов, който призова "да се извадят икономическите досиета на прехода и да се види кой кой е".

Същият призив днес отправи и председателят на БСП и бивш премиер

Сергей Станишев.

Според него става дума за досиета на някогашната Държавна сигурност, за това по какъв начин се извършва българският преход, как се натрупаха гигантски богатства, как тези ресурси, които се оказаха в частни ръце при приватизацията на безценица, влияят на политиката и на политическите партии.

"Не споделям виждането и предложението на лидера на ДСБ Иван Костов да забравим миналото и да гледаме напред - ако не се изчистят нещата, няма как да стъпим на здрава почва", присъедини се той към коментара на Първанов.

И Иван Костов коментира

искането на държавния глава."Много е важно изявлението на президента, защото то пречи да се формира защита между ДС и БСП около "Октопода", а има такива опити", каза председателят на ДСБ, който ръководи парламентарната комисия за контрол на ДАНС.

Според Костов правозащитните органи и прокуратурата трябва да си вършат работата и да вървят нагоре, за да стигнат до "недосегаемите."

Запитан кои са "недосегаемите", Костов бе категоричен: "Доган е недосегаем, поне досега е бил такъв..."

"Организираната престъпност възниква във връзка с Държавна сигурност и с контрабандни канали и експлоатация на стара държавна контрабанда, включително и на наркотични средства" , каза той.

По думите му досието на ДС е свързано с тежки криминални престъпления, които в последна степен подровили конституционното право и намалили властта в държавните институции

"Въпросът за политикономията на прехода, дали са били правилни определени политически решения по отношение на икономически процеси, или не, трябва да се изясни в абсолютно спокоен тон", смята Костов. Това според него ще стане с внимателно изясняване на всички действия на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) в миналото.

"Нека да не гледаме миналото във връзка със сегашния момент, защото министър-председателят правилно каза, че това е война", допълни той.

"Това сега е политическа атака на Първанов, тя не е свързана с нарушения на закона, това си е политически мит, който Първанов трябва да поддържа", така Костов коментира тезата на президента.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Сезонните вируси - как да се предпазим и лекуваме от инфекциите

България Преди 3 минути

Д-р Петър Великов с информация за COVID-19 и грипа

Пакистан затвори границата с Афганистан след тежки престрелки

Пакистан затвори границата с Афганистан след тежки престрелки

Свят Преди 1 час

Късно снощи афганистански военнослужещи откриха огън по пакистански гранични постове

Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

България Преди 2 часа

„Продължаваме с източването на водата от язовира, което се извършва бавно по съвет на експерти за безопасност на стената“, обясни кметът на Русе Пенчо Милков

Кейти Пети и Джъстин Трюдо

Новата двойка, за която всички говорят: Кейти Пери и Джъстин Трюдо

Любопитно Преди 3 часа

Двамата наскоро бяха забелязани да се целуват на разкошната яхта на певицата

Косово избира: Местен вот мери доверието след 8 месеца криза

Косово избира: Местен вот мери доверието след 8 месеца криза

Свят Преди 3 часа

На изборите косовските гласоподаватели ще избират кметове на общини и общински съветници в 38-те общини на страната

„Беше забавна чак до края“ - близък на Даян Кийтън разкрива как е живяла последните си дни

„Беше забавна чак до края“ - близък на Даян Кийтън разкрива как е живяла последните си дни

Свят Преди 3 часа

„Тя живя точно така, както искаше,“ казва източник пред списание PEOPLE

Мон Дьо и Нети

Нети разкрива: Защо умишлено се „загрозявах“ и тайната за моето осиновяване

Любопитно Преди 4 часа

Актрисата говори за драмата с осиновяването си, „красивата лъжа“ за детството и години борба с етикета „жената на Дони“

Кирил Домусчиев

Кирил Домусчиев: КНСБ взривява диалога с драстични данъци за бизнеса

България Преди 4 часа

Председателят на УС на КРИБ коментира исканията на КНСБ за драстично увеличаване на данъчната тежест върху българския бизнес

Експерт: Зарази след порои, COVID и грип идват, ваксинирайте се

Експерт: Зарази след порои, COVID и грип идват, ваксинирайте се

България Преди 5 часа

За натрупаният боклук на места в София д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в университета в Берн заяви, че „Единични струпвания на боклук за седмица-две не са фатални“

Откраднатото жито на Украйна

Откраднатото жито на Украйна

Свят Преди 5 часа

Украинските земеделци се чувстват окрадени и настояват за по-голям натиск върху Русия

Защо мечтаем за по-добър живот, но изпадаме в паника, когато той започне да се случва

Защо мечтаем за по-добър живот, но изпадаме в паника, когато той започне да се случва

Любопитно Преди 5 часа

Често казваме „Искам да променя всичко“, но когато се появи реална възможност, започваме да се съмняваме

Заплатите в държавния сектор изпреварват тези в частния в 226 общини

Заплатите в държавния сектор изпреварват тези в частния в 226 общини

България Преди 5 часа

Държавата става най-голям работодател и блокира растежа на регионите

Шенген

Нови правила за Шенген: Какво се променя от днес

България Преди 6 часа

Разберете какво представлява новата система EES, как работи и кого засяга

Християн Мицкоски

Мицкоски постави условия: Права за македонците в България, после ЕС

България Преди 6 часа

Мицкоски говори в Прилеп, където РСМ чества Деня на народното въстание

Михаела Василева

Инфлуенсърката Михаела шокиращо напусна Big Brother

Любопитно Преди 7 часа

Тя не получи най-нисък вот от зрителите, а взе решение да напусне Къщата по собствено желание

Президентът на Камерун Пол Бия и първата дама - шармантната му съпруга Шантал Бия на единствения митинг на държавния глава преди изборите

Пол Бия - президентът на 92 г., който се готви за осми мандат

Свят Преди 7 часа

Най-възрастният действащ държавен глава в света управлява Камерун вече 43 години