Почина проф. Тодор Бояджиев - езиковед и преподавател във Факултета по славянски филологии на СУ
Тодор Бояджиев   

П очина член-кореспондент проф. Тодор Бояджиев - дългогодишен преподавател във Факултета по славянски филологии на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски", съобщи пресцентърът на висшето училище.

Проф. Тодор Бояджиев беше изтъкнат учен езиковед, чийто професионален и научен път остави ярка следа във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски", отбелязват от СУ.

Тодор Бояджиев е роден през 1931 г. и завършва специалността "Българска филология" в Софийския университет през 1955 г. През 1960 г. става асистент в Катедрата по български език. Специализира в Прага в периода 1967-1968 г. Професионалният му път е тясно свързан със Софийския университет, където води лекционни курсове по българска диалектология и съвременен български книжовен език.

Работил е и в университетите в Шумен, Пловдив, Велико Търново, Москва и Хамбург, както и в Института за български език при БАН. Тодор Бояджиев е дългогодишен ръководител на Катедрата по български език, зам.-декан и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, както и директор на Института за български език. През 1989 г. е избран за член-кореспондент на БАН.

Най-значимите научни приноси на Тодор Бояджиев са в областта на българската диалектология, фонетиката и фонологията. Той е автор на множество учебници и помагала по български език. Дългогодишен главен редактор е на списанието "Български език и литература".

"Проф. Тодор Бояджиев беше неуморен изследовател, отдаден на българския език, уважаван учен с широка ерудиция и будна съвест, вдъхновяващ и обичан учител, достоен продължител на делото на строителите на българското езикознание. Поклон пред светлата му памет!", се казва в съболезнованието от академичната общност на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

- Жена, взех решение да спра пиенето! - Защо? И сега кой ще ми вика красавице?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Възраждане“, МЕЧ и „Величие“: Оставка!

„Възраждане“, МЕЧ и „Величие“: Оставка!

България Преди 1 час

Трите партии излязоха с позиции срещу правителството на Росен Желязков

Папата с апел срещу военна инвазия на САЩ във Венецуела

Папата с апел срещу военна инвазия на САЩ във Венецуела

Свят Преди 2 часа

Лъв XIV: Наистина вярвам, че е по-добре да се търсят начини за диалог, може би натиск

Възходът на френската крайнодясна звезда Бардела поставя Льо Пен в отбранителна позиция

Възходът на френската крайнодясна звезда Бардела поставя Льо Пен в отбранителна позиция

Свят Преди 4 часа

Президентът на Националния сбор се радва на стабилни позиции, докато неговият ментор е замесен в правни проблеми

OpenAI обяви „код червено“ за ChatGPT поради ожесточена конкуренция

OpenAI обяви „код червено“ за ChatGPT поради ожесточена конкуренция

Технологии Преди 4 часа

Това заяви изпълнителният директор на OpenAI Сам Олтман

<p>Мадуро готви Венецуела за партизанска война срещу САЩ</p>

Доклад: Мадуро готви Венецуела за партизанска война срещу САЩ

Свят Преди 4 часа

Вместо да се изправи в пряк сблъсък срещу нашествениците, Венецуела планира да осъществи партизанска съпротива и да сее хаос

Синът на Ел Чапо призна вината си по обвинения за наркотици в САЩ

Синът на Ел Чапо призна вината си по обвинения за наркотици в САЩ

Свят Преди 4 часа

Счита се, че картелът Синалоа е отговорен за изпращането на "огромни" количества фентанил към САЩ, където опиатът убива хиляди всяка година

Разкриха нови подробности за развода на Чанинг Тейтъм и Джена Дюан

Разкриха нови подробности за развода на Чанинг Тейтъм и Джена Дюан

Любопитно Преди 4 часа

Тейтъм и Дюан финализираха развода си през септември 2024 г., шест години след раздялата си

<p>Столичният&nbsp;инспекторат с равносметка&nbsp;за щетите след протеста в София</p>

Столичен инспекторат: Около 120 хил. лв. са щетите от снощните безредици

България Преди 4 часа

Над 20 квадрата тротоарна настилка е изкъртена

Вучич, извънредно: Сърбия остава без рафинерия

Вучич, извънредно: Сърбия остава без рафинерия

Свят Преди 4 часа

Запасите от горива в Сърбия са достатъчни до края на януари

Коледа в Белия дом: Мелания срещу Джил – чии украси блестят повече

Коледа в Белия дом: Мелания срещу Джил – чии украси блестят повече

Свят Преди 5 часа

Мелания Тръмп представи коледната украса на Белия дом за 2025 г. с тема „Домът е там, където е сърцето“, вдъхновена от 250-ата годишнина на САЩ и сравнявана широко с миналогодишната визия на Джил Байдън

<p>Сарафов е оттеглил жалбата за спрения избор на главен прокурор</p>

Борислав Сарафов е оттеглил жалбата пред ВАС за спрения избор на главен прокурор

България Преди 5 часа

В определението на съда не са посочени мотивите, с които Сарафов оттегля жалбата

<p>Невероятното дарение от милиони на Джеф Безос и Лорън Санчес</p>

Невероятното дарение от милиони, което Джеф Безос и Лорън Санчес направиха за добра кауза

Любопитно Преди 5 часа

Джеф Безос и Лорън Санчес даряват 102 милиона долара на 32 организации в САЩ в подкрепа на бездомни семейства, продължавайки филантропската си дейност само месеци след сватбата си

Любовницата на Робърт Ф. Кенеди-младши разкри тайните му: Наркотици, ФБР и еротична поезия

Любовницата на Робърт Ф. Кенеди-младши разкри тайните му: Наркотици, ФБР и еротична поезия

Свят Преди 5 часа

32-годишната Оливия Нузи пише в книгата си, че наследникът на фамилия Кенеди е искал тя да му роди дете

Обиски и арести на върха на ЕС, задържаха Федерика Могерини

Обиски и арести на върха на ЕС, задържаха Федерика Могерини

Свят Преди 5 часа

Прокуратурата уточнява, че в случая може да се установят измами, корупция, конфликт на интереси и нарушаване на професионалната тайна

о

Нито един милиметър: Целта на Путин за Украйна е ясна

Свят Преди 6 часа

При какви обстоятелства Владимир Путин би бил готов да направи отстъпки във войната срещу Украйна?