Д оверието на гражданите трудно се печели, защото ако направиш нещо хубаво, то се приема за нормално и всъщност така трябва, каза пред журналисти днес в Министерския съвет вицепремиерът Даниела Бобева, запитана каква е нейната оценка за първите месеци на управление на кабинета.
Бобева уточни, че тя лично няма още 100 дни на поста, който заема.
Имахме много интензивна и плодотворна работа в икономическата и социалната област, каза Бобева, но подчерта, че има и области, в които трудно се работи като например борбата с монополите. Вицепремиерът отбеляза, че се налага да се направи нов кръг на консултации с представители на университетите, БАН и неправителствените организации за антимонополната политика на държавата.
Земеделският министър Димитър Греков каза, че през първите 100 дни на управлението на правителството е имал 60 срещи с почти всички браншови организации. Оценката за земеделското министерство, а не за мен, за този период е добра, каза Греков.
Семейното подоходно облагане е залегнало в програмата на правителство като възможност в края на мандата, каза още Бобева.
"Преди това трябва да се свърши много работа. Не знам дали ще успеем да го направим, но не сме се отказали", добави тя.
Вотовете за недоверие са нормална парламентарна практика и са възможност да чуем от опозицията къде грешим и къде има повече възможности да се направи нещо, каза Бобева по повод на заявеното от ГЕРБ намерение да внесат утре в парламента вот на недоверие към правителството.
Тя даде пример с въвеждането на електронното управление, като уточни, че там няма консенсус с какво да се започне. Ако парламентът приеме промените в Закона за обществените поръчки, в някои области ще бъдем задължени обществените поръчки да се правят по електронен път, каза Бобева. Лекарствата например ще се купуват по този начин, посочи тя.
Министерският съвет (МС) подготвя 88 мерки за намаляването на административната тежест за гражданите и за бизнеса
Днес те са обсъдени на оперативно заседание, утре ще бъдат публикувани в сайта на МС и след две седмици се очаква да бъдат приети, каза пред журналисти в Министерския съвет вицепремиерът Даниела Бобева.
Министърът на земеделието Димитър Греков посочи, че има и предложения за облекчаване на административните тежести прилагани чрез Закона за животновъдството и Закона за горите.
Бобева добави, че обсъдените днес не включват около 40 мерки в областта на строителството, които ще бъдат разгледани от МС допълнително.
В основна степен мерките за облекчаване на административната тежест са свързани с преминаване от разрешителни към регистрационни режими, намаляване на таксите и опростяване на процедурите за разглеждане. Бобева очаква съпротива от ведомствата, работата на които се засяга от облекчаването на административната тежест.
Предложенията за облекчаването на всяка процедура се мотивират с аргументи и критерии от нашата и от европейската практика, обясни тя.
Греков посочи, че в МЗХ се работи за облекчаване на процедурите за ползването на пасищата. Те ще бъдат давани с предимство на хора, които имат животни. Министерството на земеделието изготвя наредба, която да облекчи работата на ветеринарните лекари и животновъдите.
Вместо да се дават големи суми на ветеринарите за полагане на марки върху животни, тази елементарна операция ще може да се прави от собствениците на животните, каза Греков.
Министърът на земеделието каза, че по време на дебата за вота на недоверие иска да чуе оценката не само от двете управляващи партии, но и на опозицията. Вотът не е страшен, защото земеделската работа е консервативна и за 100 дни не може да се направи много. В земеделието няма политика, има неща, които трябва да се направят навреме, каза министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!