Фандъкова: Ще има по-високи и неразбираеми сметки за парно
Източник: Гергана Костадинова, БГНЕС (архив)

А бонатите на "Топлофикация София" ще получат сметки за парно отопление, които няма да разбират. Освен това фактурите за ноември ще са по-високи от миналогодишните, без да е ясно защо.

Това заяви днес пред журналисти кметът на София Йорданка Фандъкова, коментирайки публикуваните в Държавен вестник преди дни промени в наредбата за топлоснабдяването.

Притеснена съм от това, че наредбата беше приета в началото на отоплителния сезон, посочи кметът.

В нея се променя радикално методиката за изчисляване на отоплението, отбеляза тя.

Фандъкова припомни, че предложенията за промени в нормативната база Столичната община е внесла в министерството на икономиката още през март.

Наредбата се приема на 28 октомври без никаква предварителна информация и започва да действа веднага, което създава много рискове, посочи Фандъкова.

Тя настоява да се даде един-два месеца гратисен период, така че "Топлофикация София" и топлинните счетоводители да си настроят софтуера, а и абонатите да разберат какво ще плащат.

Най-големите притеснения на хората и това, за което те протестираха през зимата, беше да имат яснота в сметките, каза Фандъкова.

Освен това столичният кмет каза, че

има сериозен натиск и заплахи за спиране от утре на горивото към "Топлофикация София" от страна на "Булгаргаз".

Това ще доведе до спирането на топлата вода на софиянци, посочи днес пред журналисти кметът на София Йорданка Фандъкова.

Тя каза, че "Топлофикация София" е получила писмо от "Булгаргаз", в което се иска изплащането на дължимите задължения.

По думите на кмета дружеството има задължения към "Булгаргаз", но те са почти равни на тези, които "Топлофикация" има да получава от НЕК - около 50 млн.лв.

Ако НЕК получава помощ от държавата, за да разплаща своите задължения, настоявам с тях да се погасят задълженията към "Топлофикация" и те директно да отидат в "Булгаргаз", така че да няма напрежение и заплаха за София, отбеляза кметът.

Става въпрос за над 1 милион потребители - потърпевши от подобно спиране на доставките, което ще доведе и до спиране на топлата вода на столичани.

Винаги има леки сблъсъци с "Булгаргаз", когато става дума за разплащането на сметките, но такъв масиран натиск като сега не е имало, коментира Фандъкова.

Тя припомни, че от месеци работна група в министерството на икономиката обсъжда начините за погасяването на старите задължения на "Топлофикация".

Кметът Фандъкова припомни, че "Булгаргаз" е прехвърлило вземания, които има от "Топлофикация" към БЕХ.

Така ние говорим вече не за онези действително огромни задължения, за които трябва да се намери решение, а за текущи задължения, които "Топлофикация" прави всичко възможно да погасява, посочи кметът.

Тя изрази надежда да не се стига до спирането на топлата вода за софиянци, тогава ще се наложи да се ползва мазут, но до този вариант се прибягва само в тежки ситуации при аварии, защото мазутът не е щадящ за околната среда.

По-късно в централното управление на "Топлофикация София" бе получено

писмо от "Булгаргаз", в което се декларира, че няма да бъде прекратено подаването на природен газ към топлоизточниците на компанията,

съобщиха от пресцентъра на топлофикационното дружество.

Отмяната на заплахата е в резултат на постигнатото споразумение Националната електрическа компания да извърши преводи към газовия доставчик за сметка на столичната топлофикация.

"НЕК има неразплатени задължения към "Топлофикация София" в размер на около 50 млн. лв. за произведена електрическа енергия, посочват от топлофикационното дружество. Предвид постигнатата договореност, столичани могат да бъдат спокойни, че "Топлофикация София" ще работи в нормален режим и ще подава топла вода на клиентите си", се казва още в съобщението.

- Боли ме зъб. - Да ти 50 грама ракийка? - Боли ме повече.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Любовен кастинг в „Черешката на тортата“

Любовен кастинг в „Черешката на тортата“

Свят Преди 24 минути

Риалити звезди се обединяват около обща кауза

<p>&bdquo;Да, България&ldquo;: ДСБ да се яви на изборите в коалиция с ПП</p>

„Да, България“: ДСБ да се яви на изборите в коалиция с „Продължаваме промяната“

България Преди 35 минути

От "Да, България" се обявяват и за гарантиране на целостта и единството на ЕС и активно участие в повишаване на сигурността му

Стачка блокира частично ГКПП "Капитан Петко Войвода"

Стачка блокира частично ГКПП "Капитан Петко Войвода"

България Преди 2 часа

Нормално е движението и на граничните пунктове със Сърбия

Колко ни струват необмислените туристически решения?

Колко ни струват необмислените туристически решения?

България Преди 2 часа

Пет са мисиите на медицинските хеликоптери само от началото на 2026 година

Гренландски партии: Не искаме да бъдем американци

Гренландски партии: Не искаме да бъдем американци

Свят Преди 3 часа

Политическите сили призоваха САЩ да престанат с „презрителното си отношение към Гренландия“

Протести срещу ICE продължават след фаталната стрелба в Минеаполис

Протести срещу ICE продължават след фаталната стрелба в Минеаполис

Свят Преди 3 часа

37-годишна американска гражданка Рене Гуд беше простреляна в колата си по време на операция на Службата за имиграция и митнически контрол в сряда

Мъск: Възмущението от дийпфейковете на „Грок“ е „извинение за цензура“

Мъск: Възмущението от дийпфейковете на „Грок“ е „извинение за цензура“

Свят Преди 3 часа

Настройките на „Грок“ са вече променени

Великобритания отпуска £200 млн. за подготовка на войски в Украйна

Великобритания отпуска £200 млн. за подготовка на войски в Украйна

Свят Преди 3 часа

Лондон не е посочвал колко войници ще изпрати

Лидерът на ФАРК  призовава за единство срещу американския интервенционизъм

Лидерът на ФАРК призовава за единство срещу американския интервенционизъм

Свят Преди 3 часа

Сянката на интервенционисткия орел надвисва над всички, каза Иван Мордиско

Южнокорейски дрон е навлязъл във въздушното пространство на КНДР

Южнокорейски дрон е навлязъл във въздушното пространство на КНДР

Свят Преди 3 часа

Южнокорейските власти „никога няма да избегнат отговорността за ескалацията на напрежението“

Тръмп: САЩ трябва да притежават Гренландия, за да възпират Русия и Китай

Тръмп: САЩ трябва да притежават Гренландия, за да възпират Русия и Китай

Свят Преди 4 часа

Тръмп отбеляза, че САЩ трябва да придобият Гренландия, въпреки че вече имат военно присъствие на острова съгласно споразумение от 1951 г.

<p>Геополитически разлом: Иран обвини&nbsp;САЩ в подклаждане на хаос</p>

Иран обвини САЩ за насилието на протестите пред Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 4 часа

Иран осъжда "продължаващото, незаконно и безотговорно поведение на САЩ"

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

България Преди 4 часа

"Членовете на ръководството на левицата взеха това решение като акт на колективна отговорност"

Украинската посланичка в Киев Олга Стефанишина

Посланикът на Украйна във Вашингтон: Има украински граждани на борда на завзетия от САЩ танкер "Бела-1"

Свят Преди 4 часа

Украинските дипломати са във връзка с американските власти, за да осигурят консулски достъп до членовете на екипажа

<p>САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела</p>

Тръмп: САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела

Свят Преди 4 часа

Добивът на петрол във Венецуела спадна под един милион барела на ден

<p>CES 2026 ни показа, че AI излиза от виртуалния свят</p>

CES 2026 ни показа, че AI излиза от виртуалния свят и навлиза във физическия

Технологии Преди 4 часа

Най-голямото изложение за електроника тази година отправи ясно послание. Изкуственият интелект вече не се "събира" само в смартфоните и е готов да навлезе в реалния свят чрез все повече умни системи, роботи и дори автомобили, за да е навсякъде