Цветанов: Страницата с досиетата се затваря
Вътрешният министър Цветан Цветанов и подалият оставка заради агентурно минало бивш негов заместник Павлин Димитров   
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС
С е ействията си ГЕРБ върви към затваряне на страницата с досиетата, заяви вътрешният министър Цветан Цветанов пред БНТ тази сутрин.

По думите му изборът за заместник на подалия оставка заради агентурно минало Павлин Димитров ще бъде труден, а решението по този въпрос  ще бъде взето в рамките на седмица.

Божидар Димитров, и Павлин Димитров осъзнават всичко, което имат като даденост и трябва да ни помогнат да се вземе правилното решение. Божидар Димитров е с изключително добри качества, Павлин Димитров е голям професионалист, натоварен е с дейности в МВР, които навремето са ги изпълнявали двама-трима заместник-министри. Това са хора, с които действително е удоволствие да се работи", категоричен бе вътрешният министър.

Според него дебатът с досиетата е трябвало да приключи в началото на прехода: 20 години по-късно говорим за лица, които е трябвало да са излезли в пенсия или хора, които е трябвало да са на други длъжности, а не посланици.

В началото на демокрацията това беше един от основните приоритети на СДС, но когато СДС беше в управлението, не можаха да решат проблема, припомни Цветанов.

ГЕРБ започна реализирането на законодателни текстове,

пренебрегнати от предишните управляващи, заяви още вътрешният министър. Според него политическата конюнктура на страната не може да бъде градена с гръбнак тези посланици, агенти на ДС. "Президентът каза, че тези посланици последните са назначени от днешното управление, премиерът каза, че приема оставката на Божидар Димитров, ще внесе доклад в тази връзка в МС, ние ще се консолидираме като решение и ще се даде възможността на президента да издаде указ за отзоваването на тези посланици", поясни Цветанов.

Според него, периодът на скандали е преминал, оттук нататък ще се представят по-добре реалните политики във всичките сектори от държавата.

По повод критиките за масовото подслушване, Цветанов заяви, че един път завинаги трябва да има политическа воля да се пребори срастването на организираната престъпност с политическите партии .

"Днес СРС-тата са много повече отколкото в предишни години и днес са по-ефективни,

защото голям процент от тях отиват за изготвянето на веществени доказателства", поясни Цветанов.

Във връзка със случая с лекарите в Горна Оряховица, Цветанов коментира: "Отново тук политическият популизъм и политическата възможност политиците да правят интерпретации на събития и факти, доведе до там, че трябваше да бъде оповестено съдържанието на СРС-та по този случай, като сме се ръководили от националните интереси".

"Тази информация беше прочетена, но си представете, че тази информация я е имало в службите и ние не сме предприели съответните действия. Трябваше да излезе истината", подчерта вътрешният министър.

На въпрос дали иска да бъде президент на страната, Цветанов отговори, че няма никаква лична амбиция за това.

Pам.-председател на ПГ на ДПС Камен Костадинов каза днес пред ТВ7, че ДПС няма официална позиция по въпроса дали посланиците с досиета в ДС трябва да бъдат изтеглени в България.

Той обаче каза, че предполага, че неговата лична позиция ще се припокрие с тази на партията. Според него

посланиците трябва да бъдат изтеглени


обратно у нас. "Обществото няма консенсус по това, че да си бил част от ДС е позорящо събитие или факт. Въпросът е на доверие от страните, в които тези хора са посланици.

Аз мисля, че в името на запазване на междудържавните отношения, тези хора трябва да бъдат изтеглени в България
", каза още Костадинов.
- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 6 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 7 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 8 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 8 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 9 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 9 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 9 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 9 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 10 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 10 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 10 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 11 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 11 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 11 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 11 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20