Паркирането в цяла София може да стане платено
Източник: Георги Димитров / Vesti.bg
79

С лед двугодишни атаки на наредбата за паркиране на София, общинските съветници пуснаха за обсъждане нов вариант на документа, който да поправи атакуваните текстове. С него обаче се въвеждат още по-спорни правила, пише в. "Сега".

Ако бъдат приети в този си вид, предложенията създават възможността паркирането по всички улици, булеварди, площади и тротоари в града да стане платено.

За целта

Столичната община предлага въвеждането на трета платена зона - "жълта".

И в досегашния текст на наредбата има възможност да се въвежда жълта зона, но тя не е платена, а е "зона с режим на контролирано безплатно паркиране на коли с цел подобряване на организацията и контрола по паркирането", пише сега в наредбата.

В новата наредба вече е записано, че зоната ще е платена в определени случаи. Тя ще се въвежда при проблеми с паркирането и с организацията на движението, при голям брой нарушения на Закона за движение по пътищата или по предложение на районната администрация, общински съветници, граждани и други нестопански субекти, предвижда новият текст на нормативния документ.

Не е ясно за какъв срок и срещу каква сума ще може да се ползва новата зона.

Подобни идеи вече имаше от страна на граждани, когато през пролетта районните администрации правиха допитване за проблемите с паркирането.

Хора искаха контролирани зони в "Младост", "Лозенец", около много пазари, болници и молове. Тогава обаче не се споменаваше платен достъп.

Работното време и цените за престой в съществуващите до момента зони не се променят с новата наредба. Синята зона е с работно време от 8 до 19 ч. в работни дни и в събота от 8 до 14 ч. като един час престой си остава 2 лв. с максимален престой до 2 часа.

Зелената зона е със същото работно време, но в събота тя няма да работи, а един час престой остава 1 лв. с максимален престой до 4 часа. Обхватът на по-скъпата зона е същият,

но се предвижда около стадион "Васил Левски" да се въведе зелена зона.

С новата наредба се променят и изискванията за издаване на винетка за хората, които живеят в платените зони. Именно това беше една от причините за промяна на текстовете, след като живеещите в центъра атакуваха наредбата в съда и спечелиха.

Такива стикери вече ще получават и хората, които живеят по настоящ адрес, а не само по постоянен. Едно лице обаче ще може да получи един стикер, а ако има други коли, ще трябва да ги паркира по общия ред.

Друга новост е и

"бонусът" от 10 безплатни минути при паркиране в центъра

за кратко време. За тази цел ще се ползва талон, на който ще се обозначава началният час на спирането.

Коментари 79
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

79 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Орбан обвини Украйна и САЩ за повишените енергоцени

Орбан обвини Украйна и САЩ за повишените енергоцени

Свят Преди 50 минути

Според него действията на Украйна и САЩ вече са довели до повишаване на цените на горивата в Европа.

Юн Сук-йол

Изправиха отстранения южнокорейски президент пред съда

Свят Преди 1 час

Юн говори 40 минути, като по-рано неговият адвокат каза, че лидерът се надява да "възстанови честта си"

Пет хитрини за борба с умората и подобряване на съня

Пет хитрини за борба с умората и подобряване на съня

Любопитно Преди 2 часа

Ако често се чувствате уморени, въпреки че сте променили навиците си за сън, може би си заслужава да се консултирате с вашия лекар

Снимката е илюстративна

Това са 6-те случая, в които САЩ са губили ядрени оръжия

Свят Преди 2 часа

Всичко по темата четете в следващите редове

<p>Акция в София, иззеха голям брой &quot;маркови&quot; дрехи</p>

Акция в София: "Икономическа полиция" иззе голям брой "маркови" дрехи

България Преди 2 часа

Обискът е извършен при операция за противодействие на престъпления против интелектуалната собственост

България грабна четвърто и пето място на Световната купа в Банско

България грабна четвърто и пето място на Световната купа в Банско

Любопитно Преди 2 часа

В неделя предстои още един паралелен гигантски слалом в зимния ни курорт

Ръст на фини прахови частици в София, очаква се ситуацията да се влоши

Ръст на фини прахови частици в София, очаква се ситуацията да се влоши

България Преди 3 часа

Според европейския индекс за качество на въздуха най-завишени са стойностите в кварталите "Хиподрума", "Овча купел", "Бъкстон"

Снимката е илюстративна

Валяк удари кола в столичния квартал "Драгалевци"

България Преди 3 часа

Местните съобщават, че от вибрациите му в домовете им падат картини и се чупят чаши

Изкуство и криминални сюжети се преплитат в „Черешката на тортата“

Изкуство и криминални сюжети се преплитат в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 3 часа

Колоритни домакини се впускат в кулинарното предизвикателство

<p>Поредно недоволство заради ремонта на &quot;Опълченска&quot; (СНИМКИ)</p>

Поредно недоволство заради ремонта на "Опълченска": Граждани излязоха на протестна разходка (СНИМКИ)

България Преди 3 часа

Те призоваха да се обърне повече внимание на условията за пешеходците и безпрепятственото им и безопасно преминаване

<p>България си върна сградата на бившето ни посолство в Конго</p>

Властите в Конго изгониха незаконно настанили се в българското посолство хора

Свят Преди 4 часа

Върховният съд в Бразавил е приел решения, с които е признал и възстановил окончателно правата на българската държава като собственик на недвижимия имот

<p>Обявиха кога влиза в сила примирието между Израел и &quot;Хамас&quot;</p>

Спирането на огъня между Израел и "Хамас" влиза в сила в 8:30 ч. в неделя

Свят Преди 4 часа

Това съобщи външното министерство на страната посредник - Катар

Сирени за тревога и експлозии отекнаха в Йерусалим

Сирени за тревога и експлозии отекнаха в Йерусалим

Свят Преди 5 часа

Израелските военни обявиха, че успешно се прехванали ракета, изстреляна от територията на Йемен

След скандалното видео: Хърватският вицепремиер Йосип Дабро подаде оставка

След скандалното видео: Хърватският вицепремиер Йосип Дабро подаде оставка

Свят Преди 5 часа

На кадрите се вижда как той стреля във въздуха от движеща се кола

Бус се преобърна след катастрофа с автобус в София (ВИДЕО)

Бус се преобърна след катастрофа с автобус в София (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал около 9.00 часа в района на кръстовището между булевардите "България" и "Гоце Делчев"

Делян Пеевски: Срещу всяка лъжа ще вадя истината такава, каквато е

Делян Пеевски: Срещу всяка лъжа ще вадя истината такава, каквато е

България Преди 5 часа

Това посочва лидерът на "ДПС-Ново начало” в позиция до медиите