Премиерът каза това в отговор на питане на народните представители Иван Костов и Иван Иванов от ДСБ за противодействие на заплаха за сигурността на страната, свързана с енергийните доставки.
"Имал съм няколко разговора с премиера Путин, държа да отбележа, че в един от тях водихме разговор относно газовата криза и действително подобна реплика от типа "Не е хубаво да сте на студено" е казана, но тя не е казана в смисъл, че видите ли, ако не изпълните другите проекти, ще ви оставим на студено", уточни Борисов.
Отговорите на Борисов по енергийни теми бяха внимателно изслушани в Народното събрание от американския посланик Джеймс Уорлик.
От парламентарната трибуна Борисов благодари на Уорлик,
че е дошъл, за да отговори на въпроси на журналистите, които ще го попитат за излезлите вчера грами на посолството на САЩ, публикувани от "Уикилийкс".
Те съдържат оценки на бившите американски посланици Байърли и Макълдауни за качествата на Борисов и опасенията им за обвързаност с проводниците на руските енергийни и стратегически интереси.
В отговор на въпрос Борисов припомни от парламентарната трибуна, че преговорите за доставки на газ са трудни и отбеляза опитите за отстраняване на посредниците и за неутрализиране на последиците от подписаните лоши договори. Според него там се върви към успех.
"Имахме тежки разговори с премиера Путин, но мисля, че в края на всичко това той разбра, че проектът "Бургас - Александруполис" не е изгоден за България и се съгласихме всички, че екологичната оценка е най-важната", добави още Борисов.
Той отбеляза, че по отношение на АЕЦ "Белене" е
предложил на руския си колега да отидат на място и да видят "какъв гьол има там".
Министър-председателят отбеляза също, че се работи много активно в посока на диверсификация на енергийните доставки и каза, че следобед Българският енергиен холдинг ще подпише меморандум за сътрудничество с "Уестингхаус".
Европейската комисия вече ще преговаря с руската страна по "Южен поток" от името на държавите, участващи в проекта, отбеляза премиерът.
По думите му особено важно за нас е изграждането на трансграничен реверсивен газопровод България - Гърция. Той отбеляза, че за проекта е осигурено финансиране от Европейската енергийна програма за възстановяване в размер на 45 млн. евро.
В момента се провеждат редица процедури за избор на изпълнител на ОВОС, подробен устройствен план, топографски проучвания, изготвя се технически проект.
Очаква се газопроводът да влезе в експлоатация през 2014 г. Този срок е дълъг заради тромавите процедури, през които трябва да се премине, коментира премиерът.
Той отбеляза, че се работи активно и по проекта "Набуко". България е изпълнила всичките си ангажименти по него, отбеляза Борисов.
В отговор на допълнителен въпрос премиерът заяви, че газовите договори са търговски договори и руската страна има нужда да продава своя газ и да получава пари за това. Като член на ЕС и на НАТО България е защитена в много голяма степен в подобни преднамерени неикономически действия, добави Борисов.
Малко по-късно Борисов се срещна с президента на американския енергиен гигант "Уестингхаус" за Европа, Средния Изток и Африка Андерс Джаксън и с вицепрезидента за Южна Европа Хосе Гутиерес, съобщи пресслужбата на кабинета.
На срещата са присъствали министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик.
В началото на разговорите е отбелязана добрата съвместна работа по време на модернизацията на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй".
Обсъдена е възможността за диверсифициране на доставките на свежо ядрено гориво
за българските реактори с доставки от "Уестингхаус". В момента България се снабдява с ядрено гориво само от Русия.
Американската компанията има изключителен опит в извеждането от експлоатация на реактори с водно-водна система за охлаждане (каквито са и реакторите в АЕЦ "Козлодуй"), се посочва в съобщението.
Дискутирана е възможността за развиване на съвместен бизнес между българска компания и "Уестингхаус" по извеждане от експлоатация и предлагане на услугата на международните пазари.
По време на срещата с българския премиер са били представени параметрите на единствения реактор в света, надхвърлящ трето поколение - AP 1000.
Коментирана е и възможността проектът "Белене" да се подобри с най-новите технологии в частта управление на безопасността, контрол и информация. Предстои Българският енергиен холдинг и "Уестингхаус" да подпишат Меморандум за сътрудничество в сферата на ядрената енергетика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!