Одобрението за църквата е паднало със 17% за три месеца
Одобрението за църквата е паднало със 17% за три месеца   
Източник: БГНЕС
Зп последните три месеца одобрението за Българската православна църква намалява със 17% - от 53% на 36%.

Това сочат данни от национално представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). Проучването е проведено в периода 3 -15 февруари 2012 г.

Същевременно критичните настроения към тази институция нарастват с 13%
.

Резкият спад на одобрението към църквата се дължи на огласените данни за принадлежност на митрополити от Светия синод на Българската православна църква към ДС, както и на изнесените в медиите случаи, свързани с имотното състояние на висши духовници и с конфликти, в които те участват.

Полицията и армията са най-одобряваните институции през февруари. Полицията е с одобрение от 42,3%, макар социолозите да отчитат, че одобряващите работата й да намаляват с 5% за последните три месеца.

От работата на полицията са доволни най-вече хората на възраст между 40 и 49 години, тези със среден и по-висок стандарт на живот, както и симпатизантите на ГЕРБ и на ДПС.

Най-критични към дейността й са жителите на малките градове, крайно бедните, както и симпатизантите на БСП, на "Атака" и на Синята коалиция.

Одобрението за армията е 41,9 на сто. За последните три месеца отношението към дейността на прокуратурата и съда остава непроменено - неодобрението за дейността на тези институции е над три пъти по-високо от одобрението. Работата на всяка от двете институции е одобрявана от по 17% от интервюираните.

58% от пълнолетните българи не одобряват дейността на прокуратурата,

а 61% са критични към работата на съда.

Отношението на българите към работата на парламента и правителството също не се е променило съществено за последните три месеца - негативните обществени оценки за свършеното от тези две институции продължават да вземат връх над позитивните.

Одобрението към работата на 41-то Народно събрание е 23%. През ноември 2011 г. е било 22%.

Правителството е одобрявано от 35%

от пълнолетните българи, като този дял e с 1% по-малък в сравнение с ноември 2011 г.

74% от привържениците на ГЕРБ одобряват работата на кабинета.

Сред привържениците на опозиционните партии в парламента негативните оценки вземат връх, като най-критични към кабинета са симпатизантите на "Атака" - 84% не одобряват работата му, и на социалистите - 78 на сто. Според проучването

най-одобряваните министри


от кабинета към средата на февруари са Цветан Цветанов, Николай Младенов, Мирослав Найденов и Вежди Рашидов.

Веднага след тях с по 32% одобрение се нареждат още трима от членовете на кабинета - Сергей Игнатов, Свилен Нейков и Трайчо Трайков.

Макар и не първенец сред министрите по рейтинг, с най-голям ръст на одобрение през февруари е министър Лиляна Павлова - 11%.

Тя бе в центъра на общественото внимание около тежката зимна обстановка в страната и оценките за работата й са повлияни от действията й през последния месец.

С 6 пункта расте неодобрението към министър Нона Караджова, която продължава да е начело в негативната класация на министрите със слаб рейтинг.

Най-неодобряваните министри

остават онези, които оглавяват тежките и проблемни сфери - финансите, социалната политика и здравеопазването.

Министърът на правосъдието Диана Ковачева ще трябва да отхвърля "в крачка" тежки натрупани проблеми в ресора, които стартово й донесоха два пъти по-високо неодобрение, отколкото одобрение.

Като цяло обаче, се налага впечатлението, че дори и при трудни периоди за изпълнителната власт, рейтингите на министрите от това правителство търпят динамични промени, в това число и позитивни.

Това говори, че хората запазват сетивност към действията на кабинета и оценяват положените усилия от министрите, заключават от НЦИОМ.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Турция издаде нова заповед за арест на Нетаняху

Турция издаде нова заповед за арест на Нетаняху

Свят Преди 44 минути

Това съобщи турският министър на правосъдието Акин Гюрлек

Намериха мъртъв бивш генерал-майор от ФСБ в Москва

Намериха мъртъв бивш генерал-майор от ФСБ в Москва

Свят Преди 50 минути

Според руските медии предварителната версия е самоубийство

Мигранти плащали по 10 500 долара на човек за превоз от Сеута

Мигранти плащали по 10 500 долара на човек за превоз от Сеута

Свят Преди 1 час

Повечето мигранти, влезли в Сеута през юли, вече са се върнали в Мароко

Бали, Индонезия

Скандално видео от Бали праща турист зад решетките за година

Свят Преди 1 час

26-годишен швейцарец бе осъден на една година затвор в Бали, след като разпространи видео с обиди по време на свещения „Ден на тишината“. Властите на острова затягат мерките срещу туристи, които не зачитат местната религия и закони

Шофьорските курсове може да стигнат 1500 евро

Шофьорските курсове може да стигнат 1500 евро

Парите ни Преди 1 час

В момента цените са между 1200 и 1350 евро, а според бранша поскъпването ще продължи

Натали Харп

Шега или истина? Тръмп гласи Натали Харп за прессекретар на Белия дом

Свят Преди 1 час

В четвъртък вечерта Тръмп дори публикува генерирано от изкуствен интелект изображение на самия себе си в залата за пресконференции на Белия дом, стоящ на трибуната с надпис „Най-добрият прессекретар“

<p>Правителството с коментар за намаляването на мощността на АЕЦ &bdquo;Козлодуй&ldquo;</p>

Министърът на енергетиката: Няма кризисна ситуация въпреки намаляването на мощността на АЕЦ „Козлодуй“

България Преди 1 час

Енергийното министерство уверява, че няма риск за енергийната система и потребителите

Съдът във Варна насрочи делата за премахването на 12-те сгради в Баба Алино

Съдът във Варна насрочи делата за премахването на 12-те сгради в Баба Алино

България Преди 2 часа

Административният съд насрочи делата за сградите с над 40 апартамента в местността Баба Алино

<p>Блейк Лайвли за малко да забрави да си закопчае панталона след урок за коса&nbsp;</p>

Блейк Лайвли за малко да забрави да си закопчае панталона, преди да излезе след видео с урок за коса

Любопитно Преди 2 часа

Актрисата за малко да допусне гаф, докато показваше на феновете си как се приготвя за вечерно излизане като заета майка

Леонид Кучма

„Фатални грешки“: Кучма посочи как Украйна е допуснала загубата на Крим

Свят Преди 2 часа

Бившият украински президент определи като съдбоносни три решения и пропуски от годините след независимостта

,

Мишел Родригес за тъмното си минало: Холивуд за мен беше „светът на дявола“

Любопитно Преди 2 часа

Екшън звездата Мишел Родригес призна, че заради възпитанието си в средите на „Свидетелите на Йехова“ е гледала на Холивуд като на „света на дявола“. Актрисата разкри защо ролята в „Бързи и яростни“ е била пълна промяна за живота ѝ

Боен дрон изплува край черноморското крайбрежие на Турция

Боен дрон изплува край черноморското крайбрежие на Турция

Свят Преди 2 часа

Предполага се, че машината е украински дрон камикадзе FP-1 и може да носи взривно вещество

Сензация в Египет: Откриха артефакт с името на фараон от Библията

Сензация в Египет: Откриха артефакт с името на фараон от Библията

Любопитно Преди 2 часа

Египетски археолози разкриха останки от древния град Месен и откриха каменна греда с името на Рамзес II. Находката хвърля нова светлина върху военните пътища от епохата и библейските предания за Изхода на евреите от Египет

КЗК разкри картел при обществени поръчки за строителна техника

КЗК разкри картел при обществени поръчки за строителна техника

България Преди 2 часа

Три дружества са обменяли информация за офертите и са съгласували ценовото си поведение, с което са манипулирали процедурите

Изкуствоведът и бивш директор на Националния исторически музей Теофана Матакиева-Лилкова

Отиде си голям изследовател на българското християнско изкуство

България Преди 2 часа

Дългогодишният специалист на НИМ има значителен принос към изследването и популяризирането на иконите и църковната утвар