Увеличават се опасните природни явления у нас и по света
Източник: Thinkstock/Guliver

В условията на променящия се климат в глобален и регионален мащаб броят и интензитетът на опасните и на особено опасните явления от хидрометеорологичен характер се увеличават.

Тази тенденция се наблюдава в районите по света, в които възникват и се развиват тропическите циклони, но я има и в България,

заяви в интервю за БТА доц. Георги Корчев от Националния институт по метеорология и хидрология при БАН. Той е и бивш директор на НИМХ-БАН.

Увеличаването на опасните природни явления е световна тенденция, която е отбелязана в различни международни отчети, изготвени по заявка на специализирани агенции на Организацията на обединените нации, каза доц. Корчев.

Опасни явления са ураганите, наводненията, засушаванията, високите и ниски температури

Сред опасните явления са тайфуните, ураганите, наводненията, засушаванията, рекордно високите и рекордно ниските температури, силният вятър, обясни доц. Корчев. По думите му засушаванията повече са свързани с промените на климата, ставащи на дадена географска ширина.

През последните 10-15-години бяха измерени рекордно високи температури, единствено 2014 г. беше валежна година,

припомни метеорологът.

Термометър показва 37 градуса по Целзий в Германия
Термометър показва 37 градуса по Целзий в Германия Източник: ЕПА/БГНЕС

Той добави, че започват по-топли дни и те също може да се разглеждат като проява на променящия се климат. Доцентът припомни, че гореща вълна в Европа имаше и през 2003 г., а сега само преди седмици в Западна Европа бяха регистрирани рекордно високи температури от над 40 градуса в Германия, които не са типични за тези географски ширини.

Промените от по-хладно време към по-топло време с високи температури са в резултат от тези вариации на климата, наблюдаващи се в различни географски региони, обясни метеорологът.

В НИМХ-БАН се разработват системи за ранно предупреждение за наводнения и високи вълни

НИМХ много сериозно работи върху изграждането на мониторингова система за наблюдение на повърхностните води и за системи за ранно предупреждение за наводнения. Тези системи обаче силно зависят от спецификата на речните басейни, към които те се адаптират, каза доц. Корчев.

По думите му не може да се изгради обща предупредителна система за наводнения, защото тя трябва да е свързана с конкретни речни водосбори, за да предупреждава за очаквани високи води. Целта на НИМХ-БАН е чрез системите за ранно предупреждение за наводнения да може да се съобщава за тези високи вълни, които се очакват.

По този начин

ще може да се предупреди населението и да се издаде прогноза, но след това различните държавни структури трябва да вземат мерки за предотвратяване на очакваните наводнения,

каза доц. Корчев.

Учените създават предупредителна система с кодове и за Черно море

Източник: Красимир Делчев/БГНЕС

Рекордно високите и рекордно ниските температури също са обект на нашите предупреждения чрез европейската системата от предупредителни кодове – метеоаларм, каза доц. Георги Корчев. НИМХ-БАН я въведе през 2010 г. и сега тя се използва много от всички българи, защото чрез нея те се ориентират за очакваните ниски или високи температури в страната.

Такава предупредителна система ще направим и за Черно море, при която

със символи и с цветове, ще обявяваме какво вълнение се очаква в крайбрежната ни зона.

Системата също ще бъде публикувана на сайта на НИМХ-БАН, съобщи метеорологът.

През 2014 г. са измерени рекордни количества на валежите в някои от районите на страната

През 2014 г. НИМХ-БАН измери рекордни количества на валежите в някои от районите на страната, припомни доц. Георги Корчев, който тогава беше директор на инситута. В Бургаска област в началото на септември миналата година за 24 часа измерихме валежни количества, които се равняват на две и половина или на три месечни норми – или това бяха над 200 литра дъжд на квадратен метър за 24 часа, каза метеорологът.

Наводнението в Мизия
Наводнението в Мизия Източник: ЕПА/БГНЕС , МО

Той обобщи, че "в резултат на интензивните валежи в България през миналата година, съчетани с човешката немарливост и небрежност, имаше много наводнения у нас от пролетта до есента на 2014 г. – в Аспарухово, Мизия, Бургаско.

След тези наводнения обаче държавата предприе мерки – чрез МОСВ, за мащабно почистване на речните корита,

отбеляза доц. Корчев.

По думите му такава дейност, за съжаление, не се е осъществявала у нас през последните години. Затова сега приоритетната дейност на националните метеорологични служби по света е за създаването на системи за ранно предупреждение за опасни и особено опасни метеорологични и хидрометеорологични явления, коментира специалистът.

- Боли ме зъб. - Да ти 50 грама ракийка? - Боли ме повече.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Небето над Бирмингам мистериозно се оцвети в ярко розово, оставяйки жителите удивени

Небето над Бирмингам мистериозно се оцвети в ярко розово, оставяйки жителите удивени

Свят Преди 2 минути

Снимки на розово небе се появиха не само над Бирмингам, но и над околните градове

Любовен кастинг в „Черешката на тортата“

Любовен кастинг в „Черешката на тортата“

Свят Преди 31 минути

Риалити звезди се обединяват около обща кауза

<p>Той направи Армения първата християнска държава в света</p>

Свети Григорий: Той направи Армения първата християнска държава в света

България Преди 1 час

Служението му било съпроводено с трудности заради намесата на императорите в църковните дела

Стачка блокира частично ГКПП "Капитан Петко Войвода"

Стачка блокира частично ГКПП "Капитан Петко Войвода"

България Преди 2 часа

Нормално е движението и на граничните пунктове със Сърбия

Колко ни струват необмислените туристически решения?

Колко ни струват необмислените туристически решения?

България Преди 2 часа

Пет са мисиите на медицинските хеликоптери само от началото на 2026 година

Гренландски партии: Не искаме да бъдем американци

Гренландски партии: Не искаме да бъдем американци

Свят Преди 3 часа

Политическите сили призоваха САЩ да престанат с „презрителното си отношение към Гренландия“

Протести срещу ICE продължават след фаталната стрелба в Минеаполис

Протести срещу ICE продължават след фаталната стрелба в Минеаполис

Свят Преди 3 часа

37-годишна американска гражданка Рене Гуд беше простреляна в колата си по време на операция на Службата за имиграция и митнически контрол в сряда

Мъск: Възмущението от дийпфейковете на „Грок“ е „извинение за цензура“

Мъск: Възмущението от дийпфейковете на „Грок“ е „извинение за цензура“

Свят Преди 3 часа

Настройките на „Грок“ са вече променени

Великобритания отпуска £200 млн. за подготовка на войски в Украйна

Великобритания отпуска £200 млн. за подготовка на войски в Украйна

Свят Преди 3 часа

Лондон не е посочвал колко войници ще изпрати

Лидерът на ФАРК  призовава за единство срещу американския интервенционизъм

Лидерът на ФАРК призовава за единство срещу американския интервенционизъм

Свят Преди 3 часа

Сянката на интервенционисткия орел надвисва над всички, каза Иван Мордиско

Южнокорейски дрон е навлязъл във въздушното пространство на КНДР

Южнокорейски дрон е навлязъл във въздушното пространство на КНДР

Свят Преди 4 часа

Южнокорейските власти „никога няма да избегнат отговорността за ескалацията на напрежението“

Тръмп: САЩ трябва да притежават Гренландия, за да възпират Русия и Китай

Тръмп: САЩ трябва да притежават Гренландия, за да възпират Русия и Китай

Свят Преди 4 часа

Тръмп отбеляза, че САЩ трябва да придобият Гренландия, въпреки че вече имат военно присъствие на острова съгласно споразумение от 1951 г.

<p>Геополитически разлом: Иран обвини&nbsp;САЩ в подклаждане на хаос</p>

Иран обвини САЩ за насилието на протестите пред Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 4 часа

Иран осъжда "продължаващото, незаконно и безотговорно поведение на САЩ"

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

България Преди 4 часа

"Членовете на ръководството на левицата взеха това решение като акт на колективна отговорност"

Украинската посланичка в Киев Олга Стефанишина

Посланикът на Украйна във Вашингтон: Има украински граждани на борда на завзетия от САЩ танкер "Бела-1"

Свят Преди 4 часа

Украинските дипломати са във връзка с американските власти, за да осигурят консулски достъп до членовете на екипажа

<p>САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела</p>

Тръмп: САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела

Свят Преди 4 часа

Добивът на петрол във Венецуела спадна под един милион барела на ден