Инспекторите на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ГИТ) са установили 891 случая на работа без договори от общо 4333 проверени предприятия в кампания за законосъобразност на трудовите правоотношения, започнала в средата на юни.
Това съобщи на пресконференция изпълнителният директор на ГИТ Румяна Михайлова, отчитайки междинните резултати от кампанията.
В нея участват представители на Националния осигурителен институт (НОИ), Националната агенция за приходите (НАП) и Агенцията по заетостта. Тя обхваща всички икономически дейности.
Работодателите
правят
опити да прикриват нарушенията
на трудовото законодателство, включително със съгласието и съдействието на засегнатите работници, коментира Румяна Михайлова.
Регистрирани са случаи шефове да укриват свои служители в хладилни помещения, асансьори и пр.
Няколко бармани и сервитьори са били скрити в работещо хладилно помещение при проверката на инспекторите в комплекс "Елените" в Ловешка област. При повторна проверка те били скрити в сутеренно помещение на друг търговски обект.
В Благоевград 10 работници са били затворени в товарен асансьор във фирма "Блажеви" ООД.
Установено е и масово
регистриране на трудовите
договори в деня на проверката
или ден преди това.
В много от случаите работодателите са се държали грубо с инспекторите, а охранителните фирми на предприятията са препятствали достъпа на проверяващите.
Регистрирано е масово въвеждане на 4-часов работен ден при реално полаган 8 или 12-часов труд.
Инспекторите са установили и работа на предприятия през нощта, без това да се налага - пример за това са шивашко и дървообработващо предприятие.
По данни на
териториалните структури на ГИТ за една
година работата на инспекторите е допринесла
за изплащането на
65 359 000 лева забавени заплати.
На базата на тях работодателите са изплатили около 7 млн. лева осигуровки на своите служители.
За цялата минала година трудовите инспектори са установили при проверки 1063 случая без трудови договори. За всеки един от тях са съставени актове, отбеляза Михайлова.
Констатираните нарушения по заплащането на труда са 2538. За отстраняването им са дадени 2138 задължителни за изпълнение предписания, като същевременно са съставени 400 акта.
Установените нарушения на работното време са 1551, за преустановяването им са дадени 1498 задължителни за изпълнение предписания. Съставените актове са 101.
Трудовите инспектори са констатирали 27 случая на приети на работа непълнолетни лица, без разрешение от инспекциите по труда. За всеки от тези случаи са съставени актове и са подадени сигнали до прокуратурата.
Конкретен повод за провеждането на тази кампания на ГИТ е установената тенденция на задълбочаване на нарушенията, свързани със законосъобразното наемане на работа, увеличаване на сезонната заетост и увеличаването на броя на жалбите и сигналите по въпроси, свързани с трудовите договори.
От ГИТ съветват:
при започване на работа да изисквате сключването на писмен трудов договор, дори да е договорено непълно работно време, временна заетост или труд само в определени дни на месеца.
В случай, че работодателят иска да пробва уменията на работника, законът му дава право да въведе в трудовия договор клаузата "срок на изпитване", но не му дава право да принуждава работника да работи без трудов договор, а често и без заплащане, социални и здравни осигуровки, предупреждават от ГИТ.
Трудовите инспектори съветват работникът да изисква вписване на реално договореното трудово възнаграждение и реалната продължителност на работното време в договора. В противен случай служителите ще бъдат ощетени в социалното и здравно осигуряване, по отношение на трудовия стаж и платен годишен отпуск.
Горещият телефон на ГИТ е 070017670.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!