49
Почина бившият външен министър на България Стоян Ганев. Това научи БТА от сътрудник на Стоян Ганев.

Той е починал на 1 юли в болницата в Гринич, Кънеткикът, където е бил за лечение.

На 29 юни се появиха слухове за смъртта на Стоян Ганев.

Известният хирург проф. Александър Чирков съобщил на в. "24 часа", че бившият външен министър е починал миналата сряда в Ню Йорк.

Часове по-късно братът на Ганев, който живее във Флорида, се обадил да каже, че положението на Ганев е много тежко, но е жив.

"Брат ми наистина е в болница в Кънектикът, получи тежък кръвоизлив в мозъка преди няколко дни, и постъпи веднага за лечение. За него се грижат най-добрите възможни лекари", казал за "24 часа" братът на Стоян Ганев Юлиян.

Вестникът се извини на близките.

От доста време 57-годишният Ганев се бори с рак на белите дробове.

Стоян Ганев е роден на 23 юли 1955 г. в Пазарджик. През 1973 г. завършва Математическа гимназия. През 1979 г. завършва Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". От 1980 г. е преподавател по Конституционно право в Софийския университет. През 1985 г. защитава дисертация в Московския държавен университет по конституционно право.

От април 1990 г. до май 1993 г. е съпредседател на Обединения демократичен център (ОДЦ). На 6 юли 1990 г. е избран за говорител на Съюза на демократичните сили (СДС).

От 18 октомври 1992 г. до 16 май 1993 г. е председател на Обединения християндемократически съюз (бивш ОДЦ). Депутат в VII Велико народно събрание (1990-1991).

На 30 юли 1990 г. е избран за заместник-председател на парламентарната комисия за изработване на проект за конституция на България.

От 10 януари 1991 г. до 8 май 1991 г. е съпредседател на Парламентарния съюз на СДС, а от 31 май 1991 г. до 2 октомври 1991 г. съпредседател на Парламентарната група на Национално движение СДС.

От 21 октомври 1991 г. до 8 ноември 1991 г. е депутат в 36-ото Народно събрание, когато е избран заместник министър-председател и министър на външните работи. От 15 септември 1992 г. за една година е председател на 47-ата сесия на Общото събрание на ООН.

На 15 юни 1993 г. Конституционният съд прекратява пълномощията му като депутат, поради това че председателства 47-ата сесия на Общото събрание на ООН.

Заместник министър-председател е до 20 май 1992 г. и министър на външните работи на България до 30 декември 1992 г. От 21 август 2001 г. до 4 март 2002 г. е директор на кабинета на министър-председателя Симеон Сакскобургготски, след което заминава за САЩ, където живее със семейството си.

От 1996 г. е професор в Бриджпортския университет, Кънектикът, САЩ и в Нюйоркския университет, Ню Йорк, САЩ.

На 14 октомври 1992 г. е награден с "Големия почетен кръст" на Асоциацията за единство на Латинска Америка.

На 21 декември 1992 г. генералния секретар на ООН му връчва Златен медал за мир за заслугите му за запазване на мира и сигурността на планетата.