От туберкулоза умират 1,5 милиона души годишно
В края на 2011 г. беше открит Сектор за лечение на деца с открити форми на туберкулоза и с бацилоотделяне към Клиниката по детска пневмология и фтизиатрия при специализираната болница "Света София"   
Източник: Петко Налбантов / БГНЕС
Днес е Световният ден за борба с туберкулозата, болестта, която причинява смъртта на 1,5 милиона души годишно и е втората причина за смъртност сред инфекциозните болести след СПИН.

Всяка година 9 милиона души се разболяват от туберкулоза.

Тази година Световният ден за борба с туберкулозата поставя акцента върху децата. При тях болестта често остава незабелязана, защото симптомите й се откриват трудно. На туберкулозата в детска възраст се отделя малко внимание в програмите за обществено здравеопазване, предупреждава Международният съюз за борба с туберкулозата и белодробните заболявания.

С 242 души са намалели болните от туберкулоза у нас през 2011 година в сравнение с 2010 г, съобщи пресцентърът на Министерството на здравеопазването. У нас за трета поредна година се постига тенденция за трайно намаляване на заболеваемостта от туберкулоза - от 40 на 100 000 души през 2005 г. до 30 на 100 000 душ през 2010 г.

Общият брой на болните с туберкулоза през 2011 г. в страната е 2 407 души.

От министерството твърдят, че лечението за пациентите с белодробна туберкулоза с бацилоотделяне е успешно в 85% от случаите. Диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата у нас са безплатни за всички независимо от техния здравноосигурителен статус.

През 2011 г. от бюджета на Министерство на здравеопазването са били предоставени 11 млн. лв. за осигуряване на нужните консумативи за микробиологичните лаборатории, лекарства, имунизации и субсидии за болнично лечение.

През 2011 г. 36 570 лица от уязвимите групи са преминали скрининг за риска от туберкулоза. Сред тях са лишени от свобода, лица, употребяващи наркотици, бежанци, мигранти, деца на улицата, младежи в риск и хора от ромски общности.

По Програмите "Подобряване на контрола на туберкулозата в България" и "Укрепване на Националната програма по туберкулоза в България" през изминалата година са изразходвани общо 3 804 745 евро, предоставени от Глобалния фонд. Средствата са били разпределени така: 63 % за диагностика и лечение на туберкулоза в лечебните заведения, 14 % за откриването на туберкулоза в ромска общност, 14 % за намаляване на разпространението на туберкулоза в затворите и 9% за национално и регионално управление и изграждане на информационна система за туберкулоза.

Ремонтирани са пневмо-фтизиатрични отделения при болници във Варна, Монтана, София, Габрово, Кюстендил и в затвора в Ловеч.

Благодарение на финансовата подкрепа на Глобалния фонд и Световната здравна организация беше осигурено лечението на втора група от 55 пациенти с мултирезистентна туберкулоза (MDR-TB) в специализираната болница в Габрово, където бе изграден специално оборудван сектор за тези пациенти.

Със средства от Глобалния фонд на стойност около 74 000 евро през 2011 г. са закупени и раздадени ваучери за храна на пациенти с MDR-TB, на пациенти с туберкулоза в продължителна фаза от рисковите групи и на пациенти с латентна туберкулозна инфекция от рисковите групи.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Каракас осъди САЩ за задържането на риболовен кораб във венецуелски води

Свят Преди 6 часа

Кораб с девет рибари на борда е бил „незаконно и враждебно“ задържан

,

Експлозия по жп линия в Русия уби двама

Свят Преди 7 часа

Експлозията е забавила най-малко 10 влака, пътуващи към и от южна Русия

След внесения вот на недоверие: Управляващи и опозиция в ескалиращ сблъсък (ОБЗОР)

След внесения вот на недоверие: Управляващи и опозиция в ескалиращ сблъсък (ОБЗОР)

България Преди 9 часа

След острите критики на опозицията при внасянето на мотивите, отговорът на управляващите не закъсня

Снимката е илюстративна

Експлозия в бар в Мадрид, ранени са 21 души

Свят Преди 10 часа

Издирват се хора, затрупани под отломките

.

ФБР разследва дали убиецът на Кърк е имал съучастници

Свят Преди 10 часа

Според вестника служителите на реда проверяват дали видеото наистина показва Робинсън

.

Китай обяви план за „стабилизиране“ на растежа в автомобилния сектор

Свят Преди 10 часа

Планът, обявен от осем правителствени агенции за 2025 и 2026 г., има за цел да „засили разследванията на разходите и надзора на цените“

,

Руски самолети МиГ са прелетели над Беренцово море

Свят Преди 11 часа

Маневрите са част от учения, организирани съвместно от Русия и от Беларус

,

121-килограмова жена отслабна, след като се заклещи в сватбената си рокля

Любопитно Преди 11 часа

Британката се отказала от бързото хранене, започнала да брои калориите и бързо видяла резултата

Михаил Константинов: Късно е за излизане на политическата сцена с нови проекти

Михаил Константинов: Късно е за излизане на политическата сцена с нови проекти

България Преди 12 часа

Вот на недоверие и търсене на идеалния кандидат – какво предстои за страната на следващите президентски избори?

Вучич: Повече не мога да бъда президент, бих искал да има избори до декември идната година

Вучич: Повече не мога да бъда президент, бих искал да има избори до декември идната година

Свят Преди 13 часа

Възможно е предсрочни парламентарни избори да се организират през април, май или декември 2026 година, съобщи сръбският държавен глава

.

Какво (не) иска партията на Вилдерс?

Свят Преди 13 часа

До предсрочните избори се стигна, след като в началото на юни Вилдерс изтегли министрите си от управляващата коалиция заради спор за мерките срещу миграцията

Тръмп призова страните от НАТО да спрат да купуват руски петрол

Тръмп призова страните от НАТО да спрат да купуват руски петрол

Свят Преди 13 часа

Призива американският държавен глава отправи в писмо до държавите от алианса

Земетресение разтърси гръцкия остров Гавдос

Земетресение разтърси гръцкия остров Гавдос

Свят Преди 14 часа

Няма данни за щети или пострадали

Израел: Над 250 000 жители са напуснали град Газа

Израел: Над 250 000 жители са напуснали град Газа

Свят Преди 14 часа

Израел заяви намерението си да поеме пълен контрол над града като част от плана си да унищожи радикалната палестинска групировка "Хамас"

Александър Василев даде аванс на България в сблъсъка с Финландия за Купа "Дейвис"

Александър Василев даде аванс на България в сблъсъка с Финландия за Купа "Дейвис"

България Преди 14 часа

При краен успех в този сблъсък България ще играе квалификация за влизане в Световна група през февруари следващата година

<p>&nbsp;Зафиров: Този вот на недоверие не предлага реална алтернатива</p>

Атанас Зафиров: Този вот на недоверие не предлага никаква реална алтернатива

България Преди 14 часа

Петият вот е за „провал във вътрешния ред и сигурността, правосъдието и завладяната държава"