Виртуалният музей "Сердика-Средец-София"
В Сердикийския некропол   
Източник: sofiamuseum.bg
Вт туален музей "Сердика - Средец - София", който  предлага разходка сред реконструкции на древна Сердика, беше официално открит днес. Инсталиран е на сайта sofiamuseum.bg.

Това е проект на рекламно-информационна агенция "Златен змей", съфинансиран от Програма "Култура" на Столична община през 2012 г., в подкрепа на кандидатурата на София за Европейска столица на културата.

Автори са журналистите Христо Ковачев и Христо Буковски и историкът доц. д-р Веселина Вачкова.

В музея са показани базиликата "Света София" със Сердикийския некропол, църквата "Свети Георги" - Ротондата, и Боянската църква, както и последните резултати от исторически и културологически изследвания, най-интересните от които се дискутират във форума на сайта.

Засега най-подробно е представен Сердикийският некропол под базиликата „Св. София". Това е главният некропол на Сердика, който започва от източната порта и на изток стига до днешната ул. „Сан Стефано", на север - до бул. „Дондуков", на юг до кръстовището на ул. „Гурко" и „Раковски".

Под базиликата вече има един декар разкопано, реставрирано и консервирано пространство от главния некропол с гробищни съоръжения от всички типове. Разкрити са обикновени погребения с грубо обработени каменни или керамични плочи, но и куполни гробници със стенописи.

Гробниците са от края на втори век преди Христа до средата на четвърти век. Това е било най-високото място на античния град. Тук е построена първата християнска църква. В Сердика е имало и по-стари сгради, но те са били приспособени за храмове.

Под днешната базилика се намират 56 гробнични съоръжения с останки на четири църкви. "Св. София" е петата. В момента се обсъжда идеята какъв да бъде музея в това невероятно пространство.

Подобни археологически ядра, всяко уникално само по себе, има в Солун, в Барселона, Виена, Париж.

Амбицията е виртуалният музей да се превърне в един от информационните канали в подкрепа на кандидатурата на София за Европейска столица на културата, но това ще е възможно, когато бъде пусната и версия на чужди езици.

Днес беше даден и символичен старт на проекта "От Сердикийския едикт до Сердикийския събор и след това", който предстои да се популяризира в сайта sofiamuseum.bg под слогана "Сердика - първата християнска столица на Европа".

Идеята на този проект е да покаже, че именно Сердика е била първата християнска столица в Европа и да събере повече информация за втория Вселенски събор, който е бил свикан тук.

"През последните години разкриването на културно-историческото наследство на града е много важен наш приоритет, подчерта столичният кмет Йорданка Фандъкова.

"Едновременно трябва да правим две неща, за да направим София културно историческа дестинация - да разкриваме културно-историческото наследство, да инвестираме в него и в неговото управление и да го популяризираме. Сигурна съм, че този проект ще привлече много туристи в София, но и много софиянци, които ще го посетят", добави тя.

През 2013 г. трябва да бъде открит музеят под базиликата "Св. София", а до края на следващата година трябва да приключи експонацията на Музея за история на София в някогашната Централна баня.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 56 минути

На мястото е обявено извънредно положение

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 2 часа

Дамите ще определят съдбата на тайния агент Чефо във формата

Глобалната инициатива на Хилари Клинтън

Хилари Клинтън би предложила Тръмп за Нобелова награда за мир при това условие

Свят Преди 4 часа

Ако Тръмп убеди Путин да се съгласи на прекратяване на огъня, без размяна на територии с Украйна

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

България Преди 5 часа

МВР: Само вчера Виктор Илиев е получил 2 фиша

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

България Преди 5 часа

Демонстрацията беше под наслов "на вечеря при Пламенка" пред заведение, което се смята, че е нейна собственост

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Свят Преди 6 часа

Лукашенко е близък съюзник на Путин

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Свят Преди 6 часа

Той е бил в много лошо състояние

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Свят Преди 6 часа

Песков: Президентът винаги пристига навреме

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

България Преди 7 часа

За момента няма информация за пострадали хора

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Свят Преди 8 часа

Тръмп: Аз не съм тук, за да преговарям за Украйна

Снимката е илюстративна

Двама души са изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 8 часа

Първо в морето е влязло момче, родено през 2011 година, след него и негов роднина, роден през 1995 година

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

България Преди 8 часа

Той съобщил, че жена, пътуваща за Словакия, носи взривоопасно устройство в себе си

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

България Преди 8 часа

Той е обвинен за това, че по непредпазливост е причинил средни телесни повреди на петима пешеходци

,

В Газа: Да те убият, докато чакаш за храна

Свят Преди 8 часа

Новините за цивилни палестинци, загинали в близост до центровете за разпределение на помощи в Газа, вече са ежедневие

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

България Преди 8 часа

Каращи зад нея видели какво се случва, догонили жената и я спрели, извършвайки граждански арест

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Свят Преди 9 часа

Хотелите и курортите в района са напълно запълнени