Германия иска екстрадиция на двама българи за трафик на хора
Германия иска екстрадиция на двама българи за трафик на хора   
Източник: Антон Станков, БГНЕС

Германия иска екстрадирането на двама български граждани, обвинени в търговия на хора и склоняване към проституция.

Става въпрос за баща и син, които са малтретирали и експлоатирали поне три жени в град Бремен.

Сънародниците ни са успяли да избягат в родината от германското правосъдие, но българските полицаи бързо след това са ги заловили.

Разследването срещу 43-годишния българин и неговия 24-годишен син започва в Бремен по сигнал от полицията в Чехия.

Една от жертвите, 19-годишно момиче, успява да се свърже чрез есемес със свои близки, които алармират властите. Така на германска територия в един апартамент са открити въпросното момиче, още една чешка гражданка и една българка.

Две от тях са споделили, че техни познати са ги примамили с обещание за работа в Бремен. На място се оказало, че става въпрос за проституция.

43-годишният българин отнел паспортите им. Освен това им давал и уповайщи вещества, малтретирал ги е и ги е изнасилвал. Той бил подпомаган от своята приятелка, 24-годишна чешка гражданка, и от сина си.

Полицията в Бремен изрично подчертава бързата реакция на българските полицейски органи, които своевременно успяват да задържат издирваните. Докато приятелката е задържана в Бремен, бащата и синът намират убежище в родината. След броени дни двамата са заловени в България.

Сега са в следствен арест и предстои да бъдат екстрадирани във Федералната република.

Само за миналата година 297 българи са станали жертви на трафик на хора,

съобщи по PRO.BG Антоанета Василева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. Тя обаче уточни, че тази цифра е само върхът на айсберга, защото не всички, станали жертва на трафик, признават за случилото се и с години продължават да проституират.

Има лека тенденция към завишаване на трафика на хора с цел сексуална експлоатация, защото най-многото дивиденти идват от това, продължи Антоанета Василева.

Василева призова да бъде правена разлика между нелегално прекарване на хора и трафик на жени, мъже и деца.

За да се говори за трафик, трябва да има експлоатация – сексуална, трудова и т.н,

обясни тя и призова българите в чужбина, на които сутеньори са им отнели документите за самоличност, незабавно да потърсят помощ в българското консулство в съответната държава или да се обърнат за съдействие към местната полиция.

"За съжаление, продължава да битува остарялото схващане, че като ти приберат документите и останеш без паспорт, си незаконен емигрант.

Затова повечето българи, станали жертва на трафик на хора с цел сексуална експлоатация, от страх не отиват нито в полицията, нито в консулството. Трафикантите използват именно този страх на жертвите си. И те се парализират, като останат без документи”, обясни Антоанета Василева.

Днес вътрешният министър Цветан Цветанов представи пред журналисти кампанията за превенция на трафика на хора с цел трудова експлоатация. Кампанията е организирана от Националната комисия за борба с трафика на хора към Министерския съвет, чийто председател е вицепремиерът Цветанов.

Вътрешният министър коментира, че поради кризата и дългия преход много българи търсят препитание в страните от ЕС, а при не малко случаи жените стават жертви на сексуална експлоатация.

Забелязва се тенденция на зачестяване на случаите, когато посреднически агенции, кото трябва да осигуряват работа в чужбина всъщност органиират трафик на хора.

Най-важното е да има реална превенция, смята Цветанов. Той заяви, че това е едно от предизвикателствата за страните от ЕС. Пред журналисти днес се представя кампанията за превенция на трафика на хора с цел трудова експлоатация.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хванаха старша полицайка с 2,3 килограма кокаин на „Капитан Андреево“

Хванаха старша полицайка с 2,3 килограма кокаин на „Капитан Андреево“

България Преди 5 часа

34-годишната жена е привлечена в качеството и на обвиняема

Почина звездата от „Доусънс Крийк“ Джеймс Ван дер Бийк

Почина звездата от „Доусънс Крийк“ Джеймс Ван дер Бийк

Свят Преди 6 часа

Ван дер Бийк разкри през 2024 г., че е диагностициран с рак на дебелото черво

Манипулирани ли са записите от хижа "Петрохан"

Манипулирани ли са записите от хижа "Петрохан"

България Преди 8 часа

В съдържанието на видеоматериала на второто видео е добавен текст

Човек загина при инцидент с влак между Бели извор и Враца

Човек загина при инцидент с влак между Бели извор и Враца

България Преди 8 часа

Отменени бяха пътническите влакове по направленията Мездра – Монтана и Берковица – Мездра

Доживотен затвор за убиеца на жена в "Младост"

Доживотен затвор за убиеца на жена в "Младост"

България Преди 9 часа

Той беше подсъдим за блудство и убийство в изборната нощ през 2024 г.

<p>МОН с разкрития за училище - връзка със случая &quot;Петрохан&quot;</p>

МОН проверява училище във връзка със случая "Петрохан"

България Преди 10 часа

МОН: Училището няма установена практика за работа по Механизма за обхват и задържане в училище

Ново развитие за пребитото момиче в Долна Кремена

Ново развитие за пребитото момиче в Долна Кремена

България Преди 11 часа

На пострадалата са причинени кръвонасядане на ушна мида и оток в областта на челото

<p>Радев коментира избора на&nbsp;Йотова за служебен премиер</p>

Румен Радев коментира избора на Илияна Йотова за служебен премиер

България Преди 11 часа

Надявам се г-н Гюров с действията си да оправдае очакванията на българските граждани за честни избори и му пожелавам мъдрост, принципност и устойчивост, заяви Радев

.

Случаят „Петрохан“: Баба и дядо подали сигнал за риск, после го оттеглили

България Преди 11 часа

ДАЗД извършила проверка в хижата, въпреки че сигналът бил оттеглен още същия ден

Костадинов нападна грубо Йотова заради ветото

Костадинов нападна грубо Йотова заради ветото

България Преди 11 часа

Той я нарече „секретарка“ на президента Румен Радев

Разкриха причината за смъртта на звездата от „Страшен филм“ Джейн Трка

Разкриха причината за смъртта на звездата от „Страшен филм“ Джейн Трка

Свят Преди 12 часа

През декември 2025 г. стана ясно, че Трка е била открита в безпомощно състояние в дома си в Сан Диего

Невероятна Лора Христова извоюва медал за България

Невероятна Лора Христова извоюва медал за България

Свят Преди 12 часа

Това е осми медал за страната ни от Зимни олимпийски игри в историята

„Тя го плени“: Истинската любовна история на Джон Кенеди-младши и Каролин Бесет

„Тя го плени“: Истинската любовна история на Джон Кенеди-младши и Каролин Бесет

Любопитно Преди 12 часа

Почти три десетилетия след трагичната им смърт историята им продължава да вълнува, да разделя мнения и да напомня колко разрушителна може да бъде славата, когато се намеси в най-интимното

Откриха голяма сума фалшиви евро у мъж в Златна Панега

Откриха голяма сума фалшиви евро у мъж в Златна Панега

България Преди 12 часа

Качеството на фалшификатите е изключително високо

<p>Йотова върна изборните промени: Лимитът от 20 секции е &bdquo;препятствие от процедурно естество&ldquo;</p>

Президентът наложи вето върху промените в Изборния кодекс, които ограничават гласуването в чужбина

България Преди 12 часа

Президентът наложи вето върху ограниченията за броя на изборните секции извън Европейския съюз, определяйки ги като дискриминационна бариера пред правото на глас

<p>Орбан взриви ЕС: Планът за Украйна е обявяване на война срещу Унгария</p>

Орбан: Планът на ЕС за членството на Украйна е обявяване на война срещу Унгария

Свят Преди 12 часа

Унгарският премиер атакува Брюксел и Киев за ускореното членство на Украйна и предупреди, че искат да свалят правителството му преди ключовите избори през април