БСП предложи днес допълнителна конкретизация на зададения въпрос в подписката за референдум за бъдещето на АЕЦ "Белене".
"Да се развива ли ядрена енергетика в България чрез изграждането на АЕЦ "Белене" с държавно участие?" е новата формулировка, която предлагат. В подписката не фигурираше "с държавно участие".
Целта е да е ясно какви ще са ангажиментите и кой ще се ползва от резултатите от този проект, обясни зам.-председателят на БСП Янаки Стоилов.
Според него може да се обмисли промяна в закона за референдумите за премахване на прага за валидност. Наблюдатели коментират през последните дни, че е много вероятно референдумът да се провали заради изисквания в закона висок праг за участие - броят на гласувалите да е най-малко колкото на последните парламентарни избори.
Стоилов припомни, че първоначално в закона, приет от предишния парламент, е било предложено да няма праг за валидност, а резултатите от референдума да се определят на база на броя на гласувалите.
Янаки Стоилов се съгласи, че в момента законът подкрепя пасивността и тези, които са против референдума, могат да блокират неговата валидност чрез неучастие в гласуването.
Изграждането на атомна електроцентрала не е нещо елементарно, като да построиш курник или 5 км селски път и да му отрежеш лентичката, коментира лидерът на БСП Сергей Станишев по повод задавания от ГЕРБ въпрос защо като премиер не е подписал договора за строителството на "Белене".
Окончателният договор за АЕЦ "Белене" не се подписва от министър-председателя, а от участника в проекта от българска страна - НЕК, която е в рамките на БЕХ, посочи той и отбеляза, че това е законово изискване.
Станишев отбеляза, че за да се подпише договорът, трябва да бъдат изпълнени няколко ключови условия - да има договор със стратегически инвеститор, финално одобрен EPC-контракт и одобрен технически проект.
Техническият проект все още не е одобрен окончателно от Агенцията за ядрено регулиране и без него няма как да се подпише окончателен договор, посочи той.
Към юли 2009 г. ГЕРБ като ново правителство разполагаха със стратегически инвеститор, избран с конкурс, 75% одобрение на техническия проект и договорени 95% от съдържанието на EPC-контракт, отбеляза Станишев и добави, че работата по проекта просто е трябвало да бъде продължена.
Като гледам сега сагата около частния инвеститор за АЕЦ "Белене" се питам дали не се е прави целенасочено, за да се обезценят активите на НЕК и да се приберат после под формата на приватизация, каза Станишев.
Не е имало време, когато проектът да не е бил придвижван напред, посочи той.
В подкрепа на думите му от партията представиха времеви график за изграждането на АЕЦ "Белене".
Сергей Станишев коментира и идеята на управляващите за регионални минимални работни заплати. Според него това е абсолютно неприемливо, тотална подигравка с хората извън столицата и ще задълбочи регионалните различия и обезлюдяването на България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!