50 организации искат оставката на Мирослав Найденов заради кучетата
50 организации искат оставката на Мирослав Найденов заради кучетата   
Източник: БГНЕС
50 неправителствени организации за защита на животните от България и Европа искат оставката на земеделския министър Мирослав Найденов заради "дългогодишното институционално бездействие и липса на контрол" по проблема с бездомните кучета.

Присъединете съм към групата във "Фейсбук" "Бездомните кучета - напаст или жертва?", за да изразите мнението си по въпроса.

В отворено писмо, адресирано и до премиера, президента и омбудсмана, се настоява за национална кастрационна програма по препоръка на Световната здравна организация (СЗО) и световни експерти.

Според гражданските организации позицията на министъра, който е за радикални законодателни промени за справяне с безстопанствените животни, е отклоняване на общественото внимание от реалните причини за проблема.

Нещо повече, според подписалите писмото Мирослав Найденов до голяма степен е отговорен за дългогодишното институционално бездействие и липсата на контрол по прилагането на актуалното законодателство.

В периода 2005-2006 г. Найденов изпълнява длъжността главен секретар на Националната ветеринарно-медицинска служба в София. След това, преди да стане министър, той е шеф на общинската форма "Екоравновесие", по времето когато Бойко Борисов е кмет на София.

Ето и още неща, споменати като отговорност на министъра, в текста:

"За това, че 47% от случаите на ехинококоза в ЕС са установени в България.

Но не в градовете, където популацията на безстопанствени кучета е най-голяма, а в малките населени места, където подчинената на Вашето министерство Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) оказва нулев контрол при нерегламентираното отглеждане, клане и консумация на домашни животни за месо.

За това, че Министерството на земеделието и храните (МЗХ) отказва да работи с експерти, като залага на популистки и неефективни методи за намаляване на популацията безстопанствени кучета, които ще увеличат още повече корупцията в свързаните с проблема държавни и общински звена, както и риска за здравето на гражданите.

За това, че от 2005 г. досега подчинената Ви БАБХ усвои огромни суми за регистър на домашните кучета, който трябваше да бъде завършен до 2008 г., но и до ден днешен е неизползваем.

За това, че от влизане в сила на Закона за защита на животните през 2008 г. досега не е наказан нито един човек, който е изоставил домашния си любимец или нежеланото му поколение на улицата.

За това, че МЗХ пренебрегва препоръките на СЗО и Европейския парламент за програмата "Кастрирай, ваксинирай, обезпаразити и върни" като единствен дълготрайно ефективен и безопасен за човешкото здраве метод за намаляване на популацията от безстопанствени кучета.

За това, че не се заинтересувахте от препоръките на международните експерти (поканени от самото МЗХ още през 2010 г.) да бъде създадена единна Национална стратегия за преодоляване на проблема, а именно - програмата "Кастрирай, ваксинирай, обезпаразити и върни" да бъде усилена, оглавена от единен координационен център и проведена организирано от централната власт във всички български общини.

За това, че пренебрегнахте становището на омбудсмана Константин Пенчев, който още в началото на 2011 г. се обърна към Вас, настоявайки като ресорно по проблема министерството Ви да оглави единна национална стратегия.

А именно: министерството да подпомогне общините, осигурявайки средства, нормативни текстове и координация по програмата "Кастрирай, ваксинирай, обезпаразити и върни" в тях.

За това, че обратно на добрите европейски практики на публично-частно партньорство не просто не търсите съдействието на неправителствените организации, а прокарвате законодателни промени, които да изключат гражданския сектор от работата по проблема.

За това, че като ветеринарен лекар и министър си позволявате откровени спекулации с цел да се нагнети напрежение, да се посее раздор и непоносимост, като се поляризира обществеността относно проблема с кучетата, за да бъде избегнат конструктивният диалог и анализ на слабата, неметодична, корумпирана работа на общините и министерството по проблема.

Очакваме от Вас да излезете с чест от ситуацията, да поемете своята политическа отговорност като министър на земеделието и храните и да подадете оставка."
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 2 часа

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 2 часа

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Свят Преди 4 часа

"Хюман Райтс Активистс" съобщиха днес, че за две седмици демонстрации са загинали 538 души - 490 демонстранти и 48 служители на силите за сигурност

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 6 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

България Преди 6 часа

Терзиев се извини на столичани за създадените неудобства и призна, че не е приятно гражданите да виждат подобни гледки пред домовете си

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

България Преди 6 часа

Инцидентът между двете леки коли с разградска регистрация е станал около 16.30 часа

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 7 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 7 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 8 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 8 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 8 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 8 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 9 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 9 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 9 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 10 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината