Правителството обяви 1 февруари за Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим.
Решението е взето по предложение на президентите на България д-р Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002), съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
В мотивите се посочва, че 1 февруари 1945 г. е денят, в който посрещат смъртта регенти, депутати, офицери, министри, общественици, жертви на Първи състав на т.нар. Народен съд.
"Този ден е знаков за нашата история, защото поставя началото на кървавите репресии срещу българския народ.
В следващите месеци и години съдбата на първите жертви бе последвана от хиляди достойни българи – земеделци, социал-демократи, представители на всички демократични български партии и антикомунистически движения, както и обикновени български граждани, селяни, занаятчии, чиято единствена вина беше, че се противопоставиха на съветизацията на страната ни.
Обезглавена бе българската нация, поставено бе началото на комунистическата диктатура у нас.
Независимо от тези кървави репресии чрез борбата на горяните и много техни последователи България се превърна в първата страна от съветския блок, която оказа въоръжена съпротива на настъпващата комунистическа диктатура.
За борбата с тях Политбюро на ЦК на БКП създава специални, предани на режима Вътрешни войски, които водеха борбата срещу въоръжената опозиция. Последствията и уроците от тези престъпления все още не са достатъчно осветлени и анализирани и затова Денят на национална памет ще почита жертвите, но също така ще ни дава опорна точка за по-вярно разбиране на събитията от близкото ни минало, без което е невъзможно да вървим напред като свободна, демократична и достойна европейска страна", посочват в писмото си до министър-председателя Бойко Борисов президентите Желев и Стоянов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!